Nyheter direkte

Har du tips eller bilder? Bruk den blå knappen under, eller send til tips@bt.no.

  • Festet innlegg

    Krigsskip med motortrøbbel utenfor Bergen

    06. august 2022 13:42
    Tord Magnus Håland Dyrkorn og Adrian Brudvik
    Foto: BT-tipser

    KNM «Thor Heyerdahl» har fått problemer med fremdrift utenfor Haakonsvern.

    – Vi er på stedet med redningsskøyte og slepebåt, opplyser Hovedretningssentralen til BT.

    Situasjonen beskrives som «lite dramatisk».

    Ingen ombord skal være i fare. HRS antar at det er omtrent 114 mennesker ombord.

    Kommunikasjonssjef i Sjøforsvaret, Torill Herland, opplyser til BT at skipet nå ligger fortøyd til en bøye i fjorden.

    – Det er klart at det alltid er dramatisk når man mister fremdriften på fartøyet, men de har kontroll, sier hun.

    Klokken 13:45 opplyser Herland til BT at skipet nå igjen går for egen maskin mot land.

    – Vi antar at noe har kommet inn i inntaket til baugthrusterne (sidepropeller, journ.anm.) og stoppet dem. Det er fortsatt mange andre båter i området for å hjelpe «Thor Heyerdal» til land.

Siste innlegg
Har du tips eller spørsmål om dette emnet? Vi vil gjerne høre fra deg!
  • Erlend Langeland Haugen, Målfrid Bordvik
    15:56

    Øygarden: Fritidsbåt tar inn vann

    Hovedredningssentralen har fått melding om at en fritidsbåt tar inn vann vest for Tyssøyna i Øygarden.

    – To personer om bord, trenger bistand, skriver de.

    – Menneskene om bord berges av en annen privatbåt som kom til for å hjelpe, sier Cecilie Øversveen, vakthavende redningsleder ved Hovedredningssentralen.

    Kystvakt og redningsskøyte er på vei for bistå med å få båten til land.

    Det var fire personer om bord da båten fikk problemer.

    Tips BT

  • Sirill Heimdal
    13:52

    Person var fastklemt mellom bil og vegg

    Klokken 13.41 fikk politiet melding om en bil som hadde trillet i Grønnestølen. En person kom i klem mellom bilen og en vegg.

    Det opplyser politiet på Twitter

    – Personen er våken og bevisst, skriver politiet.

    Vedkommende har kommet seg løs, og virket uskadet.

    – Politiet rykker ut til stedet for å undersøke omstendighetene nærmere, opplyser politiet.

  • Ørjan Torheim
    12:52

    Aksjon for å redde mann ned fra Trolltunga

    Trolltunga i Hardanger. Foto: Elias Dalen (arkiv)

    Like før klokken 11.00 fikk politiet nødtelefon fra en mann som hadde gått seg vill og mistet turfølget sitt på Trolltunga i Hardanger.

    Innsatsleder fra politiet er sendt ut, og frivillige er kalt ut for å hjelpe mannen ned.

    Vest politidistrikt oppgir at antatt posisjon er omkring Grytenuten.

    – Han ringte og ropte «Hjelp!», sier operasjonsleder Knut Dahl-Michelsen.

    Han sier det er en polsk mann i 60-årene som er sulten og sliten og trenger hjelp.

    Dahl-Michelsen opplyser at det er en god del snø og at mannen er blitt våt og kald.

    – Frivillige er på vei, og to politifolk er ute for å lede innsatsen, sier operasjonslederen.

    Det vurderes også, ifølge politiet, å sende opp helikopter for å lokalisere mannen.

    Klokken 14.14 melder Vest politidistrikt at frivillige fra Røde Kors er fremme med mannen, som kjøres ned på en ATV.

  • Erik Fossen
    11:37

    Brann i el-anlegg på Sandsli

    I 11-tiden lørdag rykket brannvesenet ut til Sandslimarka etter melding om svidd lukt fra et elektrisk anlegg.

    Det viser seg å ha vært åpne flammer i et elektrisk skap, melder 110 Vest kl. 11.34.

    – Strøm er avslått og elektriker vil bli varslet, heter det i twittermeldingen.

  • Ørjan Torheim
    11:11

    Politiet: – Båt kjørte på lastebåt

    Foto: BT-tipser

    Vest politidistrikt melder om en mindre kollisjon mellom to båter på Nøstet i 10-tiden.

    – En større lastebåt som lå til kai er truffet av en mindre båt, heter det.

    Skadene skal være minimale.

    – Det er ingen personskade, og vi finner ingen skader på den andre båten. Det er en stor lastebåt av stål, den ser ut som at den tåler en støyt, sier operasjonsleder Knut Dahl-Michelsen i Vest politidistrikt.

    Føreren av den mindre båten er mistenkt for ruskjøring.

    Redningsskøyten, som lå ved Skolten, bisto med å få kontroll på båten og få mannen på land, sier Dahl-Michelsen.

    – Vi undersøker om det er hans båt eller hvor han har fått det fra. Så må vi ta en grundig kontroll om han er skikket til å kjøre båt eller ikke.

  • Sirill Heimdal, Ørjan Torheim
    09:57

    Ny mann pågrepet for ran av 14-åring

    Det ble væpnet aksjon i Sandviken etter at gutten selv kontaktet politiet. Foto: Bård Bøe (arkiv)

    Politiet har kontroll på to av tre siktede etter at en gutt (14) skal ha blitt utsatt for knivran og frihetsberøvelse i februar.

    De tre siktede er menn i 20-årene. Den ene mannen ble fremstilt for fengsling i slutten av mars, men løslatt. Politiet har lenge jobbet med å lokalisere de to andre siktede.

    Lørdag bekrefter politiadvokat Risten Inga Henriksen at politiet fredag gjorde en ny pågripelse i saken. Det skjedde på en adresse i Bergen sentrum i 18-tiden fredag.

    Politiet skal i løpet av formiddagen avhøre mannen før det vil bli tatt stilling til eventuell fengsling.

    I 10-tiden sier Henriksen at de tar sikte på å fremstille mannen for varetektsfengsling lørdag.

    – Det er ikke endelig avgjort hvor lang fengsling vi eventuelt kommer til å be om. Det vil bero på hva som kommer frem under avhøret.

    Den siste siktede mannen er fremdeles ikke lokalisert, opplyser hun.

  • Hanne Ørnhaug Eskeland
    07:44

    Rykker ut etter melding om røyk i Skuteviken

    Klokken 07.31 fikk nødetatene melding om røyk fra området rundt Skuteviksbodene. Nødetatene rykket ut.

    Rundt klokken 07.45 melder politiet at det skal være en ulmebrann i en gammel tømmervegg, og at det er kontroll på situasjonen.

    Vaktkommandør Shahroz Lahooti på 110-sentralen sier at det er på den gamle branntomten i Skuteviken at det ble varmt.

    – Mannskapet har kjølt og slukket. Det er kontroll der nå, sier han klokken 07.50.

    Ifølge Lahooti var det en syklist på vei forbi som varslet om røyk.

    – Det kunne gått veldig galt om vi hadde oppdaget det seinere.

    Ifølge Vegtrafikksentralen kan det bli trafikale utfordringer.

    – Utrykningskjøretøy i området kan gjøre at det er litt redusert fremkommelighet, men enn så lenge går det greit, sier trafikkoperatør Tina Fjeldavli.

    Klokken 08.11 sier vaktkommandør Dan Inge Gjesdal at de er i ferd med å avslutte på stedet.

    Operasjonsleder Knut Dahl-Michelsen sier de foreløpig ikke vet noe om brannårsak, men at de oppretter sak.

  • Ørjan Torheim
    07:32

    – Bil landet på terrasse

    Slik ser det ut på Thomas Lie sin terrasse lørdag morgen. Foto: Ørjan Torheim

    – Hadde det skjedd nå, ville jeg ikke vært her mer, sier Thomas Lie lørdag morgen.

    Han står på terrassen sin på Bønes, der en bil endte ferden sin natt til lørdag. Lie ble vekket av konen, som fortalte han hva som hadde skjedd.

    – Min kone våknet av rabalderet. Dette sitter i ryggraden. Vi har barn her og er veldig mye ute, de leker på terrassen.

    Da de kom ut, skal det ifølge Lie ha sittet en sjokkert mann inni bilen. Ifølge Lie ble mannen i bilen tatt med av politiet og beklaget det som hadde skjedd overfor dem.

    Politiet skrev på Twitter 06-tiden at bilen skal ha kjørt inn i en mur, og deretter inn i hagen.

    – Bilen falt ned en viss høyde og landet på en terrasse. Ingen personer ble skadet, tvitrer politiet.

    Føreren av bilen er mistenkt for ruskjøring.

  • Ørjan Torheim
    07:12

    Mann på utested skal ha angrepet vakter og lugget kvinne

    En mann midt i 20-årene ble i 02-tiden natt til lørdag tatt med til politikjelleren i sentrum etter en hendelse ved et utested i Vaskerelven. Han skal ha angrepet to ordensvakter og lugget en kvinnelig gjest, skriver politiet på Twitter.

    Operasjonsleder Morten Rebnord i Vest politidistrikt sier det har vært en natt med en del å gjøre.

    – Det ser ut som om folk stort sett har kost seg i finværet og oppført seg bra. Det har vært mye folk ute, men ingen alvorlige hendelser. Det har også vært en del festivaler rundt om i distriktet. Fra dem har vi fått få eller ingen meldinger.

    Politi ved Zachen i 02-tiden. Dette skal ha sammenheng med mannen som ble lagt i jern etter angivelig slåssing på Torget. Foto: BT-tipser

    Litt for klokken 03 skal en mann i 20-årene ha vært i slåsskamp med en på Torget. Rebnord sier politiet var der etter ett minutt. Mannen fikk en stund håndjern på, sier Rebnord. Det endte med at mannen fikk pålegg om å forlate sentrum.

    Før dette, klokken 02.00, ble det meldt om slåssing også ved Lidohjørnet, der mellom tre menn. Ingen ble skadet.

    – Det var opp- og avgjort da vi kom. De ble formant til å komme seg bort fra sentrum.

  • Ørjan Torheim
    06:28

    Bil i fjellveggen i Aurland

    En mann som var alene i bilen kom ifølge politiet uskadet fra det etter å ha kjørt i fjellveggene ved utløpet av Stondalstunnelen på fylkesvei 50 i Aurland i Sogn natt til lørdag.

    Mannen er mistenkt for kjøring i alkoholpåvirket tilstand, tvitrer politiet.

    Ulykken ble meldt klokken 02.35, og klokken 05.14 tvitrer politiet at skadestedet er ryddet.

  • Kristoffer Westergaard
    00:41

    Politiet: Kvinne tatt i stjålet bil

    Kvinnen ble stoppet ved Lagunen. Foto: BT-tipser

    En ung kvinne ble stoppet av politiet ved Lagunen fredag kveld i det som viste seg å være en stjålet bil.

    – Vi er på stedet og har stanset en bil som er meldt stjålet, uttalte operasjonsleder Tore André Brakstad til BA om hendelsen ved Lagunen fredag kveld.

    Klokken 00.34 opplyser operasjonsleder Morten Rebnord til BT at politioppdraget startet på Kråkeneset rundt klokken 20.00.

    – Cirka ti minutter senere kjører hun inn i en UP-patrulje. Jeg vet ikke hvordan det har gått til, men politiet fikk kontroll over situasjonen. Kvinnen ble pågrepet og tatt med til legevakt for blodprøve, sier Rebnord.

    Kvinnen er anmeldt for blant annet biltyveri og for å ikke ha stanset under en kontroll, ifølge Rebnord.

  • Tina Totland Jenssen
    i går19:58

    Årets varmeste dag i Bergen

    Sommerstemning ved Marineholmen sandstrand. Foto: Ørjan Deisz

    Fredag var det nok en strålende dag, og årets varmeste dag i Bergen.

    – I dag har vi vært oppe i 24.5 grader på målestasjonen ved Florida, sier Haldis Berge, vakthavende meteorolog hos Meteorologisk institutt.

    – Kan det bli like fint i morgen?

    – Ja, det ligger an til å bli ganske likt vær i morgen som det var i dag, sier hun.

    teaser
    i går 21:34
    Solen kom, men grill­maten glemte de
  • Kristoffer Westergaard
    i går18:17

    Havarier i Austevoll og Herdlefjorden

    Klokken 16.31 meldte en fritidsbåt i Herdlefjorden inn mayday, ifølge Hovedredningssentralen.

    Kystvakt og ambulansebåt responderte, og havaristen slepes til kai.

    En knapp time senere, klokken 17.32, fikk Hovedredningssentralen melding om en fritidsbåt i Austevoll i problemer.

    – Tar inn store mengder vann, skrev HRS.

    Brann- og ambulansebåt ble varslet. Også i dette tilfellet ble havaristen slept til kai.

    Begge situasjonene skal være under kontroll.

  • Tina Totland Jenssen
    i går17:44

    – Det er hjemmebane som er det store!

    Filip Kremner og Hermine Svortevik Oen i hovedrollene som Birk og Magna. Foto: Ørjan Deisz

    Skuespillerne er på plass på rød løper. Det er strålende sol i Bergen, men det begynner å tette seg til med festkledde folk som skal inn i kinosalen for premieren på «Birk & Magna - Gruvens mørke hemmelighet».

    – Hvordan blir det å vise filmen til publikummet i hjembyen?

    – Det er hjemmebane som er det store! Dette er ingenting annet enn stas, sier Hermine Svortevik Oen, som spiller Magna.

    Filip Kremner, som spiller Birk, legger til:

    – Filmen er jo en kjærlighetserklæring til norsk sommer og Vestlandet. Det var en syk respons i Oslo, så om det ikke blir like stor respons i Bergen skjønner jeg ingenting.

    Hermine Svortevik Oen fikk tidligere i uken en hilsen fra filmstjernen Matthew McConaughey, som oppmuntret det norske folk til å se filmen.

    – Det kan jo gi litt vind i ryggen. Jeg håper folk hører på de med peiling og kommer seg på kino, sier Oen om støtten fra Interstellar-stjernen.

    Helge Jordal sier det har vært inspirerende og gøyalt å jobbe med gjengen.

    – De er mer proffe enn på mange av de store settene ute i verden fra da jeg var filmstjerne.

    teaser
    i går 18:59
    Stjernene klare for premierevisning i hjembyen
  • Ørjan Torheim
    i går15:05

    Dødsbrannen i Fana er henlagt

    Foto: Tuva Åserud (arkiv)

    Om morgenen lørdag 17. desember i fjor brøt det ut brann i et bygg eid av Fana Blikk på Skjold.

    En mann ble funnet død i en leilighet i bygget. Avdødes navn ble offentliggjort i januar.

    Saken er blitt etterforsket, og nå har statsadvokaten konkludert, forteller politiadvokat Farzad Izadi.

    Ifølge ham er saken henlagt av statsadvokaten med koden «forholdet er ikke straffbart».

    Izadi sier pårørende er varslet om henleggelsen og at de har tre ukers frist hvis de skulle ønske å klage på henleggelsen.

    teaser
    19. desember 2022
    Huseier om brannen i Fanavegen: – Det er tragisk å miste en nabo
  • Simen Sundfjord Otterlei
    i går14:38

    Vil vurdere å kreve erstatning

    Sosialbyråd Line Berggren Jacobsen under mandagens pressekonferanse om de bortkomne bekymringsmeldingene. Foto: Jannica Luoto (arkiv)

    Bergen kommune vil vurdere å kreve erstatning fra systemleverandøren Visma etter feilen som gjorde at 21 bekymringsmeldinger til barnevernet gikk tapt.

    – Det er for tidlig å ta stilling til det nå, men det er noe vi skal gå inn i. Det er naturlig å se på om det er grunnlag for å kreve erstatning, sier sosialbyråd Line Berggren Jacobsen til BT.

    Byrådsleder Rune Bakervik har kalt det «helt vanvittig» at feilen har ligget i systemet i over to år uten å bli oppdaget.

    Visma skriver fredag ettermiddag i en e-post til BT at de ikke ønsker å kommentere muligheten for erstatningskrav.

    teaser
    7. juni
    Derfor ble varselet liggende i halvannen måned. – Det skulle ikke skjedd.
    teaser
    6. juni
    Ingen oppdaget feilen på over to år: – Det er jo helt vanvittig
  • Hanne Ørnhaug Eskeland
    i går14:25

    Bergen kommune: - Har identifisert én av melderne bak bekymringsmeldingene som forsvant

    Denne uken ble det kjent at 21 bekymringsmeldinger til Barnevernet i Bergen har blitt slettet etter en «alvorlig teknisk feil».

    Kommunen har nå kontakt med én av de som har fått sin melding slettet, skriver de i en pressemelding.

    – Meldingen som nå er identifisert, kommer fra en offentlig aktør og er meldt i 2023, skriver kommunen.

    Videre heter det i pressemeldingen at kommunen jobber intensivt med å spore opp de andre meldingene som er slettet.

    Kommunen oppfordrer alle som er usikre på om deres bekymringsmelding har kommet frem, til å kontakte dem.

    teaser
    7. juni
    Derfor ble varselet liggende i halvannen måned. – Det skulle ikke skjedd.
  • Roar Lyngøy
    i går14:09

    Brannen på Askøy er slukket

    Brannen på Erdal på Askøy er meldt slukket.

    Cirka 10 kvadratmeter har brent.

  • Roar Lyngøy
    i går14:03

    Rykker ut til mindre gressbrann på Askøy

    Nødetatene rykker ut etter melding om en mindre gressbrann på Erdal på Askøy.

    Ifølge politiet er brannen 50 til 100 meter fra bosetning.

Publisert: