Pengene blåste bort på vindkraft
BKK og seks andre kraftselskaper har tapt nær 250 millioner kroner på vindkraft.
PLANER: Vestavind fikk høsten 2012 konsesjon til å bygge et vindkraftanlegg på øyen Lutelandet i Fjaler kommune. Foto: ILLUSTRASJON
NRK Sogn og Fjordane har tatt for seg hvordan det har gått med investeringene som syv store kraftselskap på Vestlandet har gjort gjennom selskapene Vestavind Kraft og Vestavind Offshore.
Totalt skal kraftselskapeneifølge NRKha tatt nedskrivinger på 244 millioner kroner.
Verst for BKK
BKK har det største tapet, med en avskriving i regnskapene på 77 millioner kroner.
— Det er ingen tvil om at med de rammevilkårene man har for vind i dag, og når kraftprisene har falt merkbart de siste årene, så er vindkraftprosjekt blitt mer krevende å få til, sier konserndirkektør for energi, Wenche Teigland til NRK.
Solgt i vår
Vestavind Kraft ble opprettet i 2005, men har ennå ikke i fått i drift en eneste vindmølle.
Tidligere i år ble Vestavind solgt fra de syv lokale kraftselskapene til Svelgen Kraft Holding for en ukjent sum.
Les mer om dette temaet
TAPTE MYE: - Det er nok de uventede lave strømprisene som er den største faktoren, sier Wenche Teigland i BKK til NRK. Foto: RUNE MEYER BERENTSEN (arkiv)
Mest lest akkurat nå
Fisk forsvinner. Bunnen er råtten og livløs. Det skjer noe skummelt i fjordene våre.
Turkrangel på Fløyen: Mann skal ha sparket hund ved Skomakerdiket
Skjenkestopp og strenge tiltak for 1,5 millioner nordmenn
– Køen har gitt seg
Nesten ingen ville flytte til Bergen. Da grep Karl Morten sjansen.
Strenge tiltak i Helse Vest etter mutantutbruddet. – Men det er ingen krisestemning.
BT anbefaler
Her skal 10.000 mosjonister løpe om tre måneder. Helsebyråden er skeptisk.
Bergens innreiseregler var for strenge. Nå endres praksisen. Dristig, mener overlege.
«Vi trenger å slanke oss, og vi trenger hjelp til det»
Skoene sto ikke i gangen. Christoffer (29) svarte ikke på mobilen. Foreldrene forsto at noe var galt.