• To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Hardanger-rapportene

    Politisk redaktør i Bergens Tidende kommenterer Hardanger-rapportene som ble lagt frem i dag.

    VIDEO:

- De kan spare en milliard

- Jeg er langt mer optimist nå, sier mastemotstander Johan Fredrik Odfjell.

Les også:

Olje- og energiminister Terje Riis-Johansen (Sp) mottok tirsdag de fire rapportene om sjøkabel på deler av strekningen Simadal-Samnanger.

Legging av en sjøkabel i Hardanger vil koste om lag 3,4 milliarder mer og ta fem år lengre tid enn bygging av master.

Det skremmer ikke Johan Fredrik Odfjell.

- Jeg er forretningsmann, jeg kjenner verdien av å få opsjoner, sier Odfjell. Han mener regjeringen har fått en opsjon «de må utnytte».

- For det første viser den ene utredning at Bergens-området ikke trenger kraften fra Hardanger, gitt noen forutsetninger. Det ene er en ny turbin på Mongstad, den er det bare å sette i gang. Det tar noen uker. Og kraftlinjen fra Modalen via Mongstad til Kollsnes kommer, selv om det kan være litt uenighet om trassen. Det betyr at regjeringen, samfunnet og vi alle kan spare minst en milliard, ved ikke å bygge ledning fra Simadal til Samnanger, sier Odfjell.

Samlet sett må jeg si at jeg er langt mer optimist nå enn jeg var før disse rapportene kom i dag
Johan Fredrik Odfjell

Stakk innom
På vei til London stakk han innom pressekonferansen på Gardermoen, der de fire ekspertutvalgene la frem sine rapporter. Den profilerte næringslivstoppen og motstander av Hardangermastene var godt fornøyd med det han hørte.

- Dessuten er det grunn til å vurdere det juridiske i regjeringens beslutning i sommer. De ga konsesjon til Statnett uten å innhente ekstern ekspertise, noe de er pålagt. Nå har de gjort det, og fått svar som viser at det slett ikke er behov for den planlagte strøledninger mot Bergen, verken via luftspenn eller på fjordbunnen.

- Samlet sett må jeg si at jeg er langt mer optimist nå enn jeg var før disse rapportene kom i dag. Jeg mener vi har fått bedre argumenter enn vi hadde, sier mannen bak selskapet Bevar Hardanger.

Les flere reaksjoner:

Møte i Bergen
Fire eksterne utvalg ble satt ned og de har sett på ulike sider ved sjøkabelalternativet. Utvalgene har vurdert teknologi, økonomi, miljø og andre forhold knyttet til en sjøkabelløsning.

- Det er utført et omfattende arbeid på kort tid. Jeg tror utvalgenes rapporter vil gi oss viktig bakgrunnsmateriale i vårt videre arbeid med å sikre kraftforsyningen til bergensregionen, sier statsråd Terje Riis-Johansen.

10. februar blir det holdt et høringsmøte på Scandic Bergen Airport ved Flesland. Alle berørte parter inviteres til å komme med synspunkter på rapportene.

Hva mener du? Diskuter under:

Les også

Siste fra Økonomi

- Vi får ikke fylt bensin

Shell-stasjonene over hele landet sliter på grunn av teknisk feil.

- Facebook vil kjøpe
opp norsk nettleser

Opera kan havne i Mark Zuckerbergs hender, ifølge amerikansk teknologinettsteder.

Denne gjør dem styrtrike

Mens mesteparten av oljepengene går i statskassen, har oppdrettnæringen gjort flere hundretalls familier langs hele kysten styrtrike.

Putin legger press på Statoil-sjefen

Helge Lund fikk klar beskjed da han tilsynelatende var kalt inn på teppet hos Vladimir Putin i går. Putin vil at Lund åpner pengekranen innen en måned, og bygger ut gassfeltet Stockman i Barentshavet.

Alt du sier og gjør, kan og vil bli brukt mot deg. Av Facebook.

Begrepet «What happens in Vegas, stays in Vegas» gjelder på ingen måte for Facebook, skriver Even Teimansen.

Mest lest på økonomisiden

Valutakalkulator

Rekrutteringsselskaper

NYTTIGE VERKTØY

Lånekalkulator Levert av

Valutaer, børser og olje

Valuta +/- Siste
 
USD
-0,01 6,02
 
SEK
+0,00 0,84
 
EUR
-0,03 7,53
 
GBP
-0,03 9,42
Børs +/- % Siste
 
Oslo Børs
+0,09% 392,17
 
Dow Jones
-0,23% 12 502,43
Olje +/- Siste
Nordsjø +0,43 106,98

I tre generasjoner har selskapet vært synonymt med kvalitet og service i verdensklasse. Les mer

Store kontraktstildelinger gir rekordvekst for Aibel. Les mer

Verdensledende leverandør av spesialisttjenester innen ulike strukturanalyser Les mer

Høyere energieffektivitet og redusert miljøpåvirkning Les mer

Økonomiforum gjør omfattende regnskap enklere for din virksomhet Les mer

Aker Solutions – forlenger levetiden av olje- og gassinstallasjonene i Nordsjøen Les mer

Rekordvekst i aktivitet og ansatte Les mer

Hovedindeks

Dette deler våre lesere på Facebook:

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Lederstillinger

Stillinger