Serbere vil ikke se film om voldtekter

Ingen kinoer i den serbiske delen av Bosnia vil vise den prisbelønte bosniske filmen «Grbavica» om massevoldtekter av kvinner under krigen i Bosnia.

- Vi vil ikke vise «Grbavica». Vi tror ikke at folk her ønsker å se den filmen, og vi mener at visning av den ikke har noe for seg, sa sjefen for den eneste filmdistributøren i Republika Srpska, Vlado Ljevar, fredag.

«Grbavica» handler om skjebnen til muslimske kvinner som ble voldtatt av serbere under Bosnia-krigen mellom 1992 og 1995. Filmen, som ble regissert av den bosniske regissøren Jasmila Zbanic, vant Gullbjørnen under filmfestivalen i Berlin i forrige måned.

Serbere ser imidlertid filmen som anti-serbisk propaganda.

- Vi lever i den serbiske delen av Bosnia, og vi vil ikke utløse et opprør i den serbiske befolkningen. Siden det ikke er noen interesse for filmen, har vi ingen økonomisk interesse av å vise den, sier Ljevar.

Ifølge offisielle tall ble rundt 20.000 kvinner systematisk voldtatt av serbiske soldater under krigen. Trolig er det virkelige tallet enda høyere.

Les også

Siste fra Utenriks

Opprørere sverger hevn
etter massakren i Houla

Av nær 100 drepte, var rundt 30 barn. Den syriske regjeringen benekter å stå bak angrepet.

Krisemøte om massakren i Syria

Den arabiske ligas utenriksministre skal holde krisemøte om massakren i den syriske byen Houla, hvor over 90 mennesker ble drept.

- Gjorde det jeg kunne

Tooji feiret bursdagen med å bli sist i MGP.

- Over 90 personer massakrert

Rekker av blodige lik på bakken preger bildene fra den syriske byen Houla. Den norske generalmajoren Robert Mood kaller drapene i byen en brutal tragedie.

Tooji fikk trampeklapp

Norges Tooji sjarmerte publikum og mottok trampeklapp for låten «Stay» i Baku lørdag kveld.

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Lederstillinger

Stillinger