Revidert budsjett 2020: Se de viktigste nøkkeltallene
Klokken 08.00 la regjeringen frem nøkkeltallene i revidert nasjonalbudsjett 2020, dette er det viktiste:
Tilbakegang for norsk økonomi

Utbruddet av Coronaviruset har ført til at bruttonasjonalprodukt for Fastlands-Norge nå anslås å falle med 4 prosent i 2020. Da regjeringen i fjor høst la frem statsbudsjettet for 2020 ventet de en vekst i fastlands-BNP på 2,5 prosent. I 2019 vokste den norske fastlandsøkonomien med 2,3 prosent.
Til sammenligning regnet Norges Bank i forrige uke med et fall i fastlandsøkonomien i år på 5,2 prosent, fra et anslag på 0,4 prosents vekst fra 12. mars.
Spår kraftig fall for norsk økonomi
Økning i ledigheten
Norge har nå den høyeste ledigheten på 75 år. Regjeringen anslår en økning i den registrerte ledigheten (Nav) til 5,9 prosent i år fra 2,2 prosent i fjor. Anslaget i fjor høst var at ledigheten i 2020 ville ligge på 2,1 prosent.
Arbeidsledigheten har steget dramatisk etter coronakrisen og nå er 246.000 personer helt ledige, tilsvarende 8,8 prosent av arbeidsstyrken.
ArbeidsledighetØkonomer tror ikke krisebudsjettet holder: – Kommer til å sprenges
Oljepengene pumpes inn i økonomien
Regjeringen er også nødt til å øke oljepengebruken kraftig. Oljepengebruken er i det reviderte budsjettet økt med 175,6 milliarder kroner, til 419,6 milliarder.
Oljepengebruken i år tilsvarer 4,2 prosent av Oljefondets verdi, og dermed brukes det langt mer penger enn det som normalt skal brukes.
Oljepengebruken måles ved strukturelt, oljekorrigert budsjettunderskudd. Dette tallet er justert for å gi et bedre bilde av den underliggende utviklingen i bruk av oljeinntekter over statsbudsjettet.
OljepengebrukOljepengebruken øker dramatisk etter coronakrisen
Regjeringen beregner også hvor mye oljepengebruken øker som andel av økonomien, for å vise om regjeringen bidrar til å gi gass i økonomien eller til å bremse den økonomiske veksten.
Dette omtales som «budsjettimpulsen», og denne anslås nå til 5,1 prosent, mens det tidligere var ventet en svakt negativ impuls på minus 0,2 prosent i år. Det betyr at statlig pengebruk har sterkt stimulerende effekt på økonomien.
«For å begrense skadevirkningene av virusutbruddet for norsk økonomi er det satt inn svært omfattende økonomiske tiltak i flere omganger», skriver regjeringen i en melding.
Oppdatert oversikt - se hvor mange som er permittert i din kommune: