Det snør i Bergen

Veivesenet har alt av mannskap i beredskap, og strøingen er allerede i gang.

SNØ: Nå snør det i Bergen og i morgen kommer det mer. FOTO: GEIR MARTIN STRANDE
Publisert: Publisert:
iconDenne artikkelen er over 13 år gammel

I går antydet meteorologer at vi kunne få opptil en halv meter snø like før jul, men i dag ble mengden nedjustert. De siste prognosene fra Vervarslinga på Vestlandet er 20-25 centimeter snø i ytre strøk. Men det kan bli langt mer, og Bergen får de aller største mengdene.

— I Bergen kan det komme 35-40 centimeter, forteller statsmeteorolog Anders Sivle.

Helt nordvest i Hordaland, i Fedje og nord i Øygarden, er det allerede i kveld noen spredte snøflak. Dette lavtrykket er en forsmak på det vi har i vente.

Sjekk våre webkamera: Bavallen | Fedje | Finse | Flåm | Fløyen | Helleneset | Eikedalen | Stryn | Voss | Vågen

Værmelding der du bor: Prøv vår værtjeneste!

Kaldt og tørt mot jul

I 21-tiden dalte de første snøfnuggene ned i Bergen sentrum.

I natt begynner det å snø tett, og i morgentimene øker det på for alvor. Og for dem som fremdeles tviler: Det blir hvit jul.

Søndagsmorgen går det mot oppholdsvær, og neste uke skal bli like kald som de siste dagene, med nattetemperaturer nede i ti grader.

Les også

Her var det 25 minusgrader i natt

Kjørevarsel

Meteorologisk institutt har sendt ut varsel om vanskelige kjøreforhold, og Veivesenet er i full beredskap.

— NCC kaller ut alle strøbiler i Stor-Bergen. I ettermiddag begynte de å salte preventivt, forteller vaktoperatør Elin Syrstad ved Veitrafikksentralen i Hordaland.

Også alt av brøytemannskaper er i beredskap.

- Hvilke råd har du til dem som skal ut å kjøre i morgen?

— Kjør med vett og forstand, og tilpass farten etter forholdene.

Og en klar beskjed:

— De som ennå ikke har skiftet dekk, men som kjører med sommerdekk, har ingenting på veiene å kjøre. De lager bare problemer for seg selv og andre.

Les også

Snøkaoset er ikke helt avlyst

Gruer eller gleder du deg til snøfallet?

Publisert: