Lerøy Seafood vil betale milliardutbytte etter resultatdobling
Lerøys omsetning steg til ny rekord på 23 milliarder kroner i 2021. Samtidig venter selskapet at inntjeningen blir bedre i 2022 enn i 2021.

Lerøy Seafood rapporterer et driftsresultat (før verdijustering) på 902 millioner kroner i fjerde kvartal.
På forhånd ventet analytikerne 919 millioner kroner, opp fra 441 millioner kroner på samme tid i fjor, ifølge Infront TDN.
– Etterspørselen etter sjømat er svært sterk og gir grobunn for optimisme om fremtiden. Aktivitetsnivået og prisoppnåelse utvikler seg positivt, og sammenlignet med fjerde kvartal i fjor er inntjeningen økt i alle segment, sier konsernsjef Henning Beltestad.
Selskapet vil også foreslå at utbytte til utbetaling i 2022 settes til 2,5 kroner per aksje, som blir totalt 1,5 milliarder kroner.
Omsetningen i kvartalet steg til 6,52 milliarder kroner, en økning på 26 prosent fra samme periode i 2020.
– For året når vi en omsetning på 23 milliarder, som er det klart høyeste i vår historie. Vår vertikalt integrerte verdikjede står sterkt, og utviklingen er i tråd med konsernets vekststrategi, fortsetter Beltestad.
Styret venter at inntjeningen i første kvartal 2022 blir «vesentlig bedre enn i første kvartal 2021 og tilsvarende at inntjeningen for året 2022 som helhet forventes å bli bedre enn den ble i år 2021».
– Samtidig erfarer konsernet stigende priser for viktige innsatsfaktorer, dette vil påvirke kostnadsutviklingen i 2022. Det er like fullt styrets vurdering at konsernet er godt posisjonert for kommende år.
ResultateneKutter slaktemål i Norge
– Vi leverer et tilfredsstillende kvartal resultatmessig i havbruk. Samtidig har tilveksten siste måneder vært noe lavere enn forventet og vi reduserer slakteguiding for 2022 for vår havbruksvirksomhet i Norge fra 190.000 tonn til 185.000 tonn, sier Beltestad.
Totalt for 2022, inkludert tilknyttede selskaper, lyder slaktemålet nå på 208.000 tonn, mot tidligere 207.000 tonn.
I fjerde kvartal slaktet Lerøy totalt 51.332 tonn laks og ørret i tråd med en tidligere oppdatering fra januar. I hele 2021 ble det slaktet 186.635 tonn rødfisk, opp fra 170.849 tonn året før. Fangsten av hvitfisk endte på 71.521 tonn, mot 68.419 tonn i 2020.
Lerøy har en markedsverdi på nær 47 milliarder kroner, etter en oppgang på 15 prosent på Oslo Børs hittil i år.
Austevoll, som også kommer med resultater torsdag, er største eier i Lerøy med 53 prosent av aksjene. Møgster-familien er hovedaksjonær i Austevoll.
AksjeneAndre oppdrettsselskaper har også levert resultater for fjerde kvartal denne uken:
- Mowi omsatte for 11,6 milliarder kroner, med et operasjonelt driftsresultat på 1,48 milliarder kroner, og foreslår utbytte på 724 millioner for kvartalet
- Grieg Seafood økte omsetningen til 1,51 milliarder kroner, med et operasjonelt driftsresultat på 265 millioner, og varslet at det vil gjenoppta utbyttebetaling
- NRS, NTS og Frøy kom med foreløpige tall på grunn av budkampen om NTS