-
FYLLER OPP: Mange unge kvinner i Oslo velger å fylle opp leppene.FOTO: ROLF ØHMAN
Fyller leppene med selvtillit
Skjønnhetsklinikker i Oslo opplever stor pågang av unge helt ned i 18-årsalderen som ønsker seg trutmunn. Lege mener inngrep på de under 25 år bør ha sterkere restriksjoner.
AV: karoline eikenæs berge
- Jeg føler meg deprimert og lei meg hvis jeg ikke får fylt opp leppene, og jeg vil jo føle meg vel, sier Siri Chatur (22) til Aftenposten.no.
Hun sitter på behandlingsbenken hos Clinic 81 i sentrum med munnen dekket av bedøvingskrem. Dette er ikke første gang hun skal forstørre leppene. Allerede som 16-åring tok hun sin første injeksjon.
- Jeg begynte fordi jeg hadde eldre venner som fylte opp leppene, og så ble jeg inspirert av kjendiser jeg leste om. Alle vennene mine gjør det nå, sier hun.
Chatur har gått til behandling hos spesialsykepleier Anne Kristin Hognestad siden hun var 20 år og fyller på rundt fire ganger i året.
- Hvis jeg ikke får fylt på, går det ut over selvfølelsen min, sier Chatur.
- Jeg synes ikke du trenger mer. Leppene dine er litt for store nå, sier Hognestad.
- Jeg synes de er for små, sier Chatur før Hognestad stikker små lette stikk langs kanten på overleppen.
Avviser ungdom
Siri Chatur forteller at hun er litt hoven etterpå, men at hun ellers ikke merker noe til behandlingen. Her med spesialsykepleier Anne Kristin Hognestad. FOTO:ROLF ØHMAN.Restylane og Juvederm er navn som er på svært manges lepper om dagen, skal en tro byens skjønnhetsbransje, ukeblader og rosablogger.
To av Oslos største innen plastisk kirurgi og skjønnhetspleie, Ellipse klinikken (sic.) og Nobel Clinic, omsatte for nærmere 100 millioner i fjor. Selskapenes vekst de siste årene har kommet samtidig med manges ønske om store, fyldige munner. Det siste året har interessen for leppeforstørrelser blant unge økt enormt, forteller flere skjønnhetssalonger til Aften.
- Veldig mange unge helt ned i 18-årsalderen kommer til oss for å fikse overleppen. Denne aldersgruppen har jo ikke rynker å fikse på, sier Hognestad.
Hun sier at hun stadig avviser unge hun mener ikke trenger endringer.
- Det kan bli litt sånn som anoreksi, at man blir litt blind for hvor store leppene blir. Da føler jeg et ansvar for å si ifra.
Det er særlig midlene Juvederm og Restylane som blir brukt. Hun presiserer at disse midlene inneholder stoffer som allerede finnes naturlig i huden, og mener at det derfor ikke er et inngrep.
- Hvis små ytre justeringer kan gjøre at man får det bedre med seg selv, ser jeg ikke noe galt i det. Siden det er et naturlig stoff man injiserer, blir det noe av det samme som å farge håret og ta vitaminer, hevder Hognestad.
Den tid er forbi
Hun får støtte av daglig leder Anne Berit Eide ved Oslo Hudpleie.
- I Norge skulle alle være like naturlige som Synnøve Solbakken. Men den tid er forbi. Nå er det allment akseptert å fikse på utseendet, sier Eide.
Hun sier at det har tatt ti år å alminneliggjøre slik behandling for godt voksne, men at utviklingen hos de unge går mye kjappere.
- Anti-age-markedet er i større grad blitt rettet mot unge. Nå tilpasses behandlingene ung hud, sier hun.
- Ser du noe problematisk ved å fikse på utseendet?
- Hvorfor skulle jeg det? Man får ikke kjempelepper. Det er helt naturlig å ønske seg et naturlig utseende. Hvorfor skal det være greit å tatovere seg, men ikke å fylle den smale overleppen? Vi må kvitte oss med dobbeltmoralen og heller hjelpe kunder med å velge riktig.
- Kommer ikke skjønnhet innenfra?
- Skjønnhet kommer selvfølgelig innenfra, men det er også noe vi fanger opp i speilet. Så hvorfor ikke gjøre noe med det?
- Sterkere restriksjoner
Utviklingen med at stadig flere jenter oppsøker klinikker for å få sprøytet leppene store, uttrykker en type desperasjon, tror lege og førsteamanuensis ved Avdeling for allmennmedisin på Universitetet i Oslo, Ole Rikard Haavet. Han mener Helsedirektoratet bør legge restriksjoner på inngrep for de under 25 år.
- Ny hjernekunnskap viser at unge ikke kan bedømme risiko fullt ut før de er kommet godt opp i 20-årene. De store ulempene ved slike operasjoner blir sterkt undervurdert i forhold til det umiddelbare behovet for å være attraktiv. Ytre justeringer gir falsk selvtillit som er egnet til å svekke personens egentlige arbeid med å bygge opp sin identitet, sier han.
- Hvilke konsekvenser kan slike injeksjoner få?
- Hver gang du stikker et redskap gjennom huden, innebærer det en viss fare for infeksjon. En alvorlig infeksjon i ansiktet vil alltid kunne resultere i at hud blir skadet eller blir borte.
Ber folk sjekke på forhånd
Det er ingen aldersgrense for leppeforstørring. Og heller ingen regler for hvem som kan utføre inngrepet.
Det er ingen offentlig regulering av hvem som kan utføre leppeinjeksjoner, ifølge seniorrådgiver Kristina Totlandsdal i Helsetilsynet. Det betyr at hvem som helst i utgangspunktet kan utføre ¿injeksjonene.
- Stoffene som brukes er ikke reseptbelagte legemidler. Derfor er det heller ikke offentlig tilsyn med slik behandling, sier hun. Helsetilsynet kjenner ikke til at det finnes en nedre aldersgrense for å foreta slike inngrep. Totlandsdal ber folk gjøre gode forundersøkelser når de skal utføre kosmetiske inngrep og forsikre seg om at de som utfører det er kompetente.
Si din mening i kommentarfeltet under!
Les også
Siste fra Mote
Fyllstoff
- Ulike fyllstoff brukes for å forme hud og ansikt. Stoffer som Juvederm og Restylane sprøytes inn i huden for å behandle rynker, gi fyldigere lepper, forme kinnben og hake.
- Produktene består blant annet av hyaluronicsyre, et sukkerkompleks som opprinnelig produseres i hud og brusk hos dyr og mennesker.
- En behandling koster fra 2500 til 4000 kroner, ifølge klinikkene.
- Hyaluronsyrebaserte produkter var det nest mest populære ikke-kirurgiske kosmetiske inngrepet i USA i 2007. Ca. 1,4 millioner behandlinger ble utført.
- Kilde: Norsk Helseinformatikk
KOMMENTARER Våre regler