Norske bilister slurver med dekkene
To av fem bileiere har ikke sjekket vinterdekkene sine på over ett år – og bare ti prosent av norske bilister kontrollerer dekkene så ofte som anbefalt.

– Urovekkende mange bilister er bortimot bevisstløse når det gjelder dekk. Ikke sjelden kommer bilister inn til oss for å skifte til vinterdekk, bare for å finne ut at vinterdekkene allerede står på bilen, sukker Torleiv Dalen Haukenes i Dekkmann.
Han er bekymret over manglende kunnskap om dekk blant norske bilister.
– På verkstedene våre ser vi biler rulle inn med dekk som til de grader er utslitte, sier han.
Disse bilistene setter ikke bare sitt eget liv i fare, men også andres.
Stor test :
Dette er de beste vinterdekkene
Fire millimeter
Kommunikasjonsrådgiver Jan Ivar Engebretsen i NAF er også kritisk til at norske bilister slurver med å sjekke tilstanden på dekkene.
– De fleste moderne dekk har slitasjevarslere. Her kan man enkelt lese av om dekket er utslitt eller ikke, sier han.
Engebretsen minner samtidig om at slitasjevarsleren er stilt inn på tre millimeters mønsterdybde, mens NAFs anbefaling er å bytte dekkene når man har igjen fire millimeter mønsterdybde.
Ifølge Engebretsen bør man sjekke vinterdekkene hver eneste måned i sesongen. Skal man på langtur, bør man i tillegg sjekke dekkene før og etter turen.
I 80 km/t blir jeg passasjer. Teslaen jeg kjører har tatt over:
- Det som nå skjer, er nesten surrealistisk
Sjekk trykket
Samtidig minner han om lufttrykket.
– Korrekt dekktrykk sparer miljøet, men det gjør også at bilens forbruk reduseres. Viktigst er likevel at det øker sikkerheten, sier han.
Korrekt dekktrykk finner man i bilens instruksjonsbok. I tillegg finner man informasjon om dekktrykk enten i rammen rundt førerdøren eller på innsiden av tanklokket.
– Husk på at du måler dekktrykket med kalde dekk. Når luften varmes opp, utvider den seg, noe som gir feil avlesning, sier Engebretsen.
Andre relevante saker:
Stor undersøkelse: Her er bilmerkene med de beste garantiene
Mange biler selges uten reservehjul:
Er du utstyrt for en punktering?
Du kan spare tusenlapper på riktig dekktrykk
Og noe helt annet:
Les mer om dette temaet
Mest lest akkurat nå
Skapte lange køer: – Vil ikke påvirke ettermiddagstrafikken
Buekorps marsjerte før begravelsen til Julianna (13)
I Bergen brenner streikeviljen blant lærerne, ifølge Utdanningsforbundet
Bergensk kulturaktør har kjøpt denne øyen
– Bergen sentrum er omgjort til et eneste stort utested
Gutt bitt på vei til skolen: – Meld fra til politiet om du ser en løs hund
BT anbefaler
Nytt hus for rusavhengige i sentrum: – Dette skal ikke bli nye Vågsbunnen
Joachim Høegh-Krohn leder en statsbedrift i Bergen. I fjor tjente han like mye som 47 industriarbeidere.
Erik var i elendig form før han møtte Benedicte. Her er de på vei til bryllupet sitt.
No skal møk frå Dag Inges grisar varme opp sjukehus