- Jeg er ikke redd, men sjokkert

Salon-la Tour (bt.no): Naboer beskriver Varg Vikernes og familien som hyggelig og diskret.- De var litt militære, men vi er jo på landet, sier Nathalie Langlade.

MERKET IKKE AKSJONEN: Det er bare et hus mellom Vikernes og Nathalie Langlade (37). - Jeg er ikke redd, bare sjokkert, sier hun.
Publisert: Publisert:
Les også

- Det er ikke uvanlig at folk her har våpen, men fem er kanskje mange

iconDenne artikkelen er over ni år gammel

Mellom beitende kyr og havreåkrer er det lite som tyder på at noen skulle ha blitt arrestert bare et døgn tidligere, mistenkt for å ha planlagt en massakre.

Utenfor det store murhuset hvor Varg Vikernes og hans kone har bodd sammen med tre barn det siste året, ligger en barnesykkel slengt på den nyklippede plenen.

Den er malt i kamuflasjefarger, akkurat som de tre bilene ved siden av.

— Så ikke det komme

— Jeg er i virkelig sjokkert, jeg hadde aldri sett dette komme. De er veldig hyggelige folk, sier Nathalie Langlade (37).

Hun forteller at hun aldri har sett bergenseren eller hans kone med våpen.

ROLIG LANDSBY. Det store samtaleemnet i Salon-la Tour er pågripelsen som fant sted bare noen få kilometer unna tirsdag. - Jeg fikk sjokk da jeg ansiktet hans på TV. Jeg har sett ham kjøre forbi her, sier Jean Pierre Gallien (87).
VISSTE INGENTING: Ordfører i Salon-la Tour, Jean-Claude Chaffour (til v.), og politisjef Arnaud Hendeleine visste ikke noe om forhistorien til Varg Vikernes.

Bare ett hus skiller hennes eiendom og det nå tomme huset til Vikernes.

Langlade visste nesten ingen ting om naboen før tirsdag, da hun våknet til et voldsomt presseoppbud utenfor huset. Inntil da trodde hun Vikernes var polsk.

— Han bruker å sykle forbi her og på jordene sammen med ungene, men jeg har aldri snakket med dem utover å hilse.

Hun beskriver naboene som diskrete. De fikk veldig sjelden besøk.

— De var litt militære, men vi er jo på landet. Jeg tenkte ikke noe over det.

- Lite involvert

Langlade sier hun aldri har hørt skudd eller noe fra naboen.

— De involverte seg aldri i noen av det som skjedde rundt her. Men jeg tror ikke de var ute etter å skade naboene.

Få minutters kjøring unna, ligger sentrum av Salon-la Tour. I den lokale matbutikken preger bildet av Varg Vikernes forsiden av lokalavisen La Montagne.

— Jeg har aldri sett ham før. Det er utrolig at dette har skjedd her, sier damen bak disken.

Utenfor er Jean Pierre Gallaen (87) ute på tur med hunden.

— Jeg har sett ham en gang, nede ved hundematfabrikken. Ellers har jeg bare sett bilen, sier han.

Publisert:
TATT: Fransk politi har ikke funnet noe mål som de mener Varg Vikernes skal ha planlagt å ramme.
GÅRDEN: Her ble Varg Vikernes (40) og hans kone (25) pågrepet av fransk politi i 06-tiden tirsdag morgen.