Fem fine ting å gjøre i helgen
På lørdag avslutter Nattjazz med en solid lineup, og samme kveld tenner Festspillene på Smålungeren. Hvis det ikke frister: har du vært på en punk-kabaret før?
- Britt SørensenFilmanmelder
1. KONSERT: «Apekvinne»-hyllest

Hva: Konsert med Apparatjik m/Buika og Void
Hvor: Grieghallen
Når: Fredag 3. juni, klokken 21.00
Festspillene til nå:
Dette er BT-anmeldernes dom
Hvorfor: Historien om Julia Pastrana både opprører og beveger. Født i Mexico i 1834, med en sykdom som ga fremskutt kjeveparti og kraftig hårvekst over hele kroppen, ble hun som «apekvinnen» en sirkusartist både som levende og død. For det norske sirkuset Lund ble hennes balsamerte legeme en attraksjon. Først i 2012 ble hun gravlagt i hjemlandet, etter å ha vært oppbevart på Universitetet i Oslo. Denne konsertforestillingen, som her har sin urfremføring, hyller Pastrana som kunstner og menneske. I spissen står musikkollektivet Apparatjik, i samarbeid med den mexicanske kunstneren Laura Andersen Barbata, artisten Concha Buika og designstudioet Void.
- Vil du anmelde en festspillforestilling? Det kan du gjøre her
Apparatjik består av Festspillenes styreleder og A-ha-stjerne Magne Furuholmen, Guy Berryman fra Coldplay, Jonas Bjerre fra Mew og Martin Terefe.
2. KONSERTKVELD: Nattjazzfinalen
Hva: Konsert med blant annet Real Ones og Buika
Hvor: USF Røkeriet
Når: Lørdag 4. juni, fra klokken 21.00
Hvorfor: Bandmedlemmene i Real Ones har spilt sammen i over 20 år, og er i tillegg også barndomskamerater. På veien har de hentet inn to Spellemannpriser og fått god tilbakemelding på bådelive— og plateprestasjonene sine.
Det blir nok mye herlig folkrock og psykedelisk 60-stemning denne lørdagen, og resten av lineup-en lover også godt. Den spanske sangerinnen Cocha Buika kommer også. Dagen før spilte hun, som nevnt i forrige tips, sammen med Apparatjik og Void på Festspillene. På Nattjazz skal hun gjøre det hun kan best: Jazz, soul og blues. Det er heller ikke bare småtterier hun blir sammenlignet med: Nina Simone, Billie Holiday, Amy Winehouse og Edith Piaf.
Det blir totalt seks konserter denne kvelden.
3. TEATER: Smålungeren i fyr og flamme
Hva: Teaterstykket «Water Fools» av Compagnie Ilotopie
Hvor: Smålungeren/Lille Lungegårdsvannet
Når: Søndag 5. juni, klokken 00.00
Hvorfor: For å unngå forvirring, skjer dette altså i overgangen fra lørdag til søndag. Ved midnatt braker det løs da det franske teaterkompaniet Ilotopie setter opp stykket «Water Fools». Når midnatt nærmer seg vil det brake løs med fullt pyroshow – i sann Iron Maiden-stil – på Smålungeren i Bergen sentrum. Det franske teaterkompaniet Compagnie Ilotopie setter opp «Water Fools», en absurd og mystisk forestilling sentrert rundt en eldre mann som en dag våkner opp med brennende hode.
15 skuespillere, en Volkswagen Boble, en scene på 10.000 kvadratmeter, et brennende hode og et gigantisk hamsterhjul er kun noe av det som vil skje. Når alt i tillegg skjer på vannoverflaten til selveste Smålungeren, så må det nesten bare bli bra!
For å få med seg musikken somfølger med stykket, komponert av Phil Spectrum, må man leie hodetelefoner av Festspillene.
- Begynner du å bli lei av Festspillene? EDM-komet og musiker Alan Walker spiller snart i Bergen. Men først skal han erobre Europa.
4. KONSERT: Punk-kabaret
Hva: Dakh Daughters
Hvor: Logen Teater
Når: Lørdag 4. juni, klokken 22.00
Hvorfor: Dakh Daughters er rett og slett en kul gjeng ukrainske damer som leverer rått og vakkert innenfor kabarettradisjonen, med deres helt egen vri. Hvitsminkede i ansiktet, teatrale i uttrykket, og med en rik samling instrumenter for hånd, i tillegg til nydelige vokaler. Dette er litt punk, noe burlesk og en del politikk. Ensemblet opptrådte blant annet på Maidan-plassen under protestene i 2013.
Som navnet indikerer, har de sitt utspring i Dakh Center of Contemporary Art i Kiev, et av Ukrainas første uavhengige og ikke-kommersielle teatre, som også arrangerer sin egen tverrkunstneriske festival, kalt «Gogolfest».
- Frode Bjerkestrand: — Festspillprogrammet hedrer en av Norges største, ukjente helter med teaterstykke. Fordi alle bør vite hvem Frode Nilsen er.
5. UTSTILLING: Værpreget malerkunst
Hva: Festspillutstillingen til Fredrik Værslev
Hvor: Bergen Kunsthall
Når: Hver dag, klokken 11.00 til 20.00
Hvorfor: Aftenpostens anmelder mener at Fredrik Værslevs verk veksler mellom det dekorative og intetsigende. NRKs Mona Pahle Bjerke er helt uenig, selv om heller ikke hun er uten kritiske innsigelser. BTs anmelder omtalte utstillingen som «Hjerteløst, men tankefull».
Festspillene til nå:
Dette er BT-anmeldernes dom
I det som er utstillingens hovedverk, har årets festspillutstiller tatt tak i det mange mener er et forterpet motiv i kunsten: solnedgangen. Med fotografier tatt med mobiltelefon på flyturer har han overført solnedgangen mekanisk, ved hjelp av en markørtralle, som vanligvis brukes til å male striper på asfalt. Verket består av 26 malerier som både skal fungere enkeltvis og som en helhet.
- Frode Bjerkestrand: — Festspillprogrammet hedrer en av Norges største, ukjente helter med teaterstykke. Fordi alle bør vite hvem Frode Nilsen er.
Lik Edvard Munck lar maleren bildene stå til tørk ute, slik at de underveis i prosessen preges av vær og vind.
Hvor bra resultatet er, strides altså de lærde om. Så hvorfor ikke ta turen innom og bedømme selv?
Du kan jo til og med anmelde utstillingen selv her!
BONUS: Musikkfest i sentrum
Hva: Gratisfestivalen Musikkfest Bergen
Hvor: Bergen sentrum
Når: Fredag 4. juni, klokken 12.00 til lørdag 5. juni klokken 15.00
Hvorfor: I løpet av to dager blir det 47 konserter på fire scener, helt gratis. Hva er det ikke å like med det?
Musikkfest er heller ikke nytt. Konseptet har lenge blitt arrangert årlig i Oslo, Trondheim og Stavanger, men våknet først til live igjen i Bergen etter 20 års dvale i 2014.
Enten du tar turen til Zachen, Mikrobryggeriet, Inside eller Apollon finner du nok garantert noe du liker. Det er alt fra dem sedvanlige rocken, countrien og popen til rarere kunst-techno på programmet.