-
BLID MED BART: Alexander Dale Oen har fått seg ny, sponset bil. Japansk,. selvsagt. Og så har han fått seg mustasje.FOTO: SCANPIX
Dale Oens hektiske hverdag
Svømmeren Alexander Dale Oen opplever hektiske dager etter VM-gullet på 100 meter bryst. Programmet er tettpakket fram til London-OL neste år.
AV: NTB
Sommerens VM-gull har gjort ham til et gullhåp også i London neste sommer. I Beijing i 2008 ble det sølv i samme øvelse.
Fram mot London-OL blir det travle dager, både i og utenfor bassenget. Av det sportslige er det kortbane-EM i polske Szczecin (8.-12. desember) som ligger nærmest. Mellom de harde treningsøktene om dagen skal han også være gjest i TV-programmet til Fredrik Skavlan om to uker.
Big in Japan
Rett etter kortbane-EM i Polen drar han til Japan for å delta i et stort TV-show.
Dale Oen har nemlig også et stort navn i Japan. Han er utfordrer til OL-mesteren på 100 meter bryst, Kosuke Kitajima, og nordmannen har vært flere ganger i Japan blant annet for å trene med Kitajima. Japaneren står totalt med fire OL-gull på bryst.
- Japan er stort for meg. Det er tredje gang jeg skal delta i showet, som har rundt 20 millioner seere. Jeg har vært der og trent, og det er en fantastisk gjeng å være sammen med. Jeg er glad for at jeg kan kombinere dette, sier Dale Oen til NTB.
Han var en av de første norske idrettsutøverne i aksjon etter terroraksjonen i Oslo og Utøya 22. juli. Han viste ekte følelser etter at gullet var sikret og satte med det ansikt på den norske sorgen i utlandet.
- Det har vært stor forskjell på pågangen før og etter VM-gullet. Men det har kun vært positivt, sier svømmeren fra Øygarden utenfor Bergen.
- Hvem blir de hardeste utfordrerne dine i OL-bassenget?
- Kosuke, et par italienere, sørafrikaneren Cameron van der Burgh, og amerikanerne kommer alltid med noen gode folk. Jeg er i angrepsposisjon og håper jeg kan holde meg der. Ingenting er ferskvare som resultater, sier en offensiv Dale Oen.
Forberedelsene til OL i London starter for alvor i midten av april. Så går det slag i slag fram til over sommeren.
VM-gullet var døråpner
Torsdag fikk den norske svømmestjernen Subaru som sponsor på veien mot London-OL. VM-gullet har åpnet dørene og gjort at Dale Oen har sikret seg den nye sponsoravtalen. Verdien på avtalen er ikke kjent.
Tidligere har Petter Solberg og Petter Northug vært den japanske bilfabrikkens fremste idrettskort i Norge.
Selv om det er snakk om en personlig avtale, er også Norges Svømmeforbund fornøyd.
- Det handler om respekt og jeg føler at Alexander nå er plassert der han hører hjemme. Synergieffekten av dette vil også komme de andre svømmerne til gode. En fornøyd utøver er også bra for oss, sa generalsekretær Bjørn Soleng til NTB.