Skal lokke kundene tilbake
Gårdeierne i Hamar sentrum tar i bruk kjøpesenterets prinsipper for å få nye og attraktive leietagere inn butikklokalene. Porsgrunn, Hokksund og flere andre byer kommer trolig til å følge etter.
AV: jon hauge , arnfinn mauren
Les også:
Etter tre tiår med kundestrøm til utenbys kjøpesentre slår nå sentrumsaktører i flere norske byer tilbake - i håp om å trekke kunder og butikker.
Aktiv butikkjakt
I Hamar har trenden resultert i etableringen av et selskap det ikke finnes maken til i Norge: Styret i Hamar gårdeierforening vedtok i går å opprette et selskap som skal forvalte og markedsføre butikklokalene i sentrum.
- Med denne etableringen pløyer vi opp upløyd mark, sier styreleder i Hamar gårdeierforening, Trond Bakke.
Ideen ble lansert for seks-syv år siden, men først den siste tiden har den fått så stor støtte at det har vært grunnlag for å sette den ut i live.
- Det som skjer, er unikt og revolusjonerende, mener daglig leder Andres Lopez i Hamar sentrumsforening.
Oppgaven til forvaltningsselskapet blir å jobbe mot potensielle leietagere til butikklokaler i Hamar sentrum. I dette ligger det også at selskapet skal kunne ta initiativ til rokeringer av butikkplasseringer for å få den rette miksen i en handlegate. Det kan også bli aktuelt for selskapet å få til subsidiering av leieutgiftene - for å få inn en bestemt aktør.
- Men vi begynner forsiktig. Vi må få aksept for de stegene vi tar, understreker Trond Bakke.
Bakteppet
Opprettelsen av Hamar Gårdeierselskap AS skjer i en konkurransesituasjon lik den som finnes i de aller fleste norske byer. De to siste tiårene har det tradisjonelle handelssentrum i Hamar - konsentrert rundt Torggata og Strandgata - fått stadig sterkere konkurranse fra kjøpesentre utenfor sentrum.
- Dessverre er situasjonen i Hamar ganske lik den vi finner i de aller fleste byene i Norge, sier sentrumsutvikler Odd S. Midtskog. Den tidligere sentrumslederen i Trondheim er en av de mest brukte rådgiverne innen sentrumsutvikling i Norge og har levert ideen til Hamar. Han skal også være med å dra prosjektet i gang de første månedene.
Det har vært skepsis. Initiativtagerne har imidlertid maktet å få gårdeierne til å endre fokus: Det handler ikke først og fremst om å overlate til tilfeldige butikker om å tiltrekke seg kundene. Det dreier seg om å fylle butikklokalene med de gode og riktige leietagerne.
- Vi tar i bruk noen av kjøpesentrenes prinsipper, uten å kopiere kjøpesentrene. Det ville være dumt - fordi kjøpesentrene er en kopi av sentrum, sier Midtskog.
Lave husleier
Ved første øyekast fremstår tilstanden til Hamar sentrum som god. Byen er inne i en ekspansiv utvikling. Gater rustes opp, og det bygges nytt kulturhus. Byens sentrum har heller ikke påtrengende mange tomme lokaler. Gårdeierne har imidlertid en usynlig, men stor utfordring:
- Husleiene er lave. Noen gårdeiere har ikke større inntekter i dag enn de hadde på 1980-tallet, forteller sentrumsleder Andres Lopez.
Etter Odd Midtskogs mening har stagnerende leieinntekter vært ødeleggende for sentrum. Målet til det nye selskapet er derfor å skape en større etterspørsel etter lokaler i sentrum - for på sikt å få opp leieinntektene. Midtskog mener Hamar er en god by å starte i.
- Det er god kommunikasjon mellom gårdeierne, handelsstanden og kommunen. Utfordringen er her som i andre byer: Gårdeierne har lenge sittet på hver sin tue.
Tror på ideen
Blant butikkeierne i Hamar sentrum knytter det seg stor spenning til hvordan selskapet vil fungere. Etableringen er blitt godt mottatt. Gullsmed Per-Olaf Børke, som er femte generasjon i en gullsmedfamilie som har drevet i Hamar siden 1857, forteller om en viss skepsis i starten. Men nå er han positiv.
- Det å overdra butikklokalene fullstendig til et slikt selskap, hadde sittet langt inne. Men det er jo heller ikke aktuelt. Derimot er jeg positiv til å organisere butikkmiksen slik at vi får beslektede butikker plassert i nærheten av hverandre, sier han.
Litt lenger bort i gaten selger Geir Olav Byenstuen herreklær. Han har avviklet avdelingen på Maxi-senteret utenfor sentrum og konsentrerer seg nå utelukkende om sentrumsbutikken.
- Jeg tror et slikt forvaltningsselskap kan være med på å fylle lokalene med de riktige butikkene, mener han.
I flere byer
Hamar er først ute, men ikke alene om å vurdere lignende grep for sentrum. Også i Hokksund og Porsgrunn er det prosesser i gang, med sannsynlig oppstart denne høsten. Andre byer, som Førde og Haugesund, har også luktet på Hamar-modellen.
- Modellen kan benyttes i større byer også, der deler av byen kan være med, sier Odd S. Midtskog.
Les også
KOMMENTARER Våre regler
Siste fra Økonomi
Mest lest på økonomisiden
Rekrutteringsselskaper
Valutaer, indekser og råvarer
| Valuta | +/- | Siste |
|---|---|---|
|
|
-0,01 | 5,84 |
|
|
+0,00 | 0,88 |
|
|
+0,00 | 7,52 |
|
|
+0,01 | 8,89 |
| Indekser | +/- % | Siste |
|---|---|---|
|
|
+0,15% | 489,27 |
|
|
+0,19% | 15 376,91 |
| Råvarer | +/- | Siste |
|---|---|---|
| Nordsjøolje | +0,35 | 104,99 |
I tre generasjoner har selskapet vært synonymt med kvalitet og service i verdensklasse. Les mer
Store kontraktstildelinger gir rekordvekst for Aibel. Les mer
Verdensledende leverandør av spesialisttjenester innen ulike strukturanalyser Les mer
Høyere energieffektivitet og redusert miljøpåvirkning Les mer
Økonomiforum gjør omfattende regnskap enklere for din virksomhet Les mer
Aker Solutions – forlenger levetiden av olje- og gassinstallasjonene i Nordsjøen Les mer
Rekordvekst i aktivitet og ansatte Les mer
Lånekalkulator
Hvor mye kan jeg låne?
Bilforsikring – Sammenlign tilbud