• KLAR FOR OL: Sverre Lunde Pedersen (17) fikk OL-billett i dag. Martin Eilertsen (Arkivfoto)

Fem vestlendinger fikk OL-billett

Den norske OL-troppen er snart fulltallig. Mandag kom et av de siste uttakene.

Les også:

Olympiatoppen tok i dag ut ytterligere 23 utøvere til OL i Vancouver, som begynner 12. februar. Blant de 23 er det fem utøvere som har tilknytning til Vestlandet:

  • Sverre Lunde Pedersen fra Os.
  • Liv Kjersti Eikeland fra Hålandsdalen.
  • Ann Kristin Flatland fra Vik i Sogn.
  • Gro Marit Istad Kristiansen fra Voss.
  • Ronny Hafsås fra Stårheim i Eid.

Håper på lagtempoen
Skøytetalentet Sverre Lunde Pedersen (17) fikk beskjeden av sin far, landslagstrener Jarle Pedersen, tidligere i dag.

- Kjempegøy, helt klart. Jeg har fått noen signaler tidligere, men var ikke helt sikker, så det var deilig å få det bekreftet, sier Lunde Pedersen til bt.no.

Han vet foreløpig ikke hva han skal gå i OL - det blir ikke bestemt før de er på plass i Vancouver, forteller han. Selv håper han å få være med på lagtempoen.

- Det har gått bra de gangene jeg har vært med der, sier han.

- Ingen overraskelse
- Jeg fikk beskjeden i 11.30-tiden mandag, en halv time før uttaket ble offentliggjort. Det var landslagstrener Morten Aa Djupvik som ringte. Selv om jeg har følt at jeg har fortjent OL-plass, var det godt å få denne bekreftelsen. Jeg har tenkt mye på det. Nå er det en ting mindre å tenke på, det er kun 15-kilometeren i OL i februar som gjelder, sier Ronny Hafsås til bt.no.

Han ønsket i utgangspunktet å droppe NM til uken for å prioritere høydetrening, men fikk beskjed om å stille til start på 15-kilometeren i friteknikk i Stokke torsdag.

- Da trodde jeg kanskje de ville vente med å gi meg klarsignal til etter helgen, sier stårheimaren.

Ann Kristin Aafedt Flatland sier hun har fått signaler internt i miljøet om at hun var med på dette uttaket.

- Jeg har klart kravene som Olympiatoppen stiller, slik sett kom ikke uttaket som noen overraskelse. Men det er betryggende å få det endelig slått fast. Nå kan jeg konsentrere meg om å gjøre det best mulig i OL, sier Flatland til bt.no.

Hjelmeset må vente
Tidligere er det tatt ut 44 utøvere til OL. En annen vestlending, stryningen Tarjei Bø, fikk OL-billett allerede i det første uttaket like før jul. En uke senere ble den norske hockeytroppen tatt ut.

Med dagens uttak har til sammen 67 norske utøvere fått klarsignal for OL-deltakelse.

Olympiatoppen har fortsatt ni langrennplasser som foreløpig ikke er tatt ut, og Odd-Bjørn Hjelmeset kjemper om å få en av disse. Først etter NM blir den endelige langrennstroppen klar. Heller ikke alpinistene er tatt ut ennå.

Følgende utøvere ble tatt ut mandag:

Langrenn:

  • Celine Brun-Lie
  • Marthe Kristoffersen
  • Vibeke Skofterud
  • Ronny Hafsås
  • Martin Johnsrud Sundby
  • Øystein Pettersen
  • Eldar Rønning

Skøyter:

  • Hege Bøkko
  • Christoffer Fagerli Rukke
  • Sverre Lunde Pedersen
  • Fredrik van der Horst

Kombinert:

  • Mikko Kokslien
  • Magnus Moan
  • Jan Schmid
  • Petter Tande
  • Ole Christian Wendel

Skiskyting:

  • Liv Kjersti Eikeland
  • Ann Kristin Flatland
  • Gro Marit Istad Kristiansen
  • Solveig Rogstad

Hopp:

  • Johan Remen Evensen
  • Anders Jacobsen
  • Bjørn Einar Romøren

Les også

Siste fra Vintersport

Ishockey-VM: Norge slo Latvia

Norge slo Latvia 3-0 i ishockey-VM lørdag. Målscorere var Jonas Holøs, Andreas Martinsen og Patrick Thoresen.

Johaug slo Bjørgen i Skarverennet - Northug ble nummer to

I strålende solskinn og nysnø ble Therese Johaug og Chris Jespersen årets vinnere av det 38 kilometer lange Skarverennet.

Veslebror Bø sikra stafettsiger

Sogn og Fjordane vann stafetten i junior-NM i langrenn søndag.

Tora Berger tok sitt fjerde VM-gull

Avgjorde fellesstartthrileren på sisterunden.

Bardal dro fra i sammendraget

Men skuffet i andrehoppet i Kollen.

Relaterte bilder

KLAR FOR OL: Stryningen Tarjei Bø skal også representere Norge i OL i Vancouver. Reuters/Scanpix (Foto)

MÅ VENTE: Odd-Bjørn Hjelmeset kjemper om å komme med på langrennslaget til OL. FOTO: Scanpix

Lederstillinger

Stillinger