Sikkerhetsrådet krever gransking

Etter ti timers diskusjon ble FNs sikkerhetsråd bare enig om å kreve gransking av den israelske bordingen i Middelhavet.

New York: Riktihgnok fordømmer også Sikkerhetsrådet handlingene som førte til at sivile liv gikk tapt under bordingen av skipene utenfor Gaza. Men det mest håndfaste i uttalelsen tirsdag er at rådet ber om at det raskt settes i gang en uavhengig og troverdig etterforskning av hendelsen.

Videre ber Sikkerhetsrådet om at sivilpersoner og skip som nå befinner seg i Israels varetekt, umiddelbart blir løslatt.

USA og de andre medlemmene av rådet ble enige om uttalelsen etter å ha drøftet saken i over ti timer.

Minst ni mennesker ble drept da israelske soldater mandag bordet flere skip med hjelpesendinger til Gaza i internasjonalt farvann. Israelske myndigheter mener soldatene ble angrepet av aktivistene på skipene, mens aktivistene har sagt at soldatene åpnet ild mot ubevæpnede sivile.

Les også

Siste fra Utenriks

Opprørere sverger hevn
etter massakren i Houla

Av nær 100 drepte, var rundt 30 barn. Den syriske regjeringen benekter å stå bak angrepet.

Krisemøte om massakren i Syria

Den arabiske ligas utenriksministre skal holde krisemøte om massakren i den syriske byen Houla, hvor over 90 mennesker ble drept.

- Gjorde det jeg kunne

Tooji feiret bursdagen med å bli sist i MGP.

- Over 90 personer massakrert

Rekker av blodige lik på bakken preger bildene fra den syriske byen Houla. Den norske generalmajoren Robert Mood kaller drapene i byen en brutal tragedie.

Tooji fikk trampeklapp

Norges Tooji sjarmerte publikum og mottok trampeklapp for låten «Stay» i Baku lørdag kveld.

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Lederstillinger

Stillinger