Nakne kropper i vinduskunst

Natur og nakne kropper i vann har inspirert bergenskunstner Øyvind Johnsen. Nå pryder hans kone og sønn vindusfasaden i svømmehallen på Stord.

<b>STRØSAND: </b>Trude Jordal kontrollerer at det er rikelig med saltblandet strøsand.<p/>TOR HØVIK (foto)
Publisert: Publisert:
iconDenne artikkelen er over 18 år gammel

LENA VERMEDAL (tekst og foto)

Leirvik, Stord

Ryggen av en naken kvinne som rekker ut en trygg hånd til sin badende sønn. Barnet som speiler seg i vannet. Motivet er fotografert av Øyvind Johnsen, da familien var på badetur i Austevoll.

— Det var selvsagt utenom fellesferien, smiler Johnsen lurt.

Fredag var han på plass i Kulturhuset på Stord og overvåket glassmesterens montering av de siste glassrutene. Den formelle åpningen av utsmykningen skjer i dag.

På høy tid, skal en tro kunstneren.

— Det skulle vært ferdig for ett år siden. Det har ikke vært enkelt å komme i land med prosjektet, sukker han.

Feiltrykk

Årsaken til forsinkelsen har vært at samtlige 23 vinduer med silketrykk måtte lages om igjen fordi trykket ble for dust og usynlig.

— Det var en ren reklamasjon, og trykkeren måtte akseptere å gjøre det på nytt. Jeg skal være glad når det endelig er ferdig, sier den allsidige billedkunstneren. Han har jobbet med grafikk, tegning, maling, video og fotografi i en årrekke.

Inne i svømmehallen boltrer ungdommer seg i vilter vannlek. I vinduet bader en sol og en sky seg i et vannspeil. De er fotografert i Rauland i Telemark, der Johnsen arbeidet som fotograf og journalist.

Silketrykk på glass skjermer effektivt de badende mot innsyn fra forbipasserende på utsiden.

— Det har vært et mål med utsmykningen, forteller Johnsen.

Natt og dag

Motivene i svømmehallen er både negativ og positiv bilder. Kvinnen og gutten, fordelt på ni glass og hele fire ganger seks meter stort, er i utgangspunktet et negativbilde. Det gir en interessant effekt alt ettersom det er dag eller natt.

— Om dagen er kroppene mørke. I kveldslys vil bildet stå frem som et naturlig bilde av en kvinne og gutt. Denne vekslingen mellom positiv og negativ håper jeg blir en fin effekt, sier Johnsen.

Ideen til det hele fikk han fra elementene natur, menneskekropp og hud. Han ville utvikle noe som var knyttet til vann.

— Sjø, sol og fjell er natur man oppdager når man bader. Skjermingen mot innsyn symboliserer solglitter i vann.

Han har ingen kvaler med å bruke sin egen nakne kone og sin sønn i bildet.

— Nakenheten er ikke påtrengende. Men det var en som spurte meg om vi så henne forfra utenfra, flirer han.

- Strålende fornøyd

Selve utsmykningen har kostet 130.000 kroner. Vel anvendte penger, mener kulturhussjef Kitty Kristensen.

— Vi synes det er blitt veldig flott og er godt fornøyde. Det er litt uvanlig med slik kunst på glass.

Hun vil ikke kritisere prosjektet selv om de har måtte tåle ett års forsinkelse.

— Hovedsaken er at vi fikk det som vi ville til slutt.

Nå vurderer kommunen om de skal kutte ned trær på utsiden, slik at kunstverket kommer enda mer til sin rett.

KUNST I SVØMMEHALLEN: Etter ett års forsinkelse er endelig utsmykningen på glassveggen i svømmehallen på Leirvik ferdig. Den som tar seg tid til å se godt etter vil oppdage nakne badende kropper og sol, skyer og fjell som speiler seg i sjø.

Publisert: