Vil fjerne Rocknes-grunne
Kystverket vil fjerne grunnen i Vatlestraumen der Rocknes grunnstøtte og 18 mennesker omkom.
I januar 2004 grunnstøtte lasteskipet på en grunne ved Revskolten fyr i Vatlestraumen. Skipet tipper rundt og 18 mennesker mister livet.
Skipsleden var for grunn til at Rocknes, med sine 10 meter under havoverflaten, kunne komme seg gjennom uten å være borti bunnen.
Etter Rocknes-havariet, har Kystverket arbeidet for å gjøre skipsleden tryggere. Nå ønsker Kystverket å bruke 80 millioner kroner for å øke dypden i området til 14 meter.
- Dette arbeidet ble satt i gang etter at Rocknes havarerte i dette området, sier regiondirektør John Erik Hagen i Kystverket til NRK.
Kystverket har alt åpnet anbud for dykkerinspeksjon i det grunne området. Men prosjektet må gjennom møllen i Nasjonal transportplan, og den nye dypere leien kan tidligst være utgravd i 2013, melder NRK.
Les også
Siste fra Lokalt
Relaterte bilder
Den smale og grunne Vatlestraumen er den sørlige hovedsjøveien til Bergen.