Brannen har nådd bebyggelse. Brannvesenet har ikke kontroll.
Store mannskaper jobbet torsdag kveld på spreng for å slukke brannen i terrenget på Sotra.

Klokken 18.15 har gress- og markbrann i Øygarden spredt seg til et hus.
– Det har tatt fyr i veggen på et hus, sier vaktkommandør Ronald Drotningsvik ved 110-sentralen.
Hele boligfeltet på Maggevarden med omlag 400 beboere evakueres.
– Vi er i en kritisk fase. Flere hus står i fare, sier Drotningsvik.
To hus har tatt fyr. Flere boliger i fare.
Alle nødetater rykket ut til stedet og flere brannhelikopter har gjennom dagen kjempet mot flammene fra luften.
Over 50 brannmannskaper fra seks ulike brannstasjoner er på stedet.
Trapper opp evakuering
De nye helikoptrene rykker ut fra Kinsarvik, Ljosland og Sauda, opplyser Edvard Middelthon ved Hovedretningssentralen Sør-Norge. Det kan bli aktuelt å sende enda flere.
Flere boligomåder ble i løpet av ettermiddagen evakuert, både i Kårtveit-området, Nordli sørvest for Ågotnes, og Maggevarden.
Beboerne i Ågotnes-området blir bedt om å lukke vinduene og stenge av ventilasjonen. Det er innført vanningsforbud i området fra Trengereid til Rong.
– Vinden snudde rett mot oss. Da var jeg redd for hvor dette skulle ta veien.
Fem-seks meter i sekundet
Ifølge Drotningsvik spredde brannen seg omtrent fem-seks meter i sekundet torsdag ettermiddag.
– Det er ikke langt fra bebyggelse nå, ved glattkjøringsbanen på Sekkingstad. Vi har ressurser der borte som står og følger med, sier Drotningsvik.
Også Sivilforsvaret og Forsvaret bistår.
Brannmannskaper er på plass på fjellet og følger med på hvilken retning brannen sprer seg.
Folk oppfordres til ikke å gå tur i området ved Fjæreide, mot Kårtveit/Eide, skriver Øygarden kommune i en pressemelding.
Også oljebasen på Ågotnes har stiller med personell og utstyr.
– Vi har ikke angst for at det skal nå oss, men bistår nødetatene med det vi kan, forteller sjef på Coast Center Base Øyvind Langedal.
Ordfører: Krevende
Ordfører Tom Georg Indrevik (H) har vært i flere møter med den kommunale kriseledelsen, der de ble orientert om situasjonen. Møtene vil fortsette utover kvelden.
Kommunen planlegger for en større evakuering, der kommunen vil stå for mottak, innlosjering og bevertning.
– Foreløpig har vi bare supplert mannskapene som er operative der ute. Det er klart at med en temperatur på 26 grader, er det viktig med mat og drikke, sier ordføreren.
– Vi har erfaring med denne typer skogbranner fra før, og det er krevende. Vi håper det blir kortvarig, men det er klart at det blåser og sprer seg raskt, sier han.
Uviss brannårsak
Brannvesenet vet ikke hvordan brannen oppsto, men den skal ha startet i nærheten av en snuplass ved et boligområde.
Operasjonsleder Stine Mjelde beskrev situasjonen som uoversiktlig tidligere torsdag.
– Det er tørt i terrenget etter en lang periode med lite nedbør. I tillegg er det en del vind. Det gjør situasjonen utfordrende, sa Mjelde.
Det er foreløpig ikke meldt om personskader.
2000 har mistet strømmen
2082 strømkunder har mistet strømmen som følge av brannen. BKK besluttet selv å koble ut strømmen, slik at brannvesenet kan drive slukningsarbeid på en trygg måte.
Det forteller pressevakt Anne Mette Tuvin.
– Strømmen vil være avkoblet frem til brannvesenet får kontroll, sier pressevakten klokken 14.
Tuvin legger til at det er en risiko for at BKKs anlegg kan bli rammet av brannen.
– Vi har folk som er ute på stedet og vurderer situasjonen fortløpende. De har med utstyr til å reparere anlegget raskt dersom det blir rammet, sier hun.
Knappskog skole og Knappskog barnehage ble stengt som følge av strømbruddet.
Blir roligere vindforhold
Susana Reuder, meteorolog ved Vervarslinga på Vestlandet, forteller at det er sørøstlig frisk bris i området der brannen er. Utover ettermiddagen skal vinden roe seg ned og gå over til bris.
På hele Vestlandet er det moderat skogbrannfare, som innebærer at vegetasjon lett kan antennes. Dette vil vedvare frem til det kommer nedbør av betydning. Det kan komme litt nedbør i helgen, men da bare små mengder.
– Det er først i andre halvdel av neste uke at det kan komme regn av betydning, men heller ikke det er sikkert, sier Lillian Bergheim, meteorolog ved Storm Geo, som oppfordrer folk til å være forsiktige.
Mest lest akkurat nå
Kebabsjappe måtte stenge på dagen
– Vi har mistet det som gjorde 90-tallet så fantastisk
Bussjåfør siktet etter dødsulykke i Halden
– Det er en veldig drastisk protest, men det trengs
– Puppene struttet fritt i vilden sky. Hva skjedde?
I denne bydelen vil få studenter bo. – Det har aldri skjedd at en student har tatt kontakt.