Nyheter direkte

Har du tips eller bilder? Bruk den blå knappen under, eller send til tips@bt.no.

Festet innlegg
Mann i 30-åra sett i arrest: – Yppa til slåstkamp med betjentar
19. mars kl 10:57Rakel Rose Øvretveit
DEL

– Kort sagt, han ville slost med politiet, seier operasjonsleiar Jørgen Ommedal.

Politiet måtte rundt klokka ti i dag rykke ut til området rundt Haukeland bybanestopp, då ein mann i slutten av 30-åra yppa til slåstkamp med ein patrulje.

– Dei var der i eit anna ærend, men opplevde mannen som så trugande at dei bad om bistand.

Politiet fekk etter kvart kontroll på mannen, og valde å ta han med til stasjonen for å setje han i arrest.

– Kvifor han ønskte å slost med betjentane er noko uklart.

Siste innlegg
Har du tips eller spørsmål om dette emnet? Vi vil gjerne høre fra deg!
Send melding
  • Hanad Mohamed Ali
    DEL
    Selger 100 år gammelt familiehotell: – En tid for alt.
    Foto: Tor Høvik

    Hotell Augustin er det eldste familiedrevne hotellet fra De Bergenske.

    Nå opplyser Kjetil Smørås at hotellet selges til selskapet Req, skriver BA.

    Hotellet ble etablert av Smørås sin oldefar Johan Helland i 1919.

    – Det har vært et hotell der fire generasjoner har drevet sin virksomhet. Augustin gikk så bra at vi hadde råd til å vokse videre. Men det er en tid for alt, sier Smørås til BT.

    – Akkurat nå følte vi at det var riktig å vokse i andre deler av byen og andre deler av hotellmarkedet. Vi har brukt god tid på prosessen, så dette er ingen akuttsituasjon.

  • Aina Fladset
    DEL
    Mann tiltalt for å ha truet BT-redaktør
    Rettsaken starter i Hordaland tingrett neste uke. Foto: Paul S. Amundsen (arkiv)

    En mann i 40-årene er tiltalt for å sendt truende e-poster til BTs kulturredaktør Jens Kihl.

    Mannen skal ha sendt flere e-poster til Kihl i oktober i fjor, hvor han blant skal ha skrevet følgende:

    «Eg sitter gjerne i fengsel for å gi deg juling så du aldri har fått før».

    Dette er en tilleggstiltale i saken hvor samme mann er tiltalt for å ha drapstruet BTs sjefredaktør Frøy Gudbrandsen.

    Dette opplyser statsadvokat Kristine Herrebrøden. Hun har tidligere uttalt til BT at påtalemyndigheten tar saken på største alvor.

    – Trusler mot journalister er noe vi ser spesielt alvorlig på når det knytter seg til deres journalistiske virke. Dette er noe som kan true den frie pressen og demokratiet, sier Herrebrøden.

    Rettssaken går i Hordaland tingrett tirsdag 28. mars.

  • Hilde Heian
    DEL
    Politiet: – Kontroll på mann som tok seg inn i leilighet

    – Vi har kontroll på en mann i 20-årene som har tatt seg inn i en leilighet i Fyllingsdalen. Han har tidligere bodd der og er kastet ut derfra, men ønsker å bo der, sier operasjonsleder Stine Mjelde i politiet.

  • Simen Sundfjord Otterlei
    DEL
    Avskiltet apoteksjef friskmelder seg selv
    Pål Espen Johannessen ved Sjukehusapoteket i Bergen, som ligger på Haukeland. Foto: Tor Høvik (arkiv)

    Pål Espen Johannessen skriver i en pressemelding at han har informert arbeidsgiveren Sjukehusapoteka vest (Sav) om at han friskmelder seg fra fredag av.

    Apoteksjefen på Haukeland står i fare for å få sparken og har varslet flere etater om det han mener er kritikkverdige forhold ved Sav-ledelsen.

    I forrige uke ble han 60 prosent sykmeldt frem til 20. april. Sav har hentet inn en ekstern konsulent som apoteksjef for denne perioden, noe Johannessen har protestert på.

    Han skriver i pressemeldingen at begrunnelsen for å erstatte ham bortfaller med friskmeldingen.

    Sav har forklart ledelsesendringen med at apotekforskriften har et minimumskrav til hvor mye en apoteksjef må være til stede, at det er en krevende tid for ledere og medarbeidere på apoteket, og at man i tillegg til trygg drift må følge opp den foreløpige rapporten etter Legemiddelverkets nylige tilsyn.

    SAVs kommunikasjonsdirektør Bernt Flekke skriver i en SMS til BT at de internt skal følge opp informasjonen om Johannessens friskmelding.

    – Det er godt å høre at Pål Espen mener han har kapasitet til å stå i stillingen og komme tilbake fullt i jobb, skriver Flekke.

    teaser
    i går 18:23
    Fratatt sjefsjobben: – Et grovt overtramp
    teaser
    10. mars
    Apoteksjefen på Haukeland får støtte i fersk rapport
    teaser
    23. februar
    To nye varsler ved apoteket: – Mange er redde for represalier
    teaser
    22. februar
    Trues med sparken: – Pål Espen har vår fulle støtte
    teaser
    20. februar
    Apoteksjef på Hauke­land slår alarm: – Kan ikke levere viktige lege­midler
  • Ingrid Hjellbakk Kvamstø
    DEL
    Politiet rykte ut til gard: Fann fleire saudekadaver

    Tysdag rykte politiet og Mattilsynet ut til ein gard i Sogn og Fjordane etter fleire bekymringsmeldingar om ein saueflokk.

    Dette skriv NRK.

    – Her kom dei til eit dyrehald med sauer i dårleg stand og som ikkje fekk den ernæringa dei skulle ha, seier Inger Helen Stenevik som er politiadvokat hos dyrepolitiet i Vest politidistrikt til NRK.

    Heile flokken vart avliva. Politiet mistenkjer at dyra ikkje har fått nok mat over lang tid.

    Ved eit tidlegare besøk fann Mattilsynet fleire kadaver i området. Dei hadde vore døde ei stund, skriv NRK.

    Politiet mistenkjer grovt brot på dyrevelferdslova og har oppretta sak.

  • Hilde Heian
    DEL
    Politiet: – Var på polet, da forsvant viktige papirer

    En mann i 40-årene var tirsdag ettermiddag en tur innom polet i Valkendorfsgaten, da han skal ha blitt frastjålet et nett med PC og viktige papirer.

    – I dag har politiet vært på polet og sikret seg videoopptak fra hendelsen for å se om tyven kan gjenkjennes, sier operasjonsleder Stine Mjelde i politiet.

    Tyveriet skal ha skjedd ved 17-tiden tirsdag.

  • Marthe Hagelien
    DEL
    Internett nede i store deler av Kvinnherad

    Kvinnherad kommune varslet tidligere i dag om at kommunikasjonskanalen deres er redusert, på grunn av feil på nettet.

    En oppgradering på utstyret til Kvinnherad bredbånd har ført til at nettet er nede i store deler av kommunen. Samtidig arbeider Telia for å oppgradere fra 4G til 5G nett, som har ført til at også dette nettet er ustabilt, forteller ordfører Hilde Enstad.

    En av konsekvensene er at trygghetsalarmene i hjemmetjenesten er ustabile, forteller ordføreren. Det har til gjengjeld ikke hatt konsekvenser for lege, brann og politi.

    Kvinnherad bredbånd informerer på sine nettsider om at nytt utstyr er levert på datasenteret deres, og nå blir koblet opp. De vet ikke hvor lang tid det vil ta før nettet er oppe og går.

  • Hilde Heian
    DEL
    Firda: Dødsulykke i Bulandet ferdig etterforsket

    Politiet er ferdige med å etterforske dødsulykken i Bulandet den 7. oktober i fjor der en fritidsbåt med tre personer kantret, skriver Firda.

    Silje Grøneng (30) fra Gloppen døde etter ulykken.

    – Etterforskningen viser at det ikke har skjedd noe straffbart, og saken er dermed avsluttet, sier politiadvokat Sissel Kleiven til avisen.

    teaser
    7. oktober 2022
    Kvinne i 30-årene omkom etter båtulykke i Bulandet
  • Hilde Heian
    DEL
    To personer avhøres etter voldsanmeldelse

    – Politiet har i dag hentet to voksne personer i en omegnskommune til Bergen. De er anmeldt for vold, og vil bli avhørt, sier stasjonssjef Lars Morten Lothe ved Bergen sentrum politistasjon.

  • Marthe Hagelien
    DEL
    Undersøker om det er forbindelser mellom tyverier

    I slutten av februar forsvant elektronikk til flere hundre tusen kroner fra E16 Vaksdal.

    I helgen rant det også inn meldinger om åtte stjålne katalysatorer.

    Nå undersøker vest politidistrikt om det er noen forbindelser mellom tyveriene.

    – Disse tingene går tett opp mot hverandre, så det er naturlig at vi ser på om det er mulige forbindelser, men vi har ikke noe konkret, sier Kjetil Hoff, politioverbetjent ved Bergen vest politistasjon.

  • Hilde Heian
    DEL
    Går sammen om å bekjempe havnespy
    Foto: Geir Martin Strande (arkiv)

    Bergen havn og Oslo havn går sammen om å bekjempe fremmedarten havnespy, eller Japansk sjøpung.

    De vil fokusere på metoder og prosedyrer for vask av skipsskrog.

    Arbeidet er støttet med midler fra Miljødirektoratet, og skal gjennomføres i år.

    Havnespy sprer seg raskt, dekker sjøbunnen og fortrenger andre arter.

    – Skrogvask er et viktig tiltak for å forhindre spredning av fremmede arter fra en havn til en annen, sier miljøleder Even Husby i Bergen havn i en pressemelding.

  • Karoline Johannessen Litland
    DEL
    Lokker med gavekort for å få studenter til Bergen

    Bergen kommune skal bruke to millioner kroner for å lokke studenter til å melde flytting til Bergen

    Det melder NRK.

    I forrige uke kunngjorde kulturbyråd Eduardo Andersen (Ap) at Bergen kommune vil dele ut et gavekort på 2000 kroner til studenter som melder flytting til vestlandshovedstaden.

    Lokketilbudet blir derimot kritisert av andre kommuner i Vestland.

    – Distriktskommunene ønsker selvsagt at studentene våre blir værende innbyggere hos oss. Det er mange som tidsnok flytter til Bergen, sier Ullensvang-ordførar Roald Aga Haug (Ap) til NRK.

  • Karoline Johannessen Litland
    DEL
    Over 1600 kunder nord i Bergen uten strøm
    Foto: BKK Nett

    Tirsdag kveld melder BKK Nett at 1642 kunder i Salhus- og Hordvik-området er berørte av strømbrudd.

    Feilen ble først registrert klokken 18.38.

    Like over klokken 21 fikk kundene strømmen tilbake.

  • Karoline Johannessen Litland
    DEL
    Fagforeningsbauta Kjell Sørensen er død
    Foto: Tor Høvik

    Kjell Sørensen var en av de fremste fagforeningslederne i Bergen, og var leder av Fellesforbundet avdeling 5 i Bergen (tidligere kalt jern og metall) fra 1986 til 2009.

    Det skriver BA.

    Avisen skriver videre at Sørensen ble tildelt «Pioneren» i 2012. Det er LOs høyeste utmerkelse, og gis til fagforeningsfolk som har gjort en betydelig innsats for fagbevegelsen i minst 25 år sammenhengende.

    Sørensen ble 76 år gammel.

  • Hanad Mohamed Ali
    DEL
    Brannvesenet: Forurensing i Byfjorden

    Brannvesenet har tirsdag ettermiddag fått melding om forurensing i Byfjorden.

    – Det er oppdaget noen hundre meter med det som ser ut som sot og diesel. Vi tror det stammer fra en båt, men det er ikke sikkert fastslått. Det har hvertfall ikke oppstått naturlig, sier vaktkommandør Dan Inge Gjesdal i 110-sentralen.

    «Sjøbrann» er nå ute og undersøker på stedet. I tillegg er også en drone på vei opp i luften.

    – Vi skal ta prøver av materialet og få analysert det for å finne ut hva det er, sier Gjesdal.

  • Hanad Mohamed Ali
    DEL
    Tåkefaste turister reddet på Ulriken

    Politiet fikk tirsdag ettermiddag melding om to utenlandske turister i 30-og 40-årene som er tåkefast på Ulriken.

    – Vi er noenlunde sikre på posisjonen deres, men ikke helt. Vi har hundepatrulje på vei oppover, skrev politiet på Twitter.

    Også frivillige deltok i søket.

    – De er funnet i noenlunde god behold. Våte og kalde, men ellers ok. Enda en god suksessfaktor med merking av byfjellhyttene, skriver politiet en drøy halvtime senere.

    – Tidligere års frivillig dugnadsinnsats bærer fremdeles frukter, til hjelp for oss og turgåere, tilføyer de.

  • Hilde Heian
    DEL
    Har sendt ut gult farevarsel om snøfokk i fjellet
    Farevarselet varer fra onsdag ettermiddag til tidlig torsdag morgen. Foto: Meteorologene

    Fra onsdag ettermiddag ventes det lokalt snøfokk i fjellet i Sør-Norge på grunn av økende vind fra sørvest og snøbyger.

    Meteorologene har sendt ut gult farevarsel som gjelder fra onsdag ettermiddag klokken 15 til torsdag morgen klokken 05. Da skal vinden avta.

    Det kan bli redusert sikt og lokalt vanskelige kjøreforhold på grunn av snø som pakker seg i veibanen.

    Kolonnekjøring kan bli innført, og/eller veier kan bli stengt på kort varsel.

    Hvis du har tenkt deg til fjells i nær fremtid, er det lurt å sjekke vær- og veimeldinger, er oppfordringen fra Meteorologene.

  • Marianne Nilsen
    DEL
    Meteorologen: – Det er ingen vårtegn
    Foto: Skjermdump Meteorologene

    Ifølge meteorologene blir det mye grått vær fremover på Vestlandet.

    – Det er ganske mange lavtrykk i Atlanterhavet som kommer med regn og grått vær de neste dagene. Det blir perioder med opplett, men ikke lange perioder med sol, sier vakthavende meteorolog ved Stormgeo Inger Kristin Gjøsæter.

    Gjøsæter sier at man må høyt opp i fjellet for å finne snøen.

    – Det er ingen vårtegn i våre prognoser den nærmeste tiden. Vi får håpe at våren kommer til påske, men det er litt tidlig å si ennå.

    På Yrs nettsider er det ikke en sol i sikte i Bergen før torsdag morgen.

    – Det ser ut til at vi får litt endring i værtype i løpet av helgen. Og at det blir ganske fint i begynnelsen av neste uke. Det blir litt kaldere luft, men solen vil varme ganske bra på dagtid, sier vakthavende meteorolog Magni Svanevik ved Meteorologisk institutt.

  • Aina Fladset, Hilde Heian
    DEL
    Rykket ut til lekkasje fra møkkakjeller – flere tusen liter kan være på avveie
    Foto: Samnanger brannvesen

    Brannvesenet rykket tirsdag formiddag ut til en møkkakjeller i Samnanger på grunn av en lekkasje.

    I 11-tiden forteller utrykningsleder i brannvesenet, Jostein Steinsland-Hauge, at de er på stedet.

    – Det er en god del møkk utover her, men vanskelig å anslå hvor mye det faktisk det er. Men det er nok snakk om mellom en til to kubikk, sier han.

    En kubikkmeter tilsvarer 1000 liter.

    Steinsland-Hauge forteller at de som eier kjelleren klarte å stoppe lekkasjen før brannvesenet kom frem.

    – Brannvesenet jobber nå med å stoppe spredning til en bekk som går forbi og et vann som ligger like nedenfor. Det er ikke helt gunstig med tanke på at vannet er tilknyttet en lakseelv, sier utrykningslederen.

    Klokken 12.45 er brannvesenet ferdig på stedet, opplyser Steinsland-Hauge.

    – Vi har demmet opp og bonden har fått sugd opp mye av utslippet. Situasjonen er under kontroll, skriver han i en tekstmelding til BT.

    Tips BT

  • Hilde Heian
    DEL
    Ugle fast i pipe

    Brannvesenet har rykket ut for å hjelpe en ugle som sitter fast i en pipe i Kvam, opplyser 110-sentralen på Twitter.

    Tips BT

Publisert: