Legen dokumenterer døden for å vekke de levende

Anestesilege Helge Asbjørnsen møter ofte døden på jobb med luftambulansen. Som fotograf har han jobbet i flere år med å ta bilder av menneskelige organer.

Nærkontakt med døden ga Helge Asbjørnsen et nytt syn på livet. Hvordan vil du bruke dagene dine når koronaen er over?

– Jo mer jeg har holdt på med dette prosjektet, jo mer har jeg innsett at det ikke handler om døden.

Helge Asbjørnsen snakker lavmælt, men direkte. Rundt ham i kantinen på Haukeland vrimler folkene som jobber for å holde oss i live.

Selv er han lege ved akuttmedisinsk avdeling og traumesenteret, med 12 års fartstid på luftambulansen og lang erfaring med å være der når en av oss plutselig dør.

Dramatikk og tragedie som er blitt rutine, gjør likevel inntrykk.

– Jeg opplever oftere og oftere folk på egen alder som dør. Eller sykdom og ulykker som rammer barn på alder med mine egne. Jo nærmere det kommer meg selv eller familien, jo mer tenker jeg over at dette kunne vært meg.

Nesten hver gang han kommer hjem fra vakt, har 49-åringen vært til stede der et liv tok slutt.

Les hele saken med abonnement