– Hadde ni tonn gull i Hongkong

Chilenske myndigheter undersøker meldinger om at tidligere diktator Augusto Pinochet har ni tonn gull gjemt bort i en bank i Hongkong.

  • NTB
Publisert: Publisert:
iconDenne artikkelen er over 16 år gammel

Utenriksminister Alejandro Foxley sa onsdag at de hadde fått opplysninger om gullet, men han understreket at ingenting er offisielt ennå.

Foxley forteller at det fins fotokopier av dokumenter som bekrefter at gullet befinner seg i en bank i Hongkong, og at alle opplysninger er videresendt til chilenske domstoler og myndigheter.

Ifølge avisa El Mercurio var det ni tonn gull i form av gullbarrer, til en verdi av godt over en milliard kroner, som ble funnet i et hvelv i en filial av banken HKSB.

Den 90 år gamle generalen og tidligere diktatoren har en tiltale for skattesvik i forbindelse med millioner av dollar som er funnet i hemmelige bankkonti, hengende over seg. Han er også under etterforskning for bedrageri og underslag i forbindelse med pengene, og sitter i husarrest.

Pinochets familie og advokater avviser meldingene om gullbarrene.

– Anklagene er fullstendig, totalt og absolutt falske, sier hans hovedadvokat Pablo Rodríguez.

Publisert: