• To view this page ensure that Adobe Flash Player version 10.1.0 or greater is installed.

    Get Adobe Flash player

    Jordmødre reagerer

    Storken, Kvinneklinikkens flaggskip, står i fare for å bli nedlagt.

    VIDEO:

Sparekniven rammer fødende

Storken, Kvinneklinikkens flaggskip, står i fare for å bli nedlagt som følge av Helse Bergens dårlige økonomi. Jordmødre reagerer sterkt.

Les også:

Får du ikke sett videoen? Klikk her.

Sammenslåing av de to fødeavdelingene Storken og Føden til en stor avdeling med åtte fødestuer er blant tiltakene som lanseres for å kutte driftskostnadene. Dårligere bemanning og dermed mindre tid til å ta seg av de fødende, blir noen av konsekvensene.

Styret i Helse Bergen skal ta stilling til forslaget fredag.

Trygghet er viktigst
Eva-Linn Lillebø er glad hun allerede har født. Halv tolv onsdag kveld kom hennes barn nummer to til verden, en liten plugg som ennå ikke har fått navn.

- Å føle seg ivaretatt og vite at man er i trygge hender er det aller viktigste under en fødsel, sier den nybakte moren.

- Det er alltid noe du lurer på, og da er det godt å vite at det er en jordmor i nærheten som du kan spørre. Jeg ville ikke likt å føde under forhold der det var vanskelig å få kontakt med fagpersonale, sier hun.

Dårligere tilbud
- Vi trodde lenge at KK skulle spares for de mest drastiske sparetiltakene. Men forslaget som nå foreligger, og som vi først ble kjent med onsdag, er dramatisk og urovekkende. Dette vil bety et atskillig dårligere tilbud til gravide og fødende i Bergen, sier foretakstillitsvalgt for jordmødrene på KK, Lene Alfstad Haugen.

Forslaget som skal styrebehandles, går ut på at Kvinneklinikken må kutte kostnadene med ni millioner kroner i år.

Dermed kommer man langt under fjorårets budsjett. Bare personalkostnadene er foreslått kuttet med 5,5 millioner kroner, noe som tilsvarer 22 årsverk ved fødeseksjonen.

Tomme fødestuer
Fødende kvinner vil merke det på mange måter:

Nyoppussede fødestuer blir stående tomme, mens fødslene blir konsentrert på en stor fødeavdeling. Storken, som har vært i drift siden 1995, og som var et populært tilbud til friske kvinner med ukompliserte fødsler der mor, far og barn kunne få ro til å være sammen, blir en saga blott.

Nå må fødende kvinner være forberedt på å tilbringe første fase av fødselen i et venterom sammen med andre før de får komme inn på en fødestue. Far eller annen ledsager kan ikke være til stede.

Kø til fødestuer
I gjennomsnitt er det 14 fødsler i døgnet på KK. Disse skal fordeles på åtte fødestuer.

- Det betyr at når det er travelt, og det er det som oftest, må pasientene ut av fødestuene med en gang de har født og plasseres på et fellesrom med mange andre kvinner i samme situasjon. Heller ikke der vil fedre få adgang, sier Alfstad Haugen.

Minst like ille mener Alfstad Haugen det er at jordmødre som oftest vil måtte stå alene i en fødsel.

- Det blir færre jordmødre på vakt. Det er bekymringsfullt med tanke på beredskapen hvis noe uforutsett skulle skje. Omkring 40 prosent av fødslene krever intensiv og kontinuerlig overvåking. Jordmødrene som er på vakt på prioritere disse. Friske fødende vil i større grad enn nå måtte klare seg selv, spesielt i tiden før fødselen er i sluttfasen, sier hun.

Spareforslaget innebærer også at det kuttes på bemanning når det gjelder barnepleiere.

- I praksis betyr det at en barnepleier må ta seg av flere nyfødte enn før på en gang. Det sier seg selv at da blir man stående mye alene, og at det kan bli vanskelig å håndtere akuttsituasjoner, sier barnepleier Irene Hopsdal.

- Bekymret
Eva Vassdal, styremedlem i Organisasjonen Liv Laga, en landsomfattende interesseorganisasjon for gravide og barselkvinner, sier at hun er bekymret for konsekvensene av det som nå skjer i Bergen.

- Dette er et klart tilbakeskritt i fødselsomsorgen, og i strid med de fødendes rettigheter. Vi forventer at Helse Bergen tar ansvar i denne saken og setter brukernes behov foran økonomiske interesser. Det vil si at tilbudet må opprettholdes som det nå er, og heller styrkes enn svekkes, sier hun.

Hva synes du om at Storken kan bli lagt ned? Si din mening i feltet under!

Les også

Siste fra Lokalt

Kranglete mann kom kjørende full på fest

Politiet rykket ut til Rosendal.

- Dette er så unødvendig

Mann sendt til legevakt for å sy sårene etter å ha ramponert flere biler i Fabrikkgaten.

Her stiller han klokken

«Jeg er kongen av Bergen», ropte mannen etter å ha dyttet på viserne.

- Aldri sett så mye grisekjøring

Her fliser han forbi, tett inntil land i høy fart.

Krasjet på land med båt

Båtfører i 40-årene sendt til sykehus.

Kuttforslagene på KK

  • Slå sammen Storken og Føden til en stor avdeling med åtte fødestuer og en ventesal med fire senger.
  • Stenge barselavdelingene på pasienthotellet.
  • Redusere nattevaktsbemanning på obs-posten (post for kvinner med spesielle problemer i svangerskapet).
  • Fra 2006 til 2007 ble antall stillinger ved KK redusert fra 178 til 157.
  • I samme tidsrom har sykefraværet økt fra syv til 12,6 prosent.

Relaterte bilder

FOTO: Eirik Brekke

FOTO: BTV

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Lederstillinger

Stillinger