Bilsalget skyter fart i Europa - men VW sliter
Det europeiske bilsalget steg med 13,7 prosent i november. Skandalerammede Volkswagen henger etter og vokser kun med 4,1 prosent.
- Ntb

Det viser statistikk fra den europeiske bilprodusentforeningen ACEA.
Mens VW fortsatt selger flest biler i Europa, hadde bilprodusenten den minste salgsveksten av alle forrige måned. VW har vært preget av skandale siden september, da selskapet erkjente utslippsjuks med elleve millioner dieselbiler. Selskapet uttalte i forrige uke at salget for dets tolv forskjellige merker falt 2,2 prosent i november på verdensbasis.
Selv om Volkswagens bilsalg på det europeiske markedet har vokst i november, har selskapets markedsandel sunket til 24,3 prosent, sammenlignet med 26,6 prosent den samme måneden i fjor.
Den norske bilparken blir stadig renere
Lyst til å gjøre noe godt for miljøet denne jula?
Slik får du en grønnere jul
2015 blir et godt salgsår for bransjen
De siste elleve månedene i 2015 har bilsalget i Europa økt med 8,7 prosent, til 12,6 millioner biler. Det er allerede solgt flere biler enn i hele 2014. Salgstallet for november på 1,08 millioner biler er likevel fortsatt langt unna nivået fra november i 2006 og 2007, før finanskrisen rammet Europa. Da ble det solgt 1,2 millioner kjøretøy.
Mer om utslippsskandalen:
Audi innrømmer mulig «jukseprogramvare» i sine motorer
VW saksøkes for milliarder i Australia
Tysk miljøvernorganisasjon: Renault har også fusket
VW-fusket: Kan tape lojale kunder
En fin og nyttig oversikt:
Disse bilene er sikrest
Norske tall:
Disse bilene selges mest nå
(©NTB)