Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Med supereffektive snøfresere fra Østlandet skal snøen endelig bort.

Del på e-mail Del på Twitter Del på Facebook Del på andre nettsteder

Snøryddingsarbeidet er ressurskrevende og kommunens entreprenører arbeider etter prioriterte lister. Nå har de leid inn effektive snøfresere fra Østlandet for å få bukt med all snøen.

Les også

Disse veiene ryddes nå

Se kommunens bydelsliste over veiene som prioriteres nå.

- Snøfreseren, som brukes i Arna for øyeblikket, er svært effektiv. Den laster opp en lastebil på et halvt minutt, sier samferdselsdirektør Ove A. Foldnes i Bergen kommune.

- Er det hjelp fra Østlandet som må til?

- He, he. Vi må bruke alle hjelpemiddel vi kan. Nå er det om å gjøre å få snøen vekk, sier Foldnes.

Den største snøfreseren er hentet fra Gjøvik-området.

- Bergenserne har praktisk talt ingen snøfresere. Det går antagligvis en 2-300 bergenske snøfresere på en fra østlandet, sier Øystein Emilsen fra Emilsen Maskintransport spøkefullt.

Det er denne freseren som er hentet inn til Bergen.

- Med denne maskinen her fyller vi en lastebil på mellom 20 og 30 sekunder, legger Emilsen til.

- Det ble gjort for å få en mer effektiv drift. Vi så hvor lang tid snøryddingen tok ved årsskiftet, og derfor prøvde vi å få tak i en freser denne gangen, sier daglig leder i Rivenes AS, Bjørn Rivenes.

Selskapet er kontraktør på nordre og vestre bydel i Bergen kommune. Fra klokken syv om morgenen til ni om kvelden er snøfreseren i sving. I dag var det områder i Arna og Åsane som sto for tur.

Under ideelle forhold tar det bare 30 sekunder å fylle en lastebil med snø. Men i trange gater tar det noe lengre tid, ifølge Rivenes.

Er du fornøyd med snøryddingen i Bergen, eller har vi mer å lære av østlendingene?

Del på e-mail Del på Twitter Del på Facebook Del på andre nettsteder

Siste Kommentarer

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Snøen fjernes med østlansk og ordførerens hjelp, f...Les mer

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

I morgen er det varslet regn. Så det var på tide....Les mer

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Snøfresere er faktisk ganske billige. For de som ...Les mer

snøryddinga i Bergen

Kjell-Olaf s Noreng (uregistrert bruker) 03. mar, 17:20
Ja, det er på tide at Bergenserne henter inn større snøfresere, enn de verktøy de hittil har benyttet. Greit nok at Bergenserne ikke er vant til snørike vintre, men det må da være noen som kunne fortelle at det fantes større vertøy å få tak i andre steder fra, eventuellt leide inn gårdbrukere med skikkelig utstyr.

Utrolig...

Snømannen (uregistrert bruker) 03. mar, 17:21
Det er helt utrolig at de som får BETALT av VÅRE skattepenger for å fjerne snø ikke har skikkelig utstyr. Det må bli en full gjennomgang av hvor ansvaret ligger for den totale fiaskoen Kommune og enteprenører har sørget for denne vinteren! Hoder må rulle!

RE: Utrolig...

Morten (uregistrert bruker) 03. mar, 18:08
ingen kunne forutsett en slik vinter.. det blir hundre år til neste gang. dette lever vi fint med. Gå ut og rull i snøen du.

RE: Utrolig...

Reidar (uregistrert bruker) 03. mar, 19:55
Enig med siste taler. Det er mange, mange år siden sist det var en sånn vinter i Bergen, og det blir trolig enda flere år til neste gang. Vi kan ikke bruke disse skattepengene "Snømannen" maser om til å ha beredskap for noe som bare skjer hvert femtiende år.

Brøytingen rundt jul og tidlig i januar kunne vært bedre, men ellers er jeg sikker på at alle har stått på alt de kunne for å få vekk snøen. Og neste år blir det normalvinter med kuling og regn, og et par dager med snø som regner vekk igjen på et døgn.

RE: Utrolig...

WildThing (uregistrert bruker) 03. mar, 20:39
Det sjokkerer meg også. Det burde ikke være noe problem basert på den størrelsen på penger som blir betalt inn i vegavgift i løpet av et år, å ha en eller tre slike maskiner klare til vinterene som kommer hvert år.
Det er helt greit at slike herrer som feks unge lovende Hr. Morten som så dannet ber andre om å rulle seg i snø, aldri er ute og ser hvordan det faktisk er når du kommer en smule utenfor det som defineres som Bergen og omegn. Men fakta er likevel at joda, vi bor i Norge og ergo snør det hver pokkers vinter.

RE: Utrolig...

H M (uregistrert bruker) 03. mar, 23:28
Problemet her er vel helst det at dersom man skulle hatt slike redskaper tilgjengelig i tilfelle man får skjeldne og uvanlige vintre som denne så måtte vi ha betalt mye mer i skatter og avgifter. Ja, vi får snø hver eneste vinter. Men uansett hvordan folk vender og vrir på det så har vi hatt uvanlig store snømengder denne vinteren. Og disse maskinene er ikke en billig investering så jeg har full forståelse for at entrepenørene ikke kan investere i utstyr som de skal ha stående kun i tilfelle det skulle bli behov for dem med noen års mellomrom ( i dette tilfellet snakker vi vel hele tiår). Utstyret koster selv om det ikke blir brukt, men inntektene uteblir. Så i dette tilfellet synes jeg faktisk entrepenør har tatt ansvar som har leid inn det utstyret som trengs. Og ja, det kunne nok vært gjort noen uker tildigere men det er nok ikke gjort på dagen å få fått i utstyret heller.

RE: Utrolig...

G-man (uregistrert bruker) 04. mar, 00:10
Kan formelig høre WildThing rase til neste år, og året etter det, og året etter det, og...:
"Jeg er sjokkert! Ikke rart vi må betale inn ekstreme summer i vegavgift i løpet av et år, når regnbyen Bergen må ha en eller tre slike maskiner klare til vintrene som kommer hvert hundrede år!
Det er helt greit at slike herrer som feks unge lovende Hr. Morten som så dannet ber andre om å rulle seg i snø, aldri er ute og ser hvordan det faktisk er når du kommer en smule utenfor det som defineres som Bergen og omegn. Her ute ved kysten kommer det jo nesten aldri ett eneste snøfnugg. Hva pokker skal vi liksom rulle oss i? Slaps? Trenger ikke maskiner til millioner av kroner til å fjerne slaps, for pokker! Men fakta er likevel at joda, vi bor i Norge og ergo snør det hver pokkers vinter, så dritdyre maskiner, ja det bare MÅ vi ha. På skattebetalernes regning."

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Arne (uregistrert bruker) 03. mar, 17:26

Kjør på!! Det er nok snø å ta av:-)

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

pesen (uregistrert bruker) 03. mar, 18:03
Det var da lovlig sent, men går ut fra at kommunen nå kjøper inn en slik sånn at man er klar til neste vinter

RE: Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Erlend (uregistrert bruker) 03. mar, 19:20
Bedre sent enn aldri iallfall. Regner med maskinen får godt timetall de neste ukene!

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

guffen (uregistrert bruker) 03. mar, 17:54
Her bør Bergen Kommune se mulighetene,kjøp inn noen hjullastere med snøfreser-utstyr og pengene er spart inn allerede neste vinter.
Hvorfor leie alt inn fra andre?
Istedet for å leie inn 2 lastebiler,og 2-3 små hjullastere i 10-12 timer for hver gate av litt lengde som skal ryddes for snø når man med dette utstyret kun trenger å leie inn bilene for å kjøre bort snøen.Tenk all tiden som spares,kostnadene reduseres betrakterlig og hjullasterne kan ha tilleggsutstyr som kan benyttes resten av året i Kommunens eie,feie/spyleutstyr mm.

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

knuten (uregistrert bruker) 03. mar, 17:54
dette er ikke noe nytt, har tipset i desse innleggene flere ganger at det er bedre å frese (blåse) snøen opp i en stor lastebil, i steden for å skyve den til sides, men i bergens området måtte det 2 mnd. med masse snø for dei fikk augene opp, har dei ansvarlige vert nedsnødd hele tiden, nå kommer regnet snart, så då smelter, renner alt vekk, heia juelnissene!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

RE: Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Ståle (uregistrert bruker) 03. mar, 19:18
Regn?? Hvor har du info om det ??
Ta en titt på værprognosene så ser du att det er varslet store mengder snø til helga (fredag). Da tenker jeg denne maskinen vil gjøre jobben sin;-)

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Bjørn (uregistrert bruker) 03. mar, 18:37
Det er galskap det som har skjedd så lagt i vinter.
Det er benyttet utstyr som er helt ubrukelig til snørydding, hjullastere som er alt for store til fortauene, pløyer med seg gjerder og lyktestolper. Det blir dyrt når alle kantsteiner på fortauene må fjernes og støpes på nytt, disse har fått gjennomgå når et hjulsett går på veien og et på fortauet, da må kantstein ta all belastning og kanten blir revet i filler.

RE: Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Hjulaster (uregistrert bruker) 03. mar, 20:01
En mindre hjulaster kan ikke lesse på bil, selv om den er bedre på fortau. Da må man ha 1 større hjulaster i tillegg. Det betyr 1 ekstra kompaktlaster på hvert lag i sentrum.

Jeg tror en slik fres kommer, og vil være perfekt på de større veiene. Kommer den i mindre utgaver som kan festes på de mellomstore hjullasterne (som er de eneste som klarer å smige seg gjennom våre smale Bergensgater) ville kanskje en god del av fortauene også bli bedre. Men fresen i videoen klarer ikke mange av gatene vi har i sentrum.

Ikke kaos

mrv5 (uregistrert bruker) 03. mar, 19:47
Det er ikke kaos og stor irritasjon blandt bergenserne slik media prøver å fremstille dette som. Ikke tro at kommentarer her representerer noe gjennomsnitt.

Ikke dum ide dette:-)

Erik (uregistrert bruker) 03. mar, 19:14
Det er meldt store mengder snø til helga, fra fredag ser jeg, -2 grader og helt opp i 15mm nedbør.
Dette blir en fin test for den nye snøfreseren;-)

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

LeoC (uregistrert bruker) 03. mar, 21:18
Med den globale oppvarmingen som bare øker og øker må vi regne med flere slike monstervintre

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Ola (uregistrert bruker) 03. mar, 23:06
ja, du verden, snøfresere er jo en... helt ny oppfinnelse som bare østlendingene har brukt så langt. tenke seg til at de nå også kommer til Bergen! kanskje disse latterlige små pickupene med brøyteskjær som ikke klarer å fjerne mer enn 2 cm snø på en god dag kan tas ut av drift nå da.

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Østlending (uregistrert bruker) 04. mar, 06:49
Som østlending av ypperste klasse så har jeg lurt på hvorfor ikke noen entreprenører har hatt en skikkelig snøfreser i stallen. De er jaggu tålmodige de som jobber med gravemaskin og skuffe kontra dette!

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

peter (uregistrert bruker) 04. mar, 08:00
Var i Oslo i helgen, ikke et eneste fortau var måket. Mennsker som har levd noen generasjoner har aldri opplevd maken til dårlig brøyting i hovedstaden.Tror de hadde trengt den snøfreseren selv i Oslo.

Wow, fantastisk

Sol (uregistrert bruker) 04. mar, 11:14
Og likevel har de ikke klart å brøyte fortauer og mindre adkomstveier.....

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

freees (uregistrert bruker) 04. mar, 10:16
Snøen fjernes med østlansk og ordførerens hjelp, fram til hans privat bolig, ser vi på bilde.

RE: Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Sol (uregistrert bruker) 04. mar, 11:18
Er det sant? Herlighet.....

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

baldrian (uregistrert bruker) 04. mar, 12:21
I morgen er det varslet regn. Så det var på tide.

Diskuter: Snøen fjernes med østlandsk hjelp

Fresern (uregistrert bruker) 04. mar, 18:31
Snøfresere er faktisk ganske billige. For de som lurer, ta en kikk på finn.no. Den de nå har leid fra østlandet har nok egen motor, og koster nok da kanskje 300 000? De dyreste norskproduserte fresene for traktor ligger på ca 130 000. Varigheten er jo enorm, så en meget billig investering!

Din kommentar



Uregistrert Uregistrerte innlegg modereres

Bilder

  • MONSTERFRES: Med denne går ryddingen langt raskere enn før. GEIR MARTIN STRANDE (Foto)
  • GEIR MARTIN STRANDE (Foto)
  • GÅR UNNA: Snøfresen fra øst fyller opp en last på 30 sekunder. GEIR MARTIN STRANDE (Foto)

3 mest leste artikler »

Følg alle skip direkte

Bt.no har mange digitale tjenester. Her kan du følge skipstrafikken i Hordaland minutt for minutt.

Søk i skattelistene

Eks: Ola Nordmann

Kommentar

Sjur Holsen

Leder

  • Dei gløymde gåvene

    Liv Signe Navarsete, Anne-Grete Strøm-Erichsen og Jonas Gahr Støre har alle tre sett seg i eit dårleg lys. Men det er ikkje dermed sagt at vi er over i korrupsjonen.

Kommentar

Leder

  • Høyre - litt løst i fisken

    I datalagringssaken fremstår Høyre mer og mer som vagt og ubesluttsomt. Er frykten for å svikte politiet større enn viljen til å stå opp for personvernet?

NRK1

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Aktuelt
  • 10:35 FBI
  • 11:05 Migrapolis
  • 11:35 Urix
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Dynastiet (22)
  • 13:00 Dynastiet (23)
  • 13:50 Førkveld
  • 14:30 Doktor Åsa (2)
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Med hjartet på rette staden (4)
  • 16:00 Derrick (1)
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Berulfsens fargerike (1)
  • 17:40 Oddasat - nyheter på samisk
  • 17:55 Nyheter på tegnspråk
  • 18:00 Førkveld
  • 18:40 Distriktsnyheter
  • 19:00 Dagsrevyen
  • 19:45 Schrödingers katt
  • 20:15 Koht på jobben (2)
  • 20:45 Glimt av Norge
  • 20:55 Distriktsnyheter
  • 21:00 Dagsrevyen 21
  • 21:30 Debatten
  • 22:20 Hjerte til hjerte - Spelet (2)
  • 23:00 Kveldsnytt
  • 23:15 Høyt spill - med Leif Ove Andsnes
  • 00:10 Klippen (4)
  • 01:05 Munter mat (8)
  • 01:35 Blues jukeboks
  • 03:00 Sport jukeboks

NRK2

  • 06:30 Morgennytt
  • 10:00 NRK nyheter
  • 10:05 Distriktsnyheter
  • 11:00 NRK nyheter
  • 11:05 Distriktsnyheter
  • 12:00 NRK nyheter
  • 12:10 Distriktsnyheter
  • 13:00 NRK nyheter
  • 13:05 Distriktsnyheter
  • 13:30 Lunsjtrav
  • 14:00 NRK nyheter
  • 14:05 Lunsjtrav forts
  • 14:30 Aktuelt
  • 15:00 NRK nyheter
  • 15:10 Stjernesmell (3)
  • 16:00 NRK nyheter
  • 16:30 NRK nyheter
  • 17:00 NRK nyheter
  • 17:10 Urix
  • 17:30 Viten om: De tre ispolene (1)
  • 18:00 NRK nyheter
  • 18:01 Dagsnytt atten
  • 19:00 Historiske hager (1)
  • 19:30 Filmavisen 1960
  • 19:45 Niklas' mat (1)
  • 20:15 Europa - en reise gjennom det 20. århundret (21)
  • 20:50 Billedbrev fra Latin-Amerika
  • 20:55 Ingen grunn til begeistring (3)
  • 21:25 I fremmed fengsel (2)
  • 21:55 Keno
  • 22:00 NRK nyheter
  • 22:10 Urix
  • 22:30 Har fortiden vår en framtid?
  • 23:15 Klimakrigen (2)
  • 00:05 Schrödingers katt
  • 00:35 Oddasat - nyheter på samisk
Lukk vinduet