• ALENE: Tiril Konow (11) og Steffen Ditlef Søbstad (11) synes det er litt merkelig at alle klassekameratene bare forsvant, men tar det med godt humør. – Vi kan jo bli bedre kjent med de som går i andre klasser, sier de.

    FOTO: Jo Straube

Tiril og Steffen ble alene i klassen

De hadde god plass i klasserommet i går, elleveåringene Tiril og Steffen på Haukeland skole. De to utgjorde hele klassen.

Les også:

18 av de 20 elevene i klassen deres, 6a, er hjemme på grunn av influensa eller mistanke om svineinfluensa.

- Det er litt rart at alle sammen er borte.

Det er de enige om, de to sjetteklassingene Tiril Konow og Steffen Ditlef Søbstad.

For halv maskin
I begynnelsen av uken gikk alarmen på barneskolen i Stemmeveien. En lærer og en elev var syke med mistanke om svineinfluensa.

Elever med influensasymptomer ble bedt om å holde seg hjemme. Klasse 6a har gått for halv maskin i de siste dagene. Omtrent ti av 20 elever har vært borte. Etter at det onsdag ettermiddag ble klart at prøvene virkelig viste svineinfluensa både hos læreren og eleven som var syke i den aktuelle klassen, tok ikke skoleledelsen noen sjanser. Etter å ha konsultert smittevernoverlege Øystein Søbstad, ble syv som møtte opp på skolen i går morges med antydning til forkjølelse, sendt hjem.

Dermed var Tiril og Steffen alene igjen.

Les også: 12 fastleger vil ikke gi vaksine 12 fastleger vil ikke gi vaksine

Føre var
- Det er snakk om et føre var-prinsipp. Vi synes det er best å være på den sikre siden. Derfor ble også de som ikke hadde nevneverdige symptomer, sendt hjem, sier rektor Trude Halland Wedervang.

Tiril og Steffen tar situasjonen med fatning. Det ble en litt kaotisk skoledag for dem i går. Plutselig satt de alene igjen etter at ikke bare den faste læreren, men også alle klassekameratene var borte. Men de slipper å sitte alene i et digert og tomt klasserom. Til situasjonen har normalisert seg og klassekameratene er på plass igjen, får de følge undervisningen i parallellklassen 6b.

BT-leder: Kaos som fortjent Kaos som fortjent

- Det gjør ikke så mye, vi kjenner dem jo fra før, sier Tiril.

- Og nå kan vi bli enda bedre kjent med dem, sier Steffen.

Lærer Kristine Sandberg hadde også en merkelig dag i går.

- Situasjonen er uvanlig, men vi prøver å la undervisningen gå som normalt som mulig, sier hun.

Hun berømmer elevene sine for å være flinke til å følge opp smitterådene som er gitt.

- Alle passer på seg selv og hverandre, vasker hendene, bruker Antibac og er påpasselige når de nyser eller hoster, sier hun.

Ikke oversikt
Administrasjonssjef Torstein Johannessen i byrådsavdeling for skole og barnehager, sier at han ikke har oversikt over hvilke skoler og barnehager i Bergen kommune som er rammet.

- Vi fører ikke statistikk over årsaker til fravær, og har heller ikke fått meldinger som tyder på store problemer. Vår hovedanliggende er å sette inn ekstra ressurser på forebygging og følge smittevernoverlegens råd om at elever med influensasymptomer skal holde seg vekke fra skolen i minst syv dager, sier han.

Les også: Frykter årevis herjing med svineinfluensa Frykter årevis herjing med svineinfluensa

Hva gjør du for å unngå svineinfluensa?

Les også

Siste fra Lokalt

Nå er det snart
slutt på varmen

Det er ventet temperaturfall på ti grader.

Kranglete mann kom kjørende full på fest

Politiet rykket ut til Rosendal.

- Dette er så unødvendig

Mann sendt til legevakt for å sy sårene etter å ha ramponert flere biler i Fabrikkgaten.

Her stiller han klokken

«Jeg er kongen av Bergen», ropte mannen etter å ha dyttet på viserne.

- Aldri sett så mye grisekjøring

Her fliser han forbi, tett inntil land i høy fart.

  • Influensaalarmen gikk på Fauskanger skole på Askøy etter at elevene hadde vært på leirskole i Kinsarvik tidligere denne måneden. En elev fikk påvist svineinfluensa. 29 elever skal være influensasyke.
  • Det ble konstatert svineinfluensa blant 90 elever ved Sogndal videregående skole som hadde vært på russetur tur til Mallorca i oktober. 87 elever var borte fra skolen etter turen.
  • 60 ungdommer ble smittet og måtte isoleres da det ble funnet svineinfluensa på en nordisk 4H-leir i Gloppen i Sogn og Fjordane i juli i år.

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Lederstillinger

Stillinger