– Vi visste ikke om det ville bli en krusning eller ragnarok
Guri Heftye og Christoffer Schjelderup snakker om Steve Bannon, Louis C.K., humor og Syden-fylla i siste utgave av Republikken.
- Kjetil K. UllebøMusikkansvarlig i BT

Da Guri Heftye var i begynnelsen av tjueårene, hadde hun drømmejobben. Hun var guide i Syden.
– Jeg måtte få drita fulle femtiåringer til å klatre ned fra taket og sånne ting. Men jeg lærte mye om krisehåndtering og det å slukke branner da jeg jobbet der. Ting jeg fortsatt trenger nå, sier Guri Heftye, som er festivalsjef for Nordiske Mediedager.
Denne uken tar Nordiske Mediedager imot det som trolig er deres mest kontroversielle gjest til nå: Steve Bannon. Han var kampanjestrateg da Donald Trump ble valgt til president i USA, og han var med å etablere det høyrepopulistiske nettstedet Breitbart.
Han har vært en viktig pådriver for ytre høyre i USA, og har blant annet blitt beskyldt for å spille på antisemittisme.
– Vi visste det kom til å komme reaksjoner. Men vi visste ikke om det kom til å bli en krusning eller om det kom til å bli ragnarok, sier Heftye.
Hun mener det at Bannon er såpass ytterliggående, gjør det desto viktigere å møte ham med kritiske spørsmål.
Også bergenskomiker Christoffer Schjelderup har fått kritikk for å ha booket en kjent og kontroversiell amerikaner, nemlig den verdenskjente komikeren Louis C.K.. I 2017 ble han beskyldt for seksuelt trakkaserende atferd, noe han har innrømmet og til dels også beklaget.
– Jeg mener at utfra hva han har gjort, så har han gjort opp for seg, sier Schjelderup i siste utgave av Republikken.
Kulturredaktørens utvalgte
Nyhetsbrev Jens Kihl er kulturredaktør i Bergens Tidende og gir deg hver torsdag de beste sakene fra kulturverdenen.Les videre
- Louis C.K.: På sitt beste som sitt versteOm man trodde Louis C.K. kom til Bergen som en slagen mann med behov for å si unnskyld, må man tro om igjen.
Les hele artikkelen
– Da det sto på som verst, sa folk at «nå kommer det jævlig mye bra musikk»
– Bergenspatriotismen er bra, så lenge den ikke er helt alvorlig ment
Mest lest akkurat nå
– Et av de lekreste restaurantlokalene jeg har sett på lenge
Ny renteheving fra Norges Bank. Høyeste siden 2011.
Dette bygget skal snart rives. Se hva som kommer i stedet.
Skal ha knivtruet naboen etter krangel
Fra eier til leietaker: – Rart etter å ha eid bolig i 13 år
Steinbruddet er en pengemaskin. Svimlende overskudd i årevis.