Kundesenter
Kundesenter

- Norge bør kutte ut kontanter

UiB-professor mener alle bør bruke kort - alltid.

Bilder

  • BØR BORT: Vi må kvitte oss med kontanter for å bli kvitt svart økonomi, mener bergensprofessor. Tollvesenet (Arkiv) (Foto)
Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

Det er på tide at Norge kvitter seg med kontantene. Kortbruk er bedre, mener informatikkprofessor Kai A. Olsen.

- Ingen trenger kontanter
Olsen underviser ved Universitetet i Bergen og Høgskolen i Molde. Han mener det ikke finnes noen grunn til at vi skal holde liv i svart økonomi og tilrettelegge for kriminelle ved å tviholde på eldgammel betalingstradisjoner.

- Ingen av oss har lenger behov for kontanter. Norge er overmodent for å kvitte seg med kontantene. På den måten blir vi kvitt svart økonomi, og det blir mye vanskeligere å være kriminell, sier Olsen til Stavanger Aftenblad.

Han mener Norge er et foregangsland når det gjelder bruk av betalingskort, og at myndighetene derfor like gjerne kan ta skrittet helt ut og dempe eller avskaffe bruken av kontanter fullstendig. Å kutte ut sedler gradvis og innføre høye gebyrer på store kontantuttak vil være gode bidrag til å øke kortbruken, tror han.

Tror ikke på forbud
Finansminister Kristin Halvorsen (SV) mener det er viktig å begrense bruken av kontanter. Hun utelukker ikke at de største sedlene kan forsvinne.

- Det er viktig å begrense bruken av kontanter for å hindre svart økonomi. Heldigvis er flere og flere komfortable med å bruke kort og nettbank, sier hun.

Hun har imidlertid ikke tro på totalforbud mot kontanter.

- Det er uaktuelt å forby kontanter. Det er fremdeles mange, kanskje særlig eldre mennesker, som opplever kort som fremmed og utrygt, sier hun.

Finansdepartementet har tidligere bedt Kredittilsynet om å vurdere om tusenlappen fortsatt bør beholdes. Når vurderingen er klar, vil den bli sendt til Norges Bank, som skal avgjøre saken.

Trenger vi kontanter? Bruk kommentarfeltet.

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

Siste Kommentarer

Diskuter: - Norge bør kutte ut kontanter

Utspillet til Olsen er åpenbart politisk korrekt, ...Les mer

Diskuter: - Norge bør kutte ut kontanter

Bort med professoren. KONTANT! Vi har ikke bruk f...Les mer

Diskuter: - Norge bør kutte ut kontanter

Med kontantkort følger det som oftest gebyrer ved ...Les mer
Kundesenter

Diskuter: - Norge bør kutte ut kontanter

annam (uregistrert bruker) 22. jul, 21:03
Ja for "NHH sine produktene"! Alle fikk jobb med god lunsj og lønn før de var ferdig med sine oppgaver, bl.a. å telle mynte og sedler, derfor de trenger ikke kontanter.

Nei!Jeg trenger kontanter og kvitteringer fordi banken ta høyere og høyere pris for bankkort og fordi da jeg var ung, gjort jeg ferdig med lekser så tidlig at jeg måtte teller mynte og sedler i stedet for å telle knappene.

Diskuter: - Norge bør kutte ut kontanter

Håkon Hassel (uregistrert bruker) 22. jul, 22:37
Dersom du skaffer deg kundeprogram fra banken koster det i de fleste tilfeller 0 kr å trekke/(stappe) kortet.

Diskuter: - Norge bør kutte ut kontanter

tor (uregistrert bruker) 22. jul, 22:56
Skulle tatt seg ut på eit loppemarked...
trekka kort for å betale ein lysestake til 5 kr.........

RE: Diskuter: - Norge bør kutte ut kontanter

Hulken (uregistrert bruker) 15. des, 00:08
Og hva skal være poblemet med det? er ikke noe som er verd å tenke på engang

Diskuter: - Norge bør kutte ut kontanter

Nicolai (uregistrert bruker) 23. jul, 06:13
Utspillet til Olsen er åpenbart politisk korrekt, og helt på linje med hva den globale finanseliten ønsker, nemlig at et anonymt betalingsmiddel som kontanter (for de flestes vedkommende ærlig og redelig opptjent) skal termineres til fordel for en elektronisk økonomi. Proctor&Gamble har i flere år utstyrt sine produkter med såkalte "contactless" chips, eller RFID som het tidligere. (RadioFrequencyIdentification) På den måten vil en produsent i fremtiden kunne overvåke hvor deres produkter til en hver tid befinner seg, da man via denne teknologien kan følge produktet fra det er produsert til det går i bosset. I en fullstendig elektronifisert økonomi med chips i alle betalingskort og i samtlige produkter som selges har man samtidig avskaffet alt som heter anonymitet. Dette er svært betenkelig, da resultatet i prinsippet er at vi har gitt opp det vi liker å kalle vår frihet. Dersom kontanter avskaffet har vi innført et system som medfører at ALLE dine bevegelser lagres i sentrale data-arkiv, herunder, HVA du kjøper, HVOR du tar det med deg, og ikke minst HVEM du er sammen med, da RFID i betalingskort, i tillegg til andre infokilder som feks SIM-kortet i din mobil vil avsløre hvor du er og hvem som er i din umiddelbare nærhet. Dersom mine opplysninger stemmer er i dag alle EURO-sedler utstyrt med RFID-chips, ørsmå chips som gjør at hver enkelt seddel (serienummer) er registrert på den som har tatt i ut. Når man så handler med disse sedlene vil de samme serinumrene registreres på ny mottaker, og således avsløre HVOR du har handlet, og HVA du har handlet. Dersom Olsen har studert litt historie, og analysert hva utfallet blir av tidligere unioner og riker, vet han at overnasjonale systemer, slik som EU, EØS, NAFTA, GAT, etc. etc. alltid ender opp med kontroll og diktatur og tyranni. JEG synes det er skummelt at ALT det du og jeg gjør skal lagres, og ligge tilgjengelig for de private virksomheter, og føderale og offentlige myndigheter som til enhver tid måtte ha tilgang på denne informasjon. I England/UK har man åpnet opp for en rekke private aktører som har tilgang på personsensitiv informasjon ved å gi disse tilgang på telefonbruk-data, og økonomiske transaksjoner. Olsen synes kanskje det er greit at "Storebror" ser alt så lenge han er snill og grei - men hva om en dag "Storebror" blir større, og kanskje til og med slem, og ønsker å "ta" mennesker som er kritiske til hans måte å styre vårt land (så lenge det enn måtte være fritt og "demokratisk") . Hva da? Vil han da ta til orde for å gjeninnføre de anonyme kontantene (så lenge de ikke er utsyrt med ørsmå datachips) som han nå ønsker å bli kvitt? Jeg foreslår at Olsen lar den enkelte oppegående borger selv ta en informert beslutning om hva slags system som må være formålstjenlig i et samfunn som liker å omtale seg selv med ord som, "fritt", "uavhengig", "demokratisk", og tilsvarende klisjeer.
Har det vært tyrannier før, så kommer det tyrannier igjen. Jeg anbefaler alle som ønsker å forstå hvilken vei vi alle er på vei med å lese USAs antiterrorlover som er kalt "Patriot Acts I og II" Det lukter Adolf Hitler av det på lang avstand. Frihet? Anonymitet? Personvern? Dette er begreper hvis betydning vil være glemt om bare 20 år.

Diskuter: - Norge bør kutte ut kontanter

Tjolle (uregistrert bruker) 23. jul, 06:00
Bort med professoren. KONTANT! Vi har ikke bruk for overformynderieksperter og SV AP V SP KRF tantene. Kutt ut vrøvlet de kommer med og Norge blir et mye bedre sted å leve.

Diskuter: - Norge bør kutte ut kontanter

Øyvind Gjervik (uregistrert bruker) 23. jul, 02:15
Med kontantkort følger det som oftest gebyrer ved hver belastning av kortet, så ved bare bruk av - bare - kort vil det bli meget fordyrende sammenlignet med bruk av kontanter og regelrett sløseri med ens konto.

Din kommentar



Uregistrert Uregistrerte innlegg modereres

Søk i skattelistene

Eks: Ola Nordmann
Ble tatt En av de som ikke hadde på seg belte og som måtte bøte for det, var Daniel Davidsen. Årsaken til hastverket var at han skulle rekke en ferge. VIDEOJOURNALIST: Sonja Ystaas
  • Sexy! Eller?

    Immaturus imponerer i sin oppsetning av den enormt frekke forestillingen The Rocky Horror Show.

  • Her kan du gå på ski

    Fortsatt ikke fått nok av snøen? Her er skiløypene i Bergensområdet. Den interaktive oversikten krever at du har Flash installert på datamaskinen.

  • Vann til folket

    Hele byen snakker om vannkrisen, men hva skjer egentlig med vannet før det når kranen din?

Kommentar

  • Skepsisens lyse side

    Klimadebatten har snublet i sine egne føtter. Fredsprisvinner Al Gore prøver å løfte den på beina igjen.

Leder

  • Skjermet stat

    Statlige ledere har hatt lønnsfest gjennom finanskrisen. Da må de i større grad måles på resultater.

Leder

Kommentar

Olav Kobbeltveit

NRK1

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Aktuelt
  • 10:35 Herskapelige gjensyn
  • 11:05 V-cup skiskyting
  • 13:00 VM skiflyging
  • 14:00 V-cup skiskyting
  • 16:00 Paralympics i Vancouver
  • 17:40 Oddasat
  • 17:55 Nyheter på tegnspråk
  • 18:00 Førkveld
  • 18:40 Distriktsnyheter
  • 19:00 Dagsrevyen
  • 19:45 Schrödingers katt
  • 20:15 Fotballkrigen (3)
  • 20:45 Glimt av Norge: Stillhet - den nye luksusen
  • 20:55 Distriktsnyheter
  • 21:00 Dagsrevyen 21
  • 21:30 Debatten
  • 22:30 Nurse Jackie (3)
  • 23:00 Kveldsnytt
  • 23:15 Finnmarksløpet
  • 23:45 Himmelblå (2)
  • 00:30 Skavlan
  • 01:30 Norsk på norsk jukeboks

NRK2

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Distriktsnyheter
  • 11:00 NRK nyheter
  • 11:05 Distriktsnyheter
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Distriktsnyheter
  • 12:45 Oddasat
  • 13:00 NRK nyheter
  • 13:05 Distriktsnyheter
  • 13:30 Lunsjtrav
  • 14:00 NRK nyheter
  • 14:05 Lunsjtrav
  • 14:30 Aktuelt
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Hele bilen
  • 16:00 NRK nyheter
  • 16:30 NRK nyheter
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Urix
  • 17:30 Jon Stewart
  • 18:00 NRK nyheter
  • 18:03 Dagsnytt 18
  • 19:00 Paralympics i Vancouver
  • 20:15 Aktuelt
  • 20:45 Paralympics i Vancouver
  • 21:55 Keno
  • 22:00 NRK nyheter
  • 22:10 Urix
  • 22:30 Designkampen (1)
  • 23:20 Ingen grenser (2)
  • 00:10 Schrödingers katt
  • 00:40 Oddasat
  • 00:55 Distriktsnyheter
Lukk vinduet