Prøvekjørt: Dyrere og mer raffinert Sportage
Markedet for de mellomstore SUV-ene er lukrativt, men konkurransen er beinhard. Kia prøver å skille seg ut med særegen design og mye utstyr.
- Morten Abrahamsen

Kia Sportage inngår i Norges mest populære segment, de mellomstore-SUV-ene. De siste ti årene har slike biler blitt standardønsket for enhver familie, og har nærmest utradert stasjonsvognene.
Sportage var i fjor Kias mest solgte modell, og det er grunn til å tro at den vil fortsette med det når det nå kommer en helt ny utgave. Skjønt det er et par humper i veien som kan forkludre videre suksess.
For denne utgaven er dyr, ikke minst gjelder det toppmodellen som er testet her. Med en startpris på 540.000 er vanskelig å bruke prisen som et salgsargument.
Nå er dette riktignok en velutstyrt bil med firehjulstrekk, dobbeltkløtsj automatgirkasse og den største motoren på 177 hestekrefter, men den byr på ingen måte på noe mer enn man må forvente til en slik sum.
Billigst av de nye Sportage-utgavene er en 115 hestekrefters diesel med forhjulstrekk. Den starter på 290.000, mens man må ut med 100.000 mer for rimeligste versjon med firehjulstrekk, da med en dieselmotor på 136 hestekrefter.
Krav om p-plasser til elbiler
Oppgradert
Samtidig er denne nye Sportagen en oppgradert bil, der det innvendige nivået, det man skal leve med mens man kjører, er på et bruksvennlig mellomnivå.
Et godt stykke unna det man gjerne kaller premium, men det er logisk satt opp, kvaliteten kjennes god. Det er ingenting som skiller seg ut, hverken som veldig smart og elegant – eller det motsatte.
Med denne toppmodellen følger en rikholdig utstyrspakke. Alle moderne kjøreassistentfunksjoner finnes, litt på godt og vondt, men det er ikke noe særegent for denne bilen.
Tanken bak disse funksjonene er god – de skal hindre føreren fra å kollidere, kjøre av veien og så videre – samtidig har gjerne en eller annen av disse funksjonene en lei tendens til å blande seg inn i kjøringen, noe som ikke er heldig.
Her er det filvarsleren som skal passe på så sjåføren ikke skjener over i andre felt, den er altfor glad i å gi små korreksjoner underveis, og det er guffent når man ligger i 110 kilometer i timen på motorvei. Noe som fører til at man helst ønsker å deaktivere den.
Dette irriterer oss aller mest i trafikken
Diffus styring
Kjøreegenskapene er som de skal være i dette segmentet. Med en lett og diffus styrefølelse og noe krenging i svinger. Samtidig har Kia satt sammen et veldig ryddig understell, med McPherson-fjærer foran og multilinksystem bak. Det gir lite vibrasjoner, og bilen håndterer ujevnt og dårlig underlag uten å bli stresset.
Motoren med 177 hestekrefter gir et brukbart fraspark, men man er avhengig av å sette den i sport. I standardmodus er den seig, med en svært sedat gassrespons.Når bilen er såpass stor som Sportagen, virker det ganske snaut med den minste motoren på 115 hestekrefter, ikke minst om man fyller opp bilen med feriestemt familie og bagasje.
Prøvekjørt: Porsche 911 med berserkknapp på rattet
Mange nye konkurrenter
Firehjulstrekk-systemet kan låses med en femti/femti-splitt for spesielt vanskelige forhold. Systemet vil også dra kraft vekk fra ytterhjulene og gi motstand om det merker at bilen holder på å understyre seg av veien. Bakkeklaringen er på 17 centimeter, av de lavere i klassen, og det samme som på en Volkswagen Passat Alltrack.
Å selge mellomstore SUV-er lukrativt, og konkurransen er massiv. Valgmulighetene til kundene er større enn i så å si alle andre segmenter, og som om ikke det var nok, så kommer Sportage samtidig med helt nye utgaver av Volkswagen Tiguan og Ford Kuga.Ifølge importøren er det de mest påkostede utgavene, slik som testbilen vi har kjørt, som er mest ettertraktet i starten. Over tid regner man med at det vil være de rimeligere modellene, med tohjulstrekk, som vil være volumselgerne.
Snart får de første elbilene EK-skilter
Oppsummering
Toppmodellen av Kias nye SUV er dyr. Relativt godt utstyrt til tross, kvalitetsfølelsen og kjøreegenskaper er på det jevne uten at den nye Sportage-en utmerker seg spesielt positivt på noe områder.
Det er spørs om det er nok til å overbevise norske SUV-kunder i konkurranse med biler som Mazda CX-5 og Toyota RAV 4. Og snart kommer nye Tiguan og Kuga.
Test: Audi A4 endrer spillereglene
Kia Sportage 1,6 T-GDI GT-Line
Pris: 539.900 kroner
Pris testbil: 545.890 kroner
Motor: 4 syl. bensin. Turbo. 1591 ccm.
Effekt: 177 hk v. 5500 o/min.
Dreiemoment: 265 Nm v. 1500 o/min
0–100 km/t: 9,1 sekunder
Toppfart: 201 km/t
Forbruk: 0,65 l/mil (landevei), 0,92 l/mil (by), 0,75 l/mil (blandet)
Utslipp: 175 g/km CO2. 10,6 mg/km NOx.
Mål (LxBxH): 4480/1855/1645 mm
Bagasjerom: 503/1492 l
Egenvekt: 1534 kilo
Tilhengervekt: 1600 kilo
Flere bilsaker verdt å lese: