-
FLERE ALTERNATIVER: Tjostolv Moland og Joshua French kan bli benådet. Foto: Jørgen LohneFOTO: JØRGEN LOHNE
Kan bli benådet
Dødsdømte Tjostolv Moland og Joshua French kan bli benådet av Kongos president.
AV: NTB
Les også:
Kongolesiske myndigheter skal ha antydet overfor utenriksminister Jonas Gahr Støre at dødsdømte Tjostolv Moland og Joshua French kan bli benådet av Kongos president.
Tre løsninger
Ifølge VG har Kongos utenriksminister Alexis Thambwe Mwamba lansert tre mulige løsninger på Kongo-saken overfor Støre, forutsatt at nordmennene også blir dømt i ankesaken.
Den ene løsningen er at nordmennene soner hele straffen i Kongo, mens den andre er at de blir overført til Norge etter en viss tids soning i Kongo. Det tredje alternativet er at Moland og French blir benådet etter en soningsperiode i Kongo.
Les også
Må avsluttes først
– Vi har fått forståelse for at en benådning etter et begrenset fengselsopphold er et av flere mulige alternativer, sier Støre, som understreker at rettsprosessen må avsluttes først.
Kongos president kan benåde fanger uansett hva de er dømt for, i henhold til kongolesisk rettspraksis. Det er heller ikke uvanlig at han bruker benådningsretten.