Emergy-krisen: Får utsatt forfall på obligasjonslån
Det kriserammede vindselskapet får et pusterom med utsatt betalingsfrist på milliardgjeld.

I tre av lånene får Emergy utsatt forfall med noen uker, frem til 10. desember.
Utsettelsen var avhengig av at obligasjonseierne i et fjerde lån godkjente en ettårig forlengelse av betalingsfristen, frem til 21.november neste år.
Det gikk gjennom mandag ettermiddag, ifølge en børsmelding.
Dermed ble betingelsen for en utsatt frist oppfylt også i de andre obligasjonslånene, hvilket gir et pusterom for vindselskapet som er i pengenød.
Krisen i Emergy: Har levd på lån fra ansatt, styremedlem og rike aksjonærer
Pengekrise
Det har blåst friskt rundt Emergy den siste tiden, etter at selskapet har havnet i pengekrise og toppsjefen nylig trakk seg.
Bakgrunnen er at selskapet ikke har klart å få inn penger fra nye investorer, og klokken har tikket ned mot et gjeldsforfall i milliardklassen.
Emergy har satset på vindkraftutbygging i land som Mongolia, Kina og Ukraina. Det har gått med over 1,5 milliarder i underskudd siden oppstarten i 2005.
De siste årene har selskapet i flere tilfeller lent seg på lån fra velstående enkeltaksjonærer for å finansiere løpende drift, ifølge noter i årsregnskapene.
Blant eierne som har bladd opp er Kjell Inge Røkke og Block Wathne-arving Lars Nilsen.
Ifølge årsregnskapet for 2020 hadde Emergy tre obligasjonslån med et opprinnelig utestående beløp på 941,6 millioner kroner, pluss et lån på 75 millioner euro i datterselskapet East Renewable AB.
Kjell Inge Røkke-dominerte Aker har lånt selskapet 122 millioner kroner. Røkke selv har i tillegg lånt ut 180 millioner kroner.