-
BRØT SEG INN: Aksjonistene forlanger handling.FOTO: ATLE ANDERSSON
Demonstranter inntok toppmøtet
Miljøakivister fra mange land brøt seg inn på klimatoppmøtet.
AV: atle andersson
Demonstrantene fra Greenpeace og andre miljøorganisasjoner skapte tilløp til kaos inne på konferansesenteret der ministrene er inne i de avgjørende timene av klimamøtet.
Store vaktstyrker hindret aktivistene i å komme seg helt frem til plenumssalen.
Med slagord som ”Don’t kill Africa” og ”Climate justice now”, og protestrop mot Obama og andre verdensledere, sørget demonstrantene for å skape en smule drama på et klimatoppmøte som ellers har gått stille og for seg.
Tidligere på dagen hadde Kirkens Nødhjelp og partnerorganisasjoner en noe mer lavmælt markering der de – iført redningsvester - sendte ut et ”nødrop” for å redde Kyotoprotokollen.
Åtte timer før tidsfristen for forhandlingene utløper, er det fortsatt uklart om Kyotoprotokollen blir videreført etter at den utløper i 2012.
Trass i dårlige utsikter for en ny ambisiøs klimaavtale de neste årene, finner norske miljøvernere som deltar på Durban-møtet, ting å glede seg over.
Roser Kina
- Kina har i motsetning til USA allerede vedtatt en politikk som gjør at de vil overoppfylle klimamålene de har satt seg fram til 2020. Det viser både vilje til å gjennomføre de målene de setter seg og det viser potensial for å kutte mer. Satsingen på fornybar energi er formidabel i Kina og vil skyte større fart framover. Kina ser sannsynligvis at de kan ta ledelsen i et globalt kappløp for å løse klimatrusselen, sier leder Lars Haltbrekken i Norges Naturvernforbund.
Han mener Kina har fått et utfortjent dårlig rykte i det internasjonale klimaarbeidet.-Kinas ambisjoner legger forhåpentligvis et stort nok press på USA og andre storforurensere, sier Haltbrekken.
Sol og vind i Sør-Afrika
Arild Skedsmo, klima- og energileder i WWF-Norge, trekker frem innsatsen til vertsnasjonen Sør-Afrika.
- Sør-Afrika har akkurat lansert et ambisiøst fornybarinitiativ og gitt klarsignal til å bygge et tredvetalls sol- og vind kraftverk. At det er utviklingsland som faktisk klarer å tenke miljø, energi og arbeidsplasser i sammenheng er enormt inspirerende for oss som prøver å få den norske regjeringen til å tenke helhetlig om klima- og energipolitikk, sier Skedsmo.
Han trekker også frem de nye signalene som kommer fra Kina.
- Kina har varslet at de kan være villige til å forplikte seg i en internasjonal klimaavtale. Hvis vi ser dette i sammenheng med landets ambisiøse satsning på fornybar energi, aner vi konturene av en global gigant som på relativt kort tid kan snu opp ned på fossilindustriens dominans i verdens energisektor, sier Skedsmo.
-Står oppreist
Natur og Ungdom-leder Ola Skaalvik Elvevold mener det mest positive utviklingstrekket er U-landenes innsats.
- Det har vært en merkbar trend de siste årene, særlig her i Durban, at u-landene, særlig de afrikanske, har stått sammen og opp for klimaet. I en tid da mange industriland gjør et aktivt arbeid for å demontere det internasjonale klimaregimet, og prinsippene om en vitenskapelig og rettferdig tilnærming til klimadugnaden, så står afrikanske land oppreist for en forlenging av Kyoto og for økte ambisjoner fra rike land, sier Natur og Ungdom-lederen.
Engasjerte ungdommer
Kirkens Nødhjelp fremhever mobiliseringen og bevegelsen som finner sted blant mange ungdommer i Afrika.
- I ukene før klimatoppmøtet i Durban arrangerte Kirkens Nødhjelp sammen med 160 ungdommer fra 15 forskjellige land klimakaravane fra Nairobi i Kenya til Durban i Sør-Afrika. Underveis har karavanen holdt konserter og andre arrangementer for å opplyse folk om klimaendringer og samle stemmene til de som vanligvis er stemmeløse i kampen. Over 70.000 underskrifter for en rettferdig klimaavtale ble samlet inn underveis, sier Guri Storaas, klimarådgiver for Kirkens Nødhjelp i Kenya og en av pådriverne bak karavanen.
Demonstranter fra mange land rykket inn i konferansesenteret der de krevde øyeblikkelig handling av klimaforhandlerne.