Det var få store overraskelser for de andre kategoriene da årets Academy Awards, populært kalt Oscar, ble presentert i ettermiddag.

Flest nominasjoner ble det til Martin Scorseses Hugo, med 11. Sjarmbomben The Artist av den relativt ukjente franske regissøren Michel Hazanavicus var en av ti filmer som er nominert til årets film. Totalt fikk filmen 10 nominasjoner, blant annet ble Hazanavicus nominert til årets regissør. Filmen var på forhånd en av de store favorittene.

Den kritikerroste stumfilmen med Jean Dujardin og Bérénice Bejo i hovedrollene, ble unisont hyllet av kritikerne som en sensasjon under Cannes-festivalen i mai, og har siden gått sin seiersgang på festivaler og ordinære kinovisninger over hele verden. Her i Norge har filmen premiere 24. februar.

Stumfilmen The Artist var en av de store vinnerne da årets Oscar-nominasjoner ble presentert i ettermiddag. George Clooney, Brad Pitt, Michelle Williams og Meryl Streep er også blant de nominerte.

Clooneys fjerde

En annen som har grunn til å smile i dag er George Clooney, som fikk sin fjerde Oscar-nominasjon med dramafilmen The Descendants. Han har tidligere mottatt en Oscar-statuett, for beste birolle i Syriana i 2005. Hans nyeste film The Descendants, har premerie her hjemme allerede på fredag. Denne filmen fikk fem Oscar-nominasjoner i dag.

Presidenten i Akademiet, Tom Sherak og den Oscar-nominerte skuespillerinnen Jennifer Lawrence fra fjorårssuksessen Winter's Bone, kunngjorde listen.

Her er årets nominasjoner:

Beste film:

War Horse

The Artist

Moneyball

The Descendants

Tree of Life

Midnight in Paris

The Help

Hugo

Extremely Loud

Beste regissør:

Michel Hazanavicius – “The Artist”

Alexander Payne – “The Descendants”

Woody Allen – “Midnight in Paris”

Martin Scorsese – “Hugo”

Terrence Malick – “The Tree of Life”

Beste mannlige hovedrolle:

Demian Bichir – “A Better Life”

George Clooney – “The Descendants”

Jean DuJardin – “The Artist”

Gary Oldman – “Tinker Tailor Soldier Spy”

Brad Pitt – “Moneyball”

Beste kvinnelige hovedrolle:

Glenn Close – “Albert Nobbs”

Viola Davis – “The Help”

Rooney Mara – “The Girl With The Dragon Tattoo”

Meryl Streep – “The Iron Lady”

Michelle Williams – “My Week With Marilyn”

Beste mannlige birolle:

Kenneth Branagh – “My Week With Marilyn”

Jonah Hill – “Moneyball”

Nick Nolte – “Warrior”

Christopher Plummer – “Beginners”

Max Von Sydow – “Extremely Loud and Incredibly Close”

Beste kvinnelige birolle:

Bernice Bejo – “The Artist”

Jessica Chastain – “The Help”

Melissa McCarthy – “Bridesmaids”

Janet McTeer – “Albert Nobbs”

Octavia Spencer – “The Help”

Beste adapterte manus:

Descendants

Hugo

Ides of March

Moneyball

Tinker Tailor

Beste originalmanus:

The Artist

Bridesmaids

Margin Call

Midnight In Paris

A Separation

Beste fremmedspråklige film:

Nader og Simin — en separasjon, Asghar Farhadi, Iran

Bullhead, Michael R. Roskam, Belgia

Monsieur Lazhar, Philippe Falardea, Canada

Footnote, Joseph Cedar, Israel

In Darkness, Agnieszka Holland, Polen

Beste musikk:

"The Adventures of Tintin" John Williams

"The Artist" Ludovic Bource

"Hugo" Howard Shore

"Tinker Tailor Soldier Spy" Alberto Iglesias

"War Horse" John Williams

Beste originalsang:

"Man or Muppet" from "The Muppets" Music and Lyric by Bret McKenzie

"Real in Rio" from "Rio" Music by Sergio Mendes and Carlinhos Brown Lyric by Siedah Garrett

Beste foto:

"The Artist" Guillaume Schiffman

"The Girl with the Dragon Tattoo" Jeff Cronenweth

"Hugo" Robert Richardson

"The Tree of Life" Emmanuel Lubezki

"War Horse" Janusz Kaminski

Beste kostymedesign:

"Anonymous" Lisy Christl

"The Artist" Mark Bridges

"Hugo" Sandy Powell

"Jane Eyre" Michael O'Connor

"W.E." Arianne Phillips

Beste klipp:

"The Artist" Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius

"The Descendants" Kevin Tent

"The Girl with the Dragon Tattoo" Kirk Baxter and Angus Wall

"Hugo" Thelma Schoonmaker

"Moneyball" Christopher Tellefsen

Beste sminke:

"Albert Nobbs" Martial Corneville, Lynn Johnston and Matthew W. Mungle

"Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2" Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng

"The Iron Lady" Mark Coulier and J. Roy Helland

Beste animasjonsfilm :

"A Cat in Paris" Alain Gagnol og Jean-Loup Felicioli

"Chico & Rita" Fernando Trueba og Javier Mariscal

"Kung Fu Panda 2" Jennifer Yuh Nelson

"Puss in Boots" Chris Miller

"Rango" Gore Verbinski

Beste scenografi:

"The Artist" Production Design: Laurence Bennett; Set Decoration: Robert Gould

"Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2" Production Design: Stuart Craig; Set Decoration: Stephenie McMillan

"Hugo" Production Design: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo

"Midnight in Paris" Production Design: Anne Seibel; Set Decoration: Hélène Dubreuil

"War Horse" Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Lee Sandales

Beste lyd:

"Drive" Lon Bender and Victor Ray Ennis

"The Girl with the Dragon Tattoo" Ren Klyce

"Hugo" Philip Stockton and Eugene Gearty

"Transformers: Dark of the Moon" Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl

"War Horse" Richard Hymns and Gary Rydstrom

Beste lydklipp:

"The Girl with the Dragon Tattoo" David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Bo Persson

"Hugo" Tom Fleischman and John Midgley

"Moneyball" Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco and Ed Novick

"Transformers: Dark of the Moon" Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush and Peter J. Devlin

"War Horse" Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson and Stuart Wilson

Beste visuelle effekter:

"Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2" Tim Burke, David Vickery, Greg Butler and John Richardson

"Hugo" Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman and Alex Henning

"Real Steel" Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor and Swen Gillberg

"Rise of the Planet of the Apes" Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White and Daniel Barrett

"Transformers: Dark of the Moon" Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler and John Frazier

Beste dokumentar:

"Hell and Back Again" Danfung Dennis and Mike Lerner

"If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front" Marshall Curry and Sam Cullman

"Paradise Lost 3: Purgatory" Charles Ferguson and Audrey Marrs

"Pina" Wim Wenders and Gian-Piero Ringel

"Undefeated" TJ Martin, Dan Lindsay and Richard Middlemas

Beste kortdokumentar:

"The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement" Robin Fryday and Gail Dolgin

"God Is the Bigger Elvis" Rebecca Cammisa and Julie Anderson

"Incident in New Baghdad"James Spione

"Saving Face" Daniel Junge and Sharmeen Obaid-Chinoy

"The Tsunami and the Cherry Blossom" Lucy Walker and Kira Carstensen

Beste animerte kortfilm:

"Dimanche/Sunday" Patrick Doyon

"The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" William Joyce and Brandon Oldenburg

"La Luna" Enrico Casarosa

"A Morning Stroll" Grant Orchard and Sue Goffe

"Wild Life" Amanda Forbis and Wendy Tilby

Beste kortfilm:

"Pentecost" Peter McDonald and Eimear O'Kane

"Raju" Max Zähle and Stefan Gieren

"The Shore" Terry George and Oorlagh George

"Time Freak" Andrew Bowler and Gigi Causey

"Tuba Atlantic" Hallvar Witzø

Oscar-prisene deles ut for 84. gang 26. februar, på Kodak Theatre i Los Angeles.