Vielse under åpen himmel
Går du med planer om giftermål i det fri? Her er listen over hvor prestene i Bjørgvin får vie under åpen himmel.
AV: kari pedersen
Fullmektig Angelica Alme på Tinghuset har fått foreløpig forbud mot utendørsvielser. Og prestene i Bjørgvin har fått strenge retningslinjer å holde seg til.
Utendørs kan vielser skje bare på plasser som biskopen har godkjent – og bare hvis den lokale presten sier ja. Det fremgår av et rundskriv som ble sendt ut av biskop Ole D. Hagesæther i mai 2005.
Listen fra Hagesæther er den som gjelder, får BT opplyst på bispedømmets kontor. Andre plasser enn de på listen må det søkes spesielt om.
I Bergen er Kristkirketomten på Bergenhus godkjent for vielser. Det er en gammel kirketomt der det er utendørsgudstjeneste hvert år. I tillegg er det mulig å gifte seg ute i Fana amfi.
Her er de øvrige utendørsalternativene:
- Halsnøy kloster i Fjeldberg prestegjeld.
- Lyse kloster i Os prestegjeld
- Håkonshaugen på Seim
- Mizpa stemmeplass i Strusshamn sokn på Askøy.
- Kyrkjesteinene på Tyssøy i Sund sokn
- Olavskross i fjellet mellom Granvin og Bordalen i Voss prestegjeld
- Vinje gamle kyrkjegard i Vinje sokn i Vossestrand prestegjeld
- Oppheim gamle kyrkjegard i Vossestrand prestegjeld
- Agatunet i Ullensvang
- Heiane i Jondal
- Aurdalen kyrkjegard i Aurland
- Gulatinget i Gulen prestegjeld
- Utvær kyrkjestad i Solund prestegjeld
- Steinkrossen i Korssund i Fjaler prestegjeld
- St. Olavskrossen på Svanøy i Kinn prestegjeld
- Selje kloster i Selje prestegjeld
- Skjerjehamn i Mjømna sokn i Gulen
- Kaldestad gamle kirkested i Husnes og Holmedal sokn.
- Ryvarden fyr i Sveio