Bolsjunov fikk revansje - parkerte Klæbo
Aleksandr Bolsjunov (24) stakk fra Johannes Høsflot Klæbo (24) og resten av feltet på 15-kilometeren i den første duellen etter VM-dramatikken.

– Før start passer alle på å ikke bryte den sosiale distanseringen og holde minst 1,5 meter fra andre. Men i dagens løp ble det mer, var Bolsjunovs melding til Matsj TV etter oppvisningen.
Etter 11–12 kilometer fikk Bolsjunov og Klæbo noen sekunder til de andre i sveitsiske Engadin, rundt 1800 meter over havet.
Men Klæbo, som har lite erfaring i høyden, måtte slippe russerens krafttak i staking.
– Det var en som var mye sterkere, og jeg får ta med meg at jeg er nest best her, men jeg hadde ikke sjanse. Det irriterer meg fortsatt at han fikk de meterne nedover der, sier Klæbo til TV 2.
Bolsjunovs trener om Klæbo: – Sterk handling
– En leksjon
Klæbo spurtet inn til andreplass foran Pål Golberg, 18 sekunder bak Bolsjunov.
– Jeg er veldig fornøyd med løpet, og veldig glad for seieren, sier Bolsjunov.
Landslagstrener Eirik Myhr Nossum fastslår overfor NRK at Bolsjunov har lagt listen før OL, som går i høyden i Beijing neste vinter.
Johaug står over renn med håndskade
– Jeg fryktet det var en Bolsjunov-løype. Det var en leksjon han ga oss der. Vi må dra hjem og trene, sier Nossum til kanalen.
Seieren må kalles en revansje for Bolsjunov etter at han måtte gi tapt for Klæbo i innspurten på VM-stafetten, og ikke minst etter at staven knakk på oppløpet på den dramatiske femmila.
Karlsson støtter Klæbo-valg: – Gleden forsvinner
Klæbo: Tung oppladning
Profilene gikk i hverandre i spurten, Bolsjunov fikk gullsjansen ødelagt med kun en stav og var sønderknust i målområdet etterpå.
Klæbo ble disket fra gullet. Norge leverte anke, men trakk den dagen etter.
– Å lade opp til dette rennet har vært helt forferdelig. Det har vært kjedelig og tungt. Jeg har prøvd å være positiv, men jeg har brukt mye tid for meg selv, og jeg kommer nok til å bruke mye tid på å prosessere det, sier Klæbo ifølge NRK.
Bolsjunovs trener Jurij Borodavko mener lørdagens opptur ikke er noe plaster på såret etter VM-femmila.
– En slik sjanse må vente til neste VM eller OL. Dagens seier hjelper ikke til å glemme, sier Borodavko til Championat.
VM-femmila endte med gull til Emil Iversen (som er hjemme i Norge) foran Bolsjunov og Simen Hegstad Krüger, nummer fem lørdag.
PS1! Lørdagens resultater danner utgangspunktet for søndagens jaktstart på 50 kilometer skøyting.
PS2! Bolsjunov fikk med seg ett gull fra VM, da han slo nordmennene på 30 kilometer med skibytte.
Mest lest akkurat nå
BT anbefaler
No skal møk frå Dag Inges grisar varme opp sjukehus
Olga fikk beskjed om å flytte fra Bergen mandag morgen. I siste liten kom beskjeden som endret alt.
«Små føtter setter dype spor», sto det på en siste hilsen. Da Monica mistet sønnen, bestemte hun seg.
Lege reagerer etter dødsulykke: – Kommer du i 80 og får en jernbjelke på deg, har du ikke sjanse
Mest debattert
Lege reagerer etter dødsulykke: – Kommer du i 80 og får en jernbjelke på deg, har du ikke sjanse
– Havvind i Nordsjøen kan sikre fremtiden til fiskeriene
«Fenomenet er så utbredt at det er i ferd med å bli et folkehelseproblem»
– Jeg skjønte ikke helt hva det var, for ingen sa hvor bussene skulle ta oss