Nyheter direkte
Har du tips eller bilder? Bruk den blå knappen under, eller send til tips@bt.no.
Politiadvokat Eli Andrea Skaar opplyser mandag at de har fått bekreftet identiteten til personen som torsdag ble funnet død i Byfjorden.
Ifølge Skaar er dette en mann i 30-årene, og den samme personen som de før helgen var rimelig sikre på at det var. Han var blitt meldt savnet fra en institusjon tidligere samme dag.
– Identiteten er blant annet basert på kriminaltekniske undersøkelser og på den foreløpige obduksjonsrapporten, sier Skaar.
Politiadvokaten sier de fortsatt holder flere hypoteser åpne, men politiets hovedhypotese er at det ikke er skjedd noe straffbart.
De pårørende ble informert tidligere, og mandag fikk de ifølge Skaar opplyst av politiet at sikker identitet er bekreftet.
- Ørjan TorheimDELBybaneulykken: Havarikommisjonen på vei til BergenFoto: Ørjan Torheim
Statens havarikommisjon, som har en egen avdeling for bane, har tre havariinspektører på vei til Bergen med fly tirsdag ettermiddag.
De kommer i forbindelse med bybaneulykken ved Oasen tirsdag formiddag.
Avdelingsdirektør Ida Grøndahl i baneavdelingen sier målet er å komme i gang med undersøkelsene i løpet av kvelden.
– Det er ganske sjelden vi ser ulykker med personskade med bybane, eller i banesammenheng i det hele tatt. Vi var ikke i tvil om at vi skulle dra ut på denne.
i dag 12:02Flere skadede etter bybaneulykken: – De var forslått og hadde kuttskader - Adrian BrudvikDELBybanefører siktetFoto: Tor Høvik
Jourhavende politiadvokat Andreas Foxen Haldorsen opplyser at bybaneføreren har status som siktet etter ulykken ved Oasen.
– Føreren har status som siktet fordi det foreligger skjellig grunn til mistanke om uaktsom fremkalling av fare for allmennheten, sier Haldorsen.
Klokken 11.49 fikk nødetatene melding om at Bybanen hadde krasjet i endestoppet på Oasen. Syv personer skal ha blitt fraktet vekk i ambulanse.
Les mer om ulykken her:
i dag 12:02Flere skadede etter bybaneulykken: – De var forslått og hadde kuttskader - Pål Andreas MælandDELSnøen skal gå over til regn: – Kortvarig «glede»Julestemning i Møllendal i dag tidlig. Foto: Marita Aarekol
«God morgen, Vestlandet!» skriver Meteorologisk Institutt på twitter, muligens noe ironisk.
Det snødde tett i Bergen i formiddag, og i løpet av dagen vil det komme snø flere steder i Hordaland.
– Det vil kunne snø tett i ettermiddagsrushet også, men i løpet av kvelden skal det bli mildvær og regn, sier Geir Ottar Fagerlid, vakthavende meteorolog i Vervarslinga på Vestlandet.
Han sier at det foreløpig ser ut til at Nordhordland vil få mest snø, men at det også kan komme en del i bergensområdet. Men så kommer regnet.
– Sånn er det om våren. Snøen er en kortvarig glede, sier han.
– Glede og glede. Hvordan ser det ut de neste dagene, da?
– Det ser veldig fint ut allerede i morgen, med sol og 8-9 plussgrader, men nattefrost. Torsdag blir det overskyet og litt regn meste av dagen. Palmehelgen ser tørr og fin ut.
Meteorologisk Institutt minner om at det ble sendt ut farevarsel om snø i går.
- Pål Andreas MælandDELBrannalarm på Åsane senter
Rundt klokken 03.45 gikk brannalarmen på Åsane senter, melder 110-sentralen. Da mannskaper fra Åsane brannstasjon kom til stedet, fant de ingen brann og kunne returnere til stasjonen.
Også mandag kveld var det falsk brannalarm på senteret.
- Aina FladsetDELMann skal ha slått til vekter på legevakten
Klokken 23.28 fikk politiet melding om at en mann skal ha slått en vekter på legevakten.
– Mistenkte er pågrepet og satt i arresten, skriver Vest politidistrikt på Twitter.
- Aina FladsetDELPolitiet: – Mann raserte butikk og skallet til en ansatt
Vest politidistrikt melder på Twitter at de har arrestert en mann i Torggaten like før klokken 23 mandag.
– Mann raserte butikk og skallet til butikkansatt, skriver politiet.
Mannen er satt i arresten og anmeldes for kroppsskade.
Hendelsen skjedde på Bunnpris-butikken i Torggaten, forteller politiets operasjonsleder Tore Andre Brakstad tirsdag morgen. Den ansatte skal ha blødd fra ansiktet, men ble ikke alvorlig skadet.
Gjerningsmannen er i 40-årene. Han anmeldes for kroppsskade og ble tatt med inn til arresten.
- Kari PedersenDELKlar for ny vaksinedose over påskeEtter påske er kommunen og byens apoteker klar for ny runde koronavaksinering. Foto: Lise Åserud
Eldre over 75 år og sykehjemsbeboere er anbefalt en ny oppfriskingsdose med koronavaksine.
Onsdag over påske er både kommunen og byens apoteker klare for å sette sprøyter.
12. april gjenåpner kommunen vaksinestasjonen på Øvre Dreggsallmenning.
Her blir det timebestilling. Det kan gjøres på telefon til Smittevernkontoret på 55 56 58 80.
Kommunen har dessuten inngått avtaler med apoteker i alle bydeler om koronavaksinering. Også der er det timebestilling.
Her er listen over apoteker som vaksinerer.
Kommunen skriver på nettsiden at det bør være seks måneder siden forrige vaksinedose.
Anbefalingen om å ta en ny dose gjelder også for de som har hatt covid-19.
Da bør det gå minst tre måneder mellom gjennomgått koronainfeksjon og ny vaksinering.
- Ørjan TorheimDELKrimteknikere skal undersøke Kokstad-brannenDet ble opprettet sikkerhetssone rundt bygget på grunn av gass som ble lagret der. Foto: Eirik Brekke (arkiv)
i helgen brant det i et industribygg på Kokstad. Seks firma leide der, blant dem flere bilrelaterte virksomheter.
En bil sto i full fyr, og det skal ha vært seks personer inne i bygget. Det ble ikke meldt om personskader, men de materielle skadene var store. Flere biler ble totalskadet av flammer eller røyk.
Ronny Øvrebotten, sjef for politiet i Bergen sør, sier kriminalteknikere i løpet av uken vil undersøke brannstedet for om mulig å finne ut av årsaken til brannen.
Øvrebotten sier det ikke er mistanke om påtenning.
– Vi har ikke så mye foreløpig. Nå må vi lese rapportene og se hva undersøkelsene gir oss.
Hele bygget skal ha blitt sotlagt i helgens brann. Foto: Eirik Brekke (arkiv) - Hilde HeianDELPolitiet: Skyter opp ulovlig fyrverkeri på Kvamskogen
Politiet presiserer i en pressemelding at det er ulovlig å skyte opp fyrverkeri på Kvamskogen i påsken.
Ifølge politiet er det en del hytteeiere på Kvamskogen som gjør det.
- Eir SteganeDELFarevarsel om snøFoto: Meteorologene på Twitter
Det er sendt ut gult farevarsel om snø i Vestland fra natt til tirsdag.
Totalt kan det komme 5 til 15 cm med snø på 24 timer. I høyden kan det komme mer.
– Det blir lokale variasjoner, men i Bergen må folk være forberedt på å våkne til snø tirsdag. Konsekvensene kan bli vanskelige kjøreforhold og muligens dårlig sikt på grunn av vind og snøfokk, sier Susana Reuder, vakthavende meteorolog hos Vervarslinga på Vestlandet.
Det er ventet at det kommer noe mer snø nord for Bergen og i Sogn og Fjordane, og noe mindre snø sør for Bergen.
– Det blir mildere midt på dagen torsdag. Da kan det gå over til sludd og regn, men så er prognosene at det blir kjøligere igjen utover ettermiddagen og kvelden. Da kan det komme mer snø, sier Reuder.
- Ørjan TorheimDELBil falt nær to meter fra parkering ved Lagunen
Politiet i Bergen sør forteller at en bil i 14-tiden fredag falt cirka 1,7 meter ned i veien fra et parkeringsdekke i Laguneparken.
Sjåføren, en eldre kvinne, ble sett til av helsepersonell på stedet, forteller Ronny Øvrebotten, politisjef i bydelen.
Ifølge ham ble det skader på to andre biler, som måtte taues.
Kvinnen fikk førerkortet midlertidig beslaglagt. Det skal også ha blitt andre materielle skader i form av blant annet noen knekte metallstolper.
Øvrebotten sier det er opprettet straffesak mot sjåføren, mest sannsynlig på grunn av skadepotensialet ved det som skjedde.
– Ingen ble skadet, men det var en potensielt farlig situasjon. Hun kjørte over en kant og falt ned. Det har nok vært litt gasspådrag, og det antydes at det kan ha blitt tatt feil av gass og brems, sier Øvrebotten.
- Eir SteganeDELØvelse utenfor HåkonshellaPolitiet har en øvelse utenfor Håkonshella. Foto: BT-tipser
Politiet har en øvelse i Vatlestraumen utenfor Håkonshella.
– De skal holde på til 15.00 mandag, og et par dager til denne uken, sier operasjonsleder Dan Erik Johannessen i Vest politidistrikt.
- Ørjan TorheimDEL– Han gikk og drakk whisky og skulle klemme alle de ansatte
I 14-tiden søndag fikk politiet melding om en person på Flesland som tidligere på dagen hadde vært et ordensproblem i taxfreebutikken.
– Klokken 08 om morgenen gikk han og drakk whisky og skulle klemme alle de ansatte. Han fikk da pålegg av politiet om å holde seg vekke, men kom tilbake i løpet av formiddagen, sier politisjef Ronny Øvrebotten i Bergen sør.
Ifølge ham fikk politiet mannens mor til å komme og hente ham. Mannen er i 30-årene.
– Det ordnet seg, men han blir anmeldt for brudd på politiets pålegg, sier Øvrebotten.
– Han hadde vært ute og reist?
– Nei, vi har ingen indikasjoner på det. Hvordan han havnet i taxfree-området er vanskelig å si.
- Ørjan TorheimDELTatt for 146 km/t ved E39-tunnel i Bergen
Lørdag kveld hadde UP fartskontroll i nordgående retning i området ved E39 Troldhaugtunnelen, opplyser politiet i Bergen sør.
Det endte ifølge politisjef Ronny Øvrebotten med 11 fartsbøter og ett førerkortbeslag. Beslaget kom etter at en bilist ble målt til 146 km/t i 80-sonen.
Politiet har opprettet straffesak mot sjåføren, en mann i 30-årene, sier Øvrebotten.
Kontrollen varte i vel to timer fra cirka klokken 20.30.
Øvrebotten forteller også om en UP-kontroll på Flyplassvegen søndag kveld. Der ble det delt ut åtte fartsforelegg i 70-sonen. Høyeste fart ble målt til 96 km/t. Dette var også en promillekontroll, men ingen ble tatt for det.
- Roar LyngøyDELArne Johannessen konstituert som visepolitimeister i Vest politidistriktFoto: Marita Aarekol (arkiv)
Justis- og beredskapsdepartementet har konstituert politiinspektør Arne Johannessen som visepolitimeister for Vest politidistrikt for ein periode på inntil seks månader.
Han går inn i jobben frå 17. april, melder Vest politidistrikt i ei pressemelding.
Noverande visepolitimeister Ane Kvaal er utlånt til Politidirektoratet (POD) for å leie eit utredningsarbeid.
Politimeister Kaare Songstad ville ha Johannessen inn som visepolitimeister.
– Arne er ein handlekraftig og klok leiar som eg alltid har hatt respekt for. Å få han inn som min makker på nivå 1 vil bli bra for politidistriktet, seier Songstad.
Johannessen er frå Øystese i Hordaland, men har budd i Hafslo i Sogn og Fjordane heile sitt yrkesliv.
Han var leiar for Politiets fellesforbund i åra 2000 til 2013.
– Takk til Kaare for tilliten. Eg gler meg til å samarbeide med alle folka i Vest på ein ny måte, seier Johannessen.
- Ørjan TorheimDELBilfører fratatt lappen etter detteSlik så det ut på ulykkesstedet. Foto: BT-tipser
Søndag ettermiddag var det en kollisjon mellom en MC og en bil på Skjergardsvegen like ved Sotrabrua.
Mandag sier fungerende avsnittsleder for patrulje i Øygarden-politiet, Øystein Nordstrand, at bilføreren i 70-årene skal ha brutt vikeplikten da han kom ut fra Hjelteryggen.
– Bilen overholdt ikke vikeplikten og fikk MC-en i siden. Det endte med førerkortbeslag. Vi har opprettet en straffesak, sier Nordstrand.
MC-føreren, en mann midt i 40-årene, ble ifølge ham fraktet til sykehus med ambulanse og med da ukjent skadeomfang.
MC-føreren var bevisst etter ulykken, sier Nordstrand, som ikke har oppdatert informasjon om helsetilstanden.
Det er ikke mistanke om rus hos noen av de involverte. Ulykken førte til store kødannelser søndag ettermiddag.
- Erlend Langeland HaugenDELStrømbrudd i ØygardenFoto: BKK
Rundt 1200 BKK-kunder på Sotra er uten strøm etter et strømbrudd, melder BKK.
Klokken 09.40 var strømmen tilbake hos kundene, ifølge BKKs egen oversikt.
- Kari PedersenDELStyreleiar i Sjukehusapoteka vest går avHelge Torgersen er ny styreleiar i Sjukehusapoteka. Foto: Helse vest
Trude Marit Risnes har bedt om avløysing som styreleiar i Sjukehusapoteka vest HF.
Ny styreleiar blir Helge Torgersen.
Risnes grunngjev avgangen med arbeidsmengda.
– Det er ikkje med lett hjarte eg går av, men arbeidsmengda eg har hatt som styreleiar dei siste vekene lar seg ikkje kombinere med andre forpliktingar eg har, blant anna hos hovudarbeidsgivaren min, seier Risnes i ei pressemelding.
Til BT utdjupar ho at avgangen er udramatisk.
«Det er kjent at foretaket er i en krevende situasjon, og det er viktig at dette håndteres på en ryddigst mulig måte. Det krever mye tid og kapasitet fra den som sitter som styreleder.», skriv ho i ein sms.
Torgersen (68), som tek over etter Risnes, er i dag rådgivar. Han er tidlegare partnar og direktør i Deloitte. Her har han hatt eit særleg ansvar for helse og offentleg sektor. Torgersen er utdanna anestesilege og bedriftsøkonom. Han har hatt klinisk praksis som overlege ved svenske og norske sjukehus og har vore administrerande direktør ved Lovisenberg Diakonale Sjukehus, i tillegg til å ha styreerfaring, mellom anna som styreleiar i Lovisenberg Sykehusapotek.
22. februarTrues med sparken: – Pål Espen har vår fulle støtte - Pål Andreas MælandDEL– Rolig natt i snøbygene
Mens snøen har dalt i natt, har bergenserne tatt det rolig.
– Det har vært en stille og rolig natt. Det lille som har sysselsatt oss, har vært bistand for helse, sier politets operasjonsleder Tore André Brakstad.
I morgentimene ble et par politibiler sendt til et hospits i Nye Sandviksveien, men Brakstad sier at det var en udramatisk hendelse.
– Ellers hadde vi en ordensforstyrrelse på byen som også viste seg å være mer helserelatert enn noe for politiet, sier han.