-
Norgescup Ulriken utfor 2011
VIDEO:
TIDLIG KRØKES: Brage Vestavik var «superinteressert» i sykkel allerede som 1-åring, forteller faren. 12-åringen sier selv at han hadde det sykt gøy ned Ulriken under Norgescupen 2011.
SLITEN
GOD Å HA: Brage Vestavik blir mottat av sin far Arnebjørn Vestavik vel nede etter den fire minutter lange turen ned fjellsiden.FOTO: Ronalld E. Hole
INGEN SØNDAGSTUR
Ulriken er en av Norges mest teknisk krevende løyper for utfor-sporten.FOTO: Ronald E. Hole
FOTGJENGERE FORBUDT
Med en fart opptil 40 kilometer i timen og en veldig teknisk krevende løype, så måtte turgåere holde seg utenfor den rene sti.FOTO: Ronald E. Hole
NYTER IKKE UTSIKTEN
Det er 10 sekunder til start fra Ulrikstoppen. Tiden blir ikke brukt til å nyte utsikten.FOTO: Ronald E. Hole
ULRIKEN UTFOR 2011FOTO: Ronald E. Hole
MÅLOMRÅDET
Her skal nesten 80 stykker konkurrere i trolig Norges mest utfordrende utforbakke: Ulriken.FOTO: Ronald E. Hole
FOTO: Ronald E. Hole
FOTO: Ronald E. Hole
NYTER UTSIKTEN
Det er en stund til start. Disse to deltagerene nyter minuttene før kampen med fjellsiden.FOTO: Ronald E. Hole
FLØYET MED HELIKOPTER
Syklene ble fløyet opp med helikopter.FOTO: Ronald E. Hole
FOTO: Ronald E. Hole
Kongen av Ulriken
AV: ronald e. hole
Brage Vestavik (12) bremser så støvet fyker når han ankommer målområdet nede ved Montana i finalrunden. Han har nettopp gruset all konkurranse på tid i sin klasse 10-12 år og to klasser over seg, 13-14 og 15-16 år, i Norgescup i utfor Ulriken 2011.
Tenåringen fra Mysen i Østfold, som representerer Rye Sykkelklubb, smiler fra øre til øre og tar av seg hjelmen.
- Dette var utrolig morro, forteller Brage.
SJARMØRETAPPEN
Selv om Ulriken setter sine spor på syklistene som raser ned fjellsiden, så er det ingenting å si på humøret til Brage Vestavik.
FOTO:
Ronald E. Hole
Syklet som ettåring
SJARMØRETAPPEN
Selv om Ulriken setter sine spor på syklistene som raser ned fjellsiden, så er det ingenting å si på humøret til Brage Vestavik.FOTO: Ronald E. Hole
Mamma og pappa synes det er helt topp at guttungen kaster seg i utfordringer ned fjellsidene, men innrømmer at de er litt nervøse begge to. Men angrer ikke på at Brage satser på dette.
- Klart vi kjenner litt på det når han sykler, men vi jobber veldig mye med sikkerhet og trening, og har fokus på godt kosthold og få nok søvn, forteller pappa Arnebjørn Vestavik.
Brage begynte å interessere seg for sykling når han begynte å bruke benene.
- Han har vært superinteressert i sykkel siden han var ett år gammel, forteller pappa Arnebjørn Vestavik.
Veldig sosialt
Brage synes det er helt topp å møte heltene sine på arrangementet, blant annet bergenske og syv ganger NM-mester Espen Johnsen.
- Det har betydd veldig mye for Brage, det gode sosiale miljøet i utfor. De eldre og erfarne syklistene tar seg veldig godt av de yngre, Brage er blitt godt mottat og får hjelp og gode råd fra de voksne, forteller pappa Vestavik.
Norges mest krevende løype
Nærmere 80 stykker var påmeldt til denne ville turen ned Ulriken som starter ballet med Norgescupen. Forrige gang det var utfor på ulriken, var i 2006. Ulriken er en av de mest krevende og tekniske utforløypene i Norge.
- I forkant ba vi amatører om å ikke stille til cupåpningen her i Ulriken. Denne løypen krever såpass mye fysisk og mentalt, du er nødt til å vite hva du gjør, forteller rittleder Anders Corneliussen.
Det var en vellykket gjennomføring av Ulriken utfor, med mindre skader og noen forstuelser.
Plasseringer elite-klassen:
1. Zakarias Blom Johansen
2. Espen Johnsen (Bergen)
3. Terje Nylende