I dette huset er det ingenting som haster
For hvorfor i alle dager skulle det gjøre det?
- Kari Byklum

— Vi har et veldig avslappet forhold til hjemmet vårt, sier Mette Underland.
Samtidig innrømmer hun at hun har vært litt redd for at vi kom til å snu i døra.
— Jeg har lest noen av disse hjemme-reportasjene, og det er jo så en kan bli skuggredd. Men det er samtidig moro å utfordre seg sjøl, smiler 53-åringen.
Datteren Emte (17) er også hjemme denne dagen, sammen med hunden Balder og katten Moffle. Emtes pappa og Mettes ektemann, Asgeir Næss, er på jobb. Både to- og firbente lever et godt liv i den over hundre år gamle eneboligen i Randesund i Kristiansand. Og innimellom er det enda flere her.
— Det hender Moffle tar med seg mus eller fugler gjennom katteluka, og en periode bodde også naboens katt her. Men det går fint, jeg tenker at Moffles venner er våre venner, ler Emte.
Ble skremt av border på veggene og knallfargede fliser:
Mette og mannen snudde i døra på visning
Hjem til Sørlandet
Da Emte ble født, bodde foreldrene i Oslo. Mette gjorde som mange andre sørlendinger, hun tok med seg mann og barn og flyttet til hjembyen.
Huset i Randesund er bygd i 1910, og historien forteller at det var det første huset i bygda som fikk innlagt vannklosett.
— Da vi var på visning var det skikkelig 70-tallsstil med brune og oransje vegger og husmorvinduer. Men vi likte atmosfæren og merket at huset hadde sjel.
Denne familien har et 370 kvm stort hus!
- Jeg bruker å si at vi har en hel flystripe i denne etasjen, for det er nesten sånn det føles
I løpet av de 16 årene familien har bodd her, har huset gjennomgått mange endringer. Men de er ikke ferdige, og det blir de kanskje aldri.
Det er stadig noen prosjekter på gang, men de blir ofte satt på vent. For det haster jo ikke.
Det er langt fra perfekt her, men det er slik vi liker det
God atmosfære påvirker
— Vi har jobbet mye og hatt det travelt, og derfor vil vi slappe av når vi kommer hjem. Det er langt fra perfekt her, men det er slik vi liker det, forteller Mette.Hun sa nylig opp lederjobben sin innen økonomi, og er på jakt etter nye utfordringer. Enn så lenge nyter hun å ha god tid hjemme.
Den avslappede stilen og den gode atmosfære preger de som bor her, og smitter over på de som kommer på besøk. Hjemmet er et sted for ro og lave skuldre. Det er viktig for Mette.
— Vi har lært å leve med at det er okei om noe er litt på halv tolv, og at det holder at vi gjør noe med det når vi får lyst og inspirasjon. Uten den innstillingen, hadde vi blitt gale, tror Mette.
Det nyttet ikke med et ferdigkjøpt kjøkken i dette hjemmet:
Kjøkken med skrå vinkler ga dem en kreativ kjøkkenløsning
Ei dame med sans
Men selv om Mette ikke lar seg påvirke av ytre press, er hun ei dame med stilsikker sans. Ekteparet elsker kunst, og på de hvitmalte veggene henger det alt fra moderne kunst til gamle malerier.
— Hver gang vi har hatt litt penger til overs, har vi hengt de på veggen, ler hun.
Mette synes kunsten gir inspirasjon og god atmosfære, og derfor er kunst i mange uttrykksformer og gode minner fra reiser og tidligere tider viktig for henne.
Emte er imponert over sin mors evne til å sette sammen kunst og samtidig se det fine i underlige ting.
— En gang tok hun med seg en konglegren hjem fra Jerusalem, og den ligger alltid på spisebordet. Det hender jeg synes vi har litt vel mange ting her, spesielt på kjøkkenet, men samtidig er det alltid deilig og avslappende å komme hjem.
— Det meste på kjøkkenet er jo i bruk, parerer mammaen og legger til at gjestene ofte må finne maten selv.
— Jeg er ei fullstendig håpløs vertinne!
— Mamma ber meg aldri rydde
Emte forteller om et uhøytidelig hjem, og om en mamma som aldri maser om at hun må rydde.
— Det er utrolig godt å slippe det maset. Det er kanskje heller jeg som synes mamma og pappa roter litt mye, avslører Emte og forteller at venninnene også setter pris på den trivelige og uhøytidlige atmosfæren.- Ei gang sa ei venninne at til og med kjøleskapet vårt var koselig, og det sier jo litt, avslutter 17-åringen.
Glad i å se hvordan andre har det hjemme? Sjekk ut disse hjemmehos-reportasjene:
En ærverdig leilighet i Parkveien:
Helt på høyden
Samlertrang: - Jeg liker når ting er gamle på ordentlig og har ingen kopier
Huset i eplehagen minner om husene barn tegner
Mange drømmer om å bo i en borg. De færreste bygger en selv
Flyttet fra hus til leilighet: Har glassene i pipen
Har du dårligere boligrente enn naboene? Sjekk her!