Storberget trekker hijab-forslaget
Justisminister Knut Storberget kutter forslaget om hijab til politiuniformen.

Storberget opplyste om dette på pressekonferansen som akkurat er avsluttet i regjeringskvartalet.
— Men jeg er overrasket over dem som er skråsikre i sine argumenter, sier Storberget.
— Jeg er opptatt av at vi skal ha et politi som gjenspeiler befolkningen. Det er viktig for tilliten til politiet, sier Storberget.
Hilde Sandvik kommenterer: Det er ikkje særleg radikalt å vere for hijab i politiet. |
Justisministeren bekreftet at han ikke hadde konkludert i saken da Justisdepartementet 4. februar la ut en pressemelding hvor det gikk frem at hijab var tillatt til politiuniformen.
Les også: It's the religion, stupid
Har økt rekrutteringen
— Hijab er ikke et tungt nok virkemiddel til at man skal gå videre med et slikt forslag, sier Storberget.
Han sier at antall politihøyskoleelever med minoritetsbakgrunn økt fra syv i 2007 til 29 i 2008.
Statsråden sier at endring av uniformen kun har vært foreslått med tanke på å øke rekrutteringen til politiyrket.
Pådriverne for notatet hvor det het at hijab er tillatt, skal ha vært statssekretær Astri Aas-Hansen og politisk rådgiver Hadia Tajik. Storberget gjentar at han har det fulle ansvaret for håndteringen av denne saken.
Nekter å svare Storberget vil ikke svare på om beslutningen om å tillate hijab var støttet av regjeringen, eller om han kjente til forslaget.
— Jeg vil ikke gå inn på prosessen, sier Storberget gang på gang. Han nekter å svare på om hvorfor det ble lagt ut en pressemelding 4. februar som ga inntrykk av at Justisdepartementet støttet hijab i politiet.
Storberget sier at det blant annet er reaksjonene fra politiorganisasjonene og fra Stortinget som har vært avgjørende for å droppe hijab-forslaget.
Han er ikke nådig mot sin eksstatsrådskollega Karita Bekkemellem (Ap), som sammenlignet bruk av hijab med kjønnslemlestelse.
— Jeg synes det er en uhyrlig sammenligning, sier Storberget.
Grasrotprotest
Massive protester fra grasroten i Ap bidro til at Storberget (Ap) foretar en retrett og stanser innføringen av hijab som en del av politiuniformen.
Mens Ap-eliten i regjeringsapparatet var positivt innstilt til å tillate hijab i politiet, møtte de en mur av motstand på grasroten i sitt eget parti.
Les kommentaren: «Politidirektoratet trodde det var en bagatell. Plutselig ble det debatt om sjefen over alle menneskerettigheter.»
– Mitt ansvar Torsdag avbrøt Storberget vinterferien på hytten for å returnere til Oslo, og trolig forberede retrett i saken. NRK meldte onsdag at Storberget ikke skal ha visst om vedtaket, og at det var statssekretær Astri Aas Hansen og politisk rådgiver Hadia Tajik som sto bak det omstridte hijab-vedtaket Justisdepartementet meldte om 4. februar. Det ønsker ikke Storberget å kommentere.
Les også BTs leder: Nei til politihijab
Bør politifolk få bruke hijab som en del av uniformen? Si din mening i feltet under!
Les mer om dette temaet
Mest lest akkurat nå
Når andre får barn, gir det Andrea en følelse hun aldri snakker om
Over fleire år skal den sjukehustilsette ulovleg ha slått opp i pasientjournalar
Gravemaskin raste 10–15 meter ned – nå får Vegvesenet bot etter ulykken
20 år gammal vart han kalla eit «statsministeremne». Så vart det stille rundt Pål.
– Veien har på rekordtid blitt den største campingplassen i Bergen
– Forsvarsdepartementet, Forsvarsstaben og andre ansvarlige må se seg selv i speilet