Tusenvis har pakket sakene og tatt med seg passet. Nå er de klare for utenlandsferie.

Onsdag er den store reisedagen for ferieklare, ifølge Avinor.

Kristina Gunnarskog forteller at familien ventet ved gaten i tre timer.
  • Gloria Andersen
  • Ole Løkkevik
  • Eirik Brekke (foto)
Publisert Publisert

På vei om bord i flyet prøver søstrene Dagny (4) og Frøya (2) å få mamma og pappa til å gå fortere.

– Jentene våre har aldri tatt fly før, så de er veldig spente, sier Anders Justad.

Det er mange år siden sist familien var på reise. Nå forlater de regnet i Bergen for å tilbringe påsken i Alicante.

– Det blir så deilig med sol og varme, vi har gledet oss til dette veldig lenge.

To år gamle Frøya peker opp for å vise hvor flyet går.

Har glemt hvor stressende det er

12 år gamle Shiva sitter ved gaten til Paris og øver på franske gloser. Det er første gang på tre år hun og familien drar på ferie utenfor Norge.

– Jeg pakket ferdig kofferten for en uke siden. Jeg har hørt at det er viktig å være klar tidlig når man skal til utlandet.

Swatantra Tiwari med minstemann Shakti på fanget. Ved siden av sitter mamma Vidhi Tiwari og døtrene Shiva og Chhavi.

Lillesøstrene Shakti (5) og Chhavi (8) husker ikke at de har vært i utlandet før. Også pappa Swatantra Tiwari har glemt litt siden sist.

– Jeg har glemt hvor stressende det er å være på reisefot. Sånt skjer når det er lenge siden sist, ler han.

  • Skal du ut og reise? Se påskevettregler nede i saken

Tilbake til Bergen

Selv om mange benytter ferien til å reise ut, er det også mange som kommer tilbake.

– Jeg er så glad i deg!

Syv år gamle Emily løper i armene til storesøster Hanna Kristiansen.

Etter et halvt år med frivillig arbeid i Afrika kom Hanna endelig hjem til småsøsknene.

Hanna tok til tårene da hun så søsteren sin, Emily i gult og kusinen Linnea Monstad. Lillebroren står smilende ved siden av.

– Stemningen er god i terminalen

– Dette er en hektisk uke for oss, sier kommunikasjonsrådgiver Øystein Løwer i Avinor.

Særlig onsdag før skjærtorsdag, men også fredagen før palmehelgen, er typiske reisedager. Det er flest bevegelser innenlands, men også mange som skal til utlandet.

Populære destinasjoner er Frankfurt, Paris, København og London for de som søker storbyferie eller skal videre ut i verden. Ellers er det god pågang til Gran Canaria og Alicante som påskedestinasjoner, forteller Løwer.

– Vi hører at folk gleder seg til å reise igjen og at stemningen er god i terminalen, sier han.

Avinor spår at det vil være opp mot 17.000 reisende på Flesland bare på onsdag, før trafikken antakelig vil synke etterfølgende dager.

Deretter vil trafikken ta seg opp igjen i slutten av påsken, med en antatt topp på søndag med 21.500 reisende.

Trafikkprognose på Bergen Lufthavn:

DatoPrognose
Onsdag 13.0416.955
Torsdag 14.0414.757
Fredag 15.049496
Lørdag 16.049716
Søndag 17.0418.106
Mandag 18.0421.414
Tirsdag 19.0418.354

Tusenvis med toget

– Det er mange tusen som skal til fjells eller over vidden med toget denne påsken, sier Gina Scholz, kommunikasjonssjef i avdeling for kommunikasjon og samfunnskontakt i Vy.

Spesielt populære stoppesteder er Voss, Ustaoset og Geilo, men en del skal også ta Flåmsbana eller hele veien til Oslo.

– Vi kjører med en ekstra ettermiddagsavgang hver dag fra begge byene. Det betyr at det er fire avganger på dagtid, samt nattoget, sier Scholz.

Hun advarer samtidig om at det haster med å kjøpe billetter for dem som skal med Bergensbanen og ennå ikke har kjøpt billett.

– Det er allerede fulle avganger fra både Bergen og Oslo onsdag 13. april, i tillegg til skjærtorsdag, første påskedag og andre påskedag, sier hun.

Påskevettregler for reisende

Vy og Avinor kommer med flere gode råd for reisende i ferien. Her er deres påskevettregler.

For reisende med tog:

  • Møt opp i god tid. Det er mange reisende med mye bagasje.
  • Forbered deg før avstigning. Toget står ikke mange minuttene på hver stasjon, og folk skal ha med seg alle tingene sine.
  • Husk tingene dine. Det er kjedelig å måtte hente dette på hittegodsen etter ferien.
  • Sjekk reisedetaljer på i Vys app eller på deres nettsider.
  • For reisende som skal til eller fra Oslo, er det greit å vite at toget kjører over Roa (Gjøvikbanen) om de synes utsikten ikke er den samme som de er vant til.

For reisende med fly:

  • Sjekk inn bagasjen selv og lever ved drop-off. Husk å knytte sammen lange stropper slik at de ikke henger seg fast i bagasjebåndet.
  • Forbered deg på sikkerhetskontrollen. Ha boardingkort klart, tøm lommer og legg alle løse gjenstander i håndbagasje eller ytterklær. Husk at du ikke kan ta med drikke, kun tomme flasker.
  • Bruk gjerne familiesluse hvis du reiser med barn under tolv år. Dette er merket med «Felix & Fiona».
  • Det er mulig å ha med mindre dyr gjennom sikkerhetskontrollen og i kabinen, men sjekk med flyselskapet du reiser med for mer informasjon.
  • Hvis du har glemt eller mistet noe, kan det bli levert til hittegodskontoret.

Planlegger du utenlandstur, er det også flere ting du må tenke på.

Publisert
  1. Påske
  2. Påsken
  3. Ferie
  4. Reise
  5. Vy

Les mer om dette temaet

  1. – Har du tenkt deg på påskefjellet, bør du kjøre i dag

  2. Rødt snøskredvarsel i deler av Vestlandet

  3. Disse tidspunktene er det flest på veiene

  4. Dette må du passe på hvis du skal utenlands

BT anbefaler

Fullsatt kirke tok farvel: – Det skjedde så fort og uventet

Torsdag ble Noah Landro (12) begravd etter dødsulykken i Øygarden.

LES SAKEN