Kundesenter
Kundesenter

Vil stoppe fraflyttingen

Kjøtt og tømmer kan bli redningen for Granvin herad.

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

For en liten bygd med knapt 1000 innbyggere var det nedslående da Gilde for to og et halvt år siden la ned slakteridriften i kommunen. 40 arbeidsplasser forsvant på en gang, og Granvin herad tok over slakteriet for en symbolsk sum.

– Noe ombygging må til, men i løpet av 2009 tror jeg vi skal ha på plass både røykehus og pakkeri, sier Bjarte Tolaas daglig leder i Vossa kjøt (Voss Kjøttindustri As) som nå kjøper slakteriet.

Det meste av uteområdet til slakteritomten selges til nabobedriften Granvin Bruk, et sagbruk som har spesialisert seg på materialer fra gran. Til sammen regner de to bedriftene med å kunne skape mellom 10 og 20 nye arbeidsplasser.

– Slutt å sutre
– Det har vært mye sutring over nedlagte arbeidsplasser i Hardanger, så nå er vi glade for at det skapes litt positivisme. Når vi nå utvider området vårt vil vi øke årsproduksjonen fra 70.000 til 100.000 m3 grantømmer. Vi vil også satse på å spesialtilpasse størrelsen på materialene, og på beising og annen overflatebehandling, forteller administrerende direktør i Granvin Bruk AS, Jan Gunnar Strand.

Ordfører i Granvin, Jan Ivar Rødland er strålende fornøyd med planene og håper utviklingen kan lokke innflyttere til bygden.

– Vi har gode tradisjoner med tre- og kjøttproduksjon. Målet er å bli best på det vi er gode på, sier han.

Får ikke drive slakteri
Vossa kjøt har drevet prøveproduksjon i slakteriet i over et år, og har kommet frem til at det vil være lønnsomt å flytte deler av sin produksjon fra Voss. Det betyr at driften i det gamle meieriet på Voss blir lagt ned.

– All produksjon av pinnekjøtt og fenalår med og ute bein blir nå lagt til Granvin. Her har vi kapasitet til å lage alle disse produktene samtidig, forteller produksjonsleder Arne Merkesdal.

Da Gilde solgte slakteriet til Granvin herad var det på betingelse av at det ikke skulle drives med slakt på tomten de første ti årene. Vossa kjøt har derfor bare drevet videreforedling av ferdig slaktede dyr.

Bedriften har fått ett års dispensasjon som innebærer at dyrene kan slaktes i en trailer, et såkalt mobilt slakteri, som er koblet sammen med produksjonslokalet. Hvis Gilde velger å opprettholde betingelsene i kontrakten betyr det at traileren må flyttes utenfor tomten.

Vil lage fjernvarme
De fleste offentlig bygninger i Granvin er utstyrt med vannbåren varme, og er klargjort for påkobling i et fjernvarmeanlegg. I fremtiden kan varmen til både slakteribygget og offentlige bygg komme fra Granvin Bruk.

– Hvis vi hadde lagt i nærheten av for eksemplet Voss eller Bergen hadde det vært lettere å få til lønnsom drift av fjernvarme, men vi ser nå på mulighetene, sier Strand.

I dag driver bedriften sitt eget varmeanlegg for å tørke trelasten. Trerester som blir kappet eller høvlet bort blir hakket opp til flis og brent for å varme opp vann. Det kokende vannet blir så brukt til oppvarming av tørkehallene.

– Hvis vi fornyer deler av anlegget, eller bygger et nytt kan vi levere varme til andre i bygden også, sier Strand.

Hva må til for å stoppe fraflytting fra bygdene? Eller bør den ikke stoppes i det hele tatt? Si din mening i kommentarfeltet under!

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

Siste Kommentarer

Reskriving

Det heiter vel SJØTT- SJØTTDEIG-SJOLE-SJEDEKOLLISO...Les mer

Vossingane har seg sjølve å takke..

Neste gong tek vi sylvsmidja til Granvin! Jan Ivar...Les mer

Gilde

Kan dra til helvete! Overpris, dritt kvalitet med ...Les mer
Kundesenter

hmmm

kokkosbolle 14. apr, 19:11

Redigert: 14. apr. 2008, 19:23

Litt av ein kokkosbolle ja:-)

Labbetuss 14. apr, 19:18
Her inne i fjordane so me kan både snakka å skriva skikkeleg NORSK!!! Å då heite da kjøt...

BRA!!

Barak 14. apr, 20:51
Jeg synes det er bra å starte opp i distriktene. "Der ingen skulle tru at nokon kunne bu ", bør beskrive det jeg mener? Lykke til å stå på! (Om det skrives "Kjøtt" eller " Kjøt", spiller ingen rolle he he he..)

hmmm

hm 14. apr, 21:28
stjeler granvin arbeidsplassar frå voss med statssubsidiar i lomma tru??

Reskriving

SJUR 14. apr, 21:38
Det heiter vel SJØTT- SJØTTDEIG-SJOLE-SJEDEKOLLISON-SJØPESENTER?

Vossingane har seg sjølve å takke..

sjur 14. apr, 22:24
Neste gong tek vi sylvsmidja til Granvin! Jan Ivar Berlusconi Rødland vil gjera reint bord på Voss! Leve kongen - leve Granvin!

Gilde

Tjolle 15. apr, 04:35
Kan dra til helvete! Overpris, dritt kvalitet med mere. På vestlandet kjører de syke priser. På østlandet gir de rabatter vi aldri ser på vestlandet. Jeg kjøper aldri noe fra gilde.

Din kommentar



Uregistrert Uregistrerte innlegg modereres

På grunn av tekniske problemer er påloggingsmuligheten tatt bort inntil videre.

Vi beklager dette.

Søk i skattelistene Topplister

Eks: Ola Nordmann

Bilder

  • SATSER PÅ KJØTT OG TØMMER: Ordfører i Granvin herad, Jan Ivar Rødland kler seg opp for å ta en runde i produksjonslokalene til Voss kjøt. Dette er en av bedriftene som vil skape nye arbeidsplasser i bygden. Rune Stølås (Foto)
  • TESTER LOKALENE: - Hvorfor vil du vite navnet mitt? Er du fra skettevesenet kanskje, spøker Jonnhy Bjørk når vi går forbi. Her kutter han opp lammelår som ble fryst ned i høst. Rune Stølås (Foto)
  • INDIVIDUELL BEHANDLING: Produskjonsleder i Voss kjøt Arne Merkesdal sjekker om fenalårene er ferdig tørket. - Vi kjenner på hvert eneste lår, og tar dem ned når de er klar. Det tar vanligvis to til to og en halv måned, sier han. Rune Stølås (Foto)
  • ET KRITISK BLIKK: - Datamaskiner analyserer og regner ut hvordan de ulike tømmerstokkene kan kuttes for å gi materialer av høyest mulig verdi. Men formann i saghuset, Knut Såkvitne overprøver ofte maskinene. - Maskinene tar ikke nok hensyn til kvister og bøyde stokker, forteller han. Rune Stølås (Foto)
  • FLIS: Administrerende direktør i Granvin Bruk plukker opp treflis fra en av de enorme haugene på bruket. Disse haugene er ikke tørket, og egner seg derfor ikke til brenning. I stedet selges de videre til papirprodusenter. Rune Stølås (Foto)
  • VARMER: Brennede treflis varmer her opp vann som igjen fører varmen videre til tørkehallene. Rune Stølås (Foto)

3 mest leste artikler »

Vegrapport

Følg alle skip direkte

Bt.no har mange digitale tjenester. Her kan du følge skipstrafikken i Hordaland minutt for minutt.

Søk i skattelistene

Eks: Ola Nordmann

Hva koster egentlig nabohuset ditt?

Her kan du finne det ut! Prøv vårt boligsøk.

  • Her kan du gå på ski

    Fortsatt ikke fått nok av snøen? Her er skiløypene i Bergensområdet. Den interaktive oversikten krever at du har Flash installert på datamaskinen.

  • Vann til folket

    Hele byen snakker om vannkrisen, men hva skjer egentlig med vannet før det når kranen din?

Kommentar

  • James Bulgers spøkelse

    Barnedrapet som ble symbolet på Storbritannias moralske forfall, ryster igjen De britiske øyer.

Leder

  • Israel tøyer tålmodigheten

    Israels demonstrative benspark på sin beste medspiller tyder på at det trengs mer diplomati i Midtøsten enn noen gang før.

Leserombudet

Leserombudet
  • En gyllen sjanse

    BT bør prioritere grundig journalistikk om trafikk og byutvikling, mener Leserombudet.

Leder

  • Lysbakkens tur

    Barnevernet sliter fortsatt tungt, og som alltid er det barna som er taperne. Statsråden kan ikke sitte stille og vente på at problemene skal gå over.

NRK1

  • 07:00 Handy Manny
  • 07:25 Norge rundt
  • 07:50 Filmavisen 1959
  • 08:00 Paralympics i Vancouver: Rullestolcurling Norge - Storbritannia
  • 09:55 V-cup kombinert: Hopp
  • 10:25 V-cup skiskyting: Jaktstart, kvinner
  • 11:15 Sport i dag
  • 11:50 V-cup kombinert: Langrenn
  • 12:40 V-cup hopp
  • 12:55 V-cup skiskyting: Jaktstart, menn
  • 13:40 V-cup hopp
  • 15:30 V-cup langrenn: Sprint, kvinner og menn
  • 17:15 Sport i dag
  • 17:30 Åpen himmel (2)
  • 18:00 Barne-TV
  • 18:30 Newton
  • 19:00 Søndagsrevyen
  • 19:45 Sportsrevyen
  • 20:10 Himmelblå (2)
  • 20:55 Ingen grenser (2)
  • 21:45 Lille Dorrit (2)
  • 22:35 Finnmarksløpet
  • 23:05 Kveldsnytt
  • 23:25 Kaldt kappløp (1)
  • 00:20 Lyngbø og Hærlands Big Bang (2)
  • 01:10 Nurse Jackie (2)
  • 01:40 Blues jukeboks

NRK2

  • 08:55 Viggo på lørdag
  • 09:25 Bokprogrammet: Beretninger fra bygdenorge
  • 09:55 Folk (77)
  • 10:25 V-cup kombinert
  • 11:00 Jentene på Toten (2)
  • 11:45 Spekter
  • 12:30 V-cup skøyter
  • 18:00 Paralympics i Vancouver
  • 20:55 Keno
  • 21:00 NRK nyheter
  • 21:10 Hovedscenen
  • 22:10 Apokalypse nå! - Redux
Lukk vinduet