• STILLE FØR STORMEN: En tilhenger av Thaksin lytter til en tale i Bangkok.

    FOTO: Apichart Weerawong

Thailand på kokepunktet

Het helg i vente i Thailand. 150.000 mennesker demonstrerer mot regjeringen.

Anti-regjeringsmarsjene startet fredag og er ventet å fortsette til over helgen. For å holde styr på folkemassene har myndighetene utkommandert 50.000 sikkerhetsstyrker. Til tross for at demonstrasjonene er varslet å være fredelige.

Fredelig?
- Vi setter alt inn på at demonstrantene skal forstå at det hele må foregå fredelig, men er beredt til å sette inn styrker som kan få det hele under kontroll hvis det skulle utarte, sier en talsmann for hæren, oberst Sansern Kaewkumnerd.

Rødskjortene, som opposisjonen kaller seg, inkluderer tilhengerne av tidligere statsminister Thaksin Shinawatra, som ble styrtet i et ikke-blodig militærkupp I 2006. Shinawatra er den første statsminister som har sittet en full periode i statsministerstolen og han er fortsatt enormt populær blant befolkningen.

Krever nyvalg
Demonstrantene hevder at nåværende statsminister, Abhisit Vejjajiva ikke ble demokratisk valgt og at han må skrive ut nyvalg.

Uroen i Thailand har pågått helt siden kuppet mot Shinawatra og sist det var protester, i september, invaderte tusenvis av rødkledde demonstranter hovedstaden Bangkok

Les også

Siste fra Utenriks

Opprørere sverger hevn
etter massakren i Houla

Av nær 100 drepte, var rundt 30 barn. Den syriske regjeringen benekter å stå bak angrepet.

Krisemøte om massakren i Syria

Den arabiske ligas utenriksministre skal holde krisemøte om massakren i den syriske byen Houla, hvor over 90 mennesker ble drept.

- Gjorde det jeg kunne

Tooji feiret bursdagen med å bli sist i MGP.

- Over 90 personer massakrert

Rekker av blodige lik på bakken preger bildene fra den syriske byen Houla. Den norske generalmajoren Robert Mood kaller drapene i byen en brutal tragedie.

Tooji fikk trampeklapp

Norges Tooji sjarmerte publikum og mottok trampeklapp for låten «Stay» i Baku lørdag kveld.

Relaterte bilder

PIGGTRÅDSPERRINGER: Politi og militæret har satt opp piggtrådsperringer i Bangkok for å hindre at demonstrasjonene blir voldelige. FOTO: Apichart Weerawong

RØDE SKJORTER er symbolet på protestaksjonene mot regjeringen i Thailand. FOTO: Apichart Weerawong

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Lederstillinger

Stillinger