Advokater nektet å gå i retten
Advokatforeningen aksjonerer ved å boikotte fengslingsmøter denne uken.

— Det er åpenbart at salærsatsen for fri rettshjelp er for lav, sier advokat Toralf Wågheim.
Han holdt vakt da Advokatforeningen aksjonerte utenfor tingretten i Bergen mandag. Aksjonen innebærer at advokater i flere byer denne uken vil la være å stille til fengslingsmøter i både straffesaker og utlendingssaker.
Krever 80 kroner mer
Advokatforeningen krever at salærsatsen for fri rettshjelp øker til 1.050 kroner per time, en økning på 80 kroner eller drøyt 8 prosent fra dagens nivå.
— Hadde man fulgt den vanlige lønnsutviklingen, skulle salæret ha vært 1.220 kroner. Det er jo ingen mening i at advokater skal få dårligere betalt for hvert år, sier Advokatforeningens leder, Erik Keiserud.
Salæret for fri rettshjelp skal dekke både lønn og utgifter for advokatene. Ifølge Advokatforeningen har statens satser for rettshjelp ikke holdt tritt med den generelle lønnsutviklingen.
Les også:
Derfor velger advokaten bort sakene fra det offentlige
Les også:
Mener 970 kroner timen er høyt nok
— Rettsikkerheten er truet
Wågheim frykter at stadig flere advokater vil la være å ta oppdrag som innebærer fri rettshjelp på grunn av betalingen.
— Rettsikkerheten for de svake er truet, sierhan.
— Tjener veldig godt
Statssekretær i Justisdepartementet Vidar Brein-Karlsen (Frp) mener aksjonen er vanskelig å begripe.
— Advokater tjener veldig godt. Da er det vanskelig for meg å forstå at de skal gå til en aksjon for å få enda mer penger, sier Brein-Karlsen til NTB.
— De må gjerne late som om de står opp for den svake mann, men i realiteten er det mer penger til den enkelte advokat de slåss for, sier han.
.
Varer hele uken
Totalt har omlag 30 advokater holdt vakt i Bergen mandag, opplyser Arild Dyngeland, leder for aksjonen.
— Mange flere deltar ved å ikke ta del i rettsmøter, forteller han.
Aksjonen skal vare hele uken.
Én møtte opp
Bare én advokat har så langt møtt opp til fengslingsmøte, ifølge Dyngeland.
— Jeg tenker at det er veldig synd. Det er skuffende at en person velger ikke å slutte seg til det 99,9 prosent støtter, sier han.
Bergensavisen skriver at det var advokat Jan Bakke som stilte i forbindelse med fengslingsmøtet.
Bakke sier til avisen at han ikke har vært medlem av Advokatforeningen på 15 år, men at han ikke ønsker å kommentere saken utover det.