«Vinterkyss» vant hovedpris
Den norske Oscar-kandidaten «Vinterkyss» vant natt til mandag juryens hovedpris ved det Amerikanske filminstituttets filmfest i Los Angeles.
- NTB

«Vinterkyss» vant prisen etter konkurranse fra andre sterke Oscar-kandidater, melder Norsk filminstitutt på sine nettsider.
Den norske filmen er Sara Johnsens regidebut. Produsent Christian Fredrik Martin mottok utmerkelsen i Los Angeles
Filmens hovedrolleinnehaver Annika Hallin er for tiden i New York, og fikk nyheten om utmerkelsen kort tid etter å ha møtt New York-publikum i forbindelse med visning av filmen ved Lincoln Centre. Hun takker juryen for prisen.
– Vi lagde en film om menneskelige erfaringer, fortalt på en rå, ærlig og lite glamorøs måte. Det er ikke et vakkert eventyr, men den forteller om sorg og lidelse på en måte som alle kan forstå, sier Hallin.
Regissør Sara Johnsen mottok nyheten hjemme i Oslo.
– Jeg er kjempeglad, for selv om filmen handler om tap og sorg, så berører den også håp, hvor kjærlighet og tilgivelse er mulig. Filmen viser også hvor viktig det er å ta vare på de man er glad i og at smerte kan stilles og at det er mulig å gi uten alltid å få noe tilbake, sier Johnsen.
«Vinterkyss» mottok tidligere i år to Amanda-priser. Annika Hallin fikk dessuten prisen for beste kvinnelige skuespiller under den europeiske filmfestivalen i Brussel.
Kulturredaktørens utvalgte
Nyhetsbrev Jens Kihl er kulturredaktør i Bergens Tidende og gir deg hver torsdag de beste sakene fra kulturverdenen.Mest lest akkurat nå
– Et vemodig farvel til Norges mest dysfunksjonelle by
– Jeg er tromsøværing og vant til dårlig vær, men dette er Vestlandet på sitt verste
Nok en kvinne siktet etter Sian-påkjørsel
Drømmeår for det kjente hotellet. Tidenes resultat.
Det tidligere Brann-talentet fant tilbake til fotballgleden. Plutselig sto han uten klubb igjen.
Russland hevder Luhansk-provinsen er falt
BT anbefaler
– Jeg er tromsøværing og vant til dårlig vær, men dette er Vestlandet på sitt verste
Christel H. Elvemo (30) er ikke lenger usunn og inaktiv. En ting er ekstra viktig for å lykkes, ifølge forsker.
– En brann i et raffineri er ikke noe å spøke med
– Mamma var så trist når vi dro, at hun ikke engang vasket vekk fingeravtrykk etter ungene på vinduene