Vikernes kan ikke få forvaring
Da Varg Vikernes i 1994 ble dømt til 21 års fengsel for drap og kirkebranner, ble det bestemt at spørsmålet om sikring skulle utsettes til senere. Nå kan Vikernes takke Stortinget for at det aldri vil skje.
AV: NTB
Straffeloven hadde tidligere en spesialbestemmelse som sa at man kunne vente med å vurdere behovet for sikring til straffen var sonet ferdig. Begrunnelsen var at man da kunne se an den dømtes personlige utvikling før man gjorde seg opp en mening om gjentakelsesfaren – og dermed behovet for sikring, skriver Aftenposten.
Spesialbestemmelsen var årsaken til at man valgte å la være å legge ned påstand om sikring for Vikernes, til tross for at det ble konstatert «mangelfullt utviklede sjelsevner». Lagmannsretten beskrev Vikernes som intelligent, men samtidig svært umoden – «på grensen til det infantile».
Tolv år senere er den nå 33 år gamle Vikernes i ferd med å gå rettens vei for å bli prøveløslatt.
Samtidig har han publisert en rekke tekster på nettet der han tilkjennegir fascistiske og rasistiske standpunkter. I tillegg omtaler han mannen han drepte som svak og feig.
Nå er det imidlertid for sent å ta opp spørsmålet om sikring. Ordningen ble fjernet i 2002 og byttet ut med såkalt forvaring. Spesialbestemmelsen om at man kunne «komme tilbake til saken», ble ikke videreført. Dermed slipper Vikernes unna hele spørsmålet.
Les også
Siste fra Lokalt
Relaterte bilder
FOTO: BT arkiv