Kundesenter
Kundesenter

Utsolgt for munnbind

Salget av munnbind, antibac og engangshansker på apotekene i Bergen har eksplodert etter svineinfluensa-utbruddet.

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder

De største apotekene i Bergen rapporterer om økt salg av munnbind, engangshansker og desinfeksjonsmidler i forbindelse med svineinfluensa-utbruddet.

Antibac
- Vi har hatt mange spørsmål om engangshansker og munnbind. Da opplyser vi også om at det er lurt å bruke antibac, sier Pål Espen Johannessen, provisorfarmasøyt ved Apotek 1 Svanen i Strandgaten.

Her har de gått helt tom for munnbind, noe de vanligvis knapt omsetter.

- Vi har bestilt inn flere, men leverandøren er også tom for munnbind på grunn av den økte etterspørselen, sier Johannessen.

Ved Vitus Apotek på Bergen Storsenter har de begynt å selge desinfeksjonsmidler i mindre pakninger enn vanlig.

- Hvem er det som etterspør dette nå?

- Alle, særlig dem som skal ut og reise, sier daglig leder Hanne Tram ved Vitus Apotek på Bergen Storsenter.

Forberedt
På Boots apotek i Fyllingsdalen og Vitusapotek på Gullgruven har de foreløpig ikke hatt så stor pågang, men er forbredt på økt etterspørsel etter disse varene.

- Munnbind var veldig etterspurt under fugleinfluensaen så det kommer nok nå også, sier farmasøyt Alf Magne Norenes på Boots apotek.

Det er uklart hvor godt slike munnbind egentlig beskytter mot smitte. Overlege Bjørn G. Iversen ved Folkehelseinstituttet vil fraråde folk å bruke munnbind. Årsaken er at de fleste bruker munnbind på feil måte.

- Man må ta på munnbindet på riktig måte, og man bør skifte det ofte. Hvis ikke blir det fuktig, og det er ikke bra. Dessuten er det mange som er borti munnbindet med fingrene og fikler. Da kan man faktisk bli mer utsatt for smitte, sier Iversen til NTB.

Del på e-mail Del på e-mail Del på Facebook Del på Nettby Del på andre nettsteder
Kundesenter

Søk i skattelistene Topplister

Eks: Ola Nordmann

Bilder

  • REDD FOR SMITTE: Slike bilder har vi sett mange av i mediene de siste dagene. Nå har også bergenserne begynt å handle munnbind. SERGIO PEREZ/REUTERS (Foto)

3 mest leste artikler »

Vegrapport

Følg alle skip direkte

Bt.no har mange digitale tjenester. Her kan du følge skipstrafikken i Hordaland minutt for minutt.

Søk i skattelistene

Eks: Ola Nordmann

Hva koster egentlig nabohuset ditt?

Her kan du finne det ut! Prøv vårt boligsøk.

  • Sexy! Eller?

    Immaturus imponerer i sin oppsetning av den enormt frekke forestillingen The Rocky Horror Show.

  • Her kan du gå på ski

    Fortsatt ikke fått nok av snøen? Her er skiløypene i Bergensområdet. Den interaktive oversikten krever at du har Flash installert på datamaskinen.

  • Vann til folket

    Hele byen snakker om vannkrisen, men hva skjer egentlig med vannet før det når kranen din?

Kommentar

Asbjørn Kristoffersen
  • Velgjerarbyen

    Svært mange av Bergens institusjonar er heilt eller delvis bygde på gåver, og det er oppretta eit utal legat til støtte for utdanning og andre føremål.

Kommentar

Hilde Sandvik

Leder

  • Fornuft - ikke gambling

    Tirsdag denne uken brakte VG en melding om at olje- og energiminister Terje Riis-Johansen (Sp) har bestemt seg. I et notat til regjeringen sier han ja til Statnetts konsesjonssøknad.

Kommentar

  • Skepsisens lyse side

    Klimadebatten har snublet i sine egne føtter. Fredsprisvinner Al Gore prøver å løfte den på beina igjen.

NRK1

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Aktuelt
  • 10:35 Førkveld
  • 11:15 Historien om
  • 11:25 V-cup langrenn
  • 12:30 Herskapelige gjensyn
  • 13:00 Filmavisen 1959
  • 13:10 V-cup langrenn
  • 14:15 VM skiflyging
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Herskapelige gjensyn
  • 17:40 Oddasat
  • 17:55 Nyheter på tegnspråk
  • 18:00 Førkveld
  • 18:40 Distriktsnyheter
  • 19:00 Dagsrevyen
  • 19:40 Norge rundt
  • 20:05 Lyngbø og Hærlands Big Bang (3)
  • 20:55 Nytt på nytt
  • 21:25 Skavlan
  • 22:25 Finnmarksløpet
  • 23:00 Kveldsnytt
  • 23:15 Etter katastrofen (3)
  • 00:15 Elbow i Abbey Road studio
  • 01:15 Takk Gud, det er fredag! (6)
  • 01:40 Country jukeboks m/chat

NRK2

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Distriktsnyheter
  • 11:00 NRK nyheter
  • 11:05 Distriktsnyheter
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Distriktsnyheter
  • 12:45 Oddasat
  • 13:00 NRK nyheter
  • 13:05 Distriktsnyheter
  • 14:00 NRK nyheter
  • 14:05 Jon Stewart
  • 14:30 Aktuelt
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Ingen grenser (2)
  • 16:00 NRK nyheter
  • 16:25 VM skøyter
  • 20:00 Korrespondentene
  • 20:30 Uka med Jon Stewart
  • 20:55 Keno
  • 21:00 NRK nyheter
  • 21:10 Danske mord
  • 21:50 JFK - presidenten vi aldri gløymer
  • 23:15 Rashomon - demonenes port
  • 00:40 Oddasat
  • 00:55 Distriktsnyheter
Lukk vinduet