Skjuler medlemskap for sjefen
Hvert femte medlem i Hotell- og restaurantarbeiderforeningen holder medlemskapet skjult for sjefen.
AV: Ole-Thomas steiro andersen, øyvind lefdal eidsvik
Les også:
Frykten for å miste jobben er årsaken til hemmeligholdet, ifølge Hotell- og restaurantarbeiderforeningen i Hordaland.
- Medlemmer har rapportert om tilfeller av trakassering etter å ha organisert seg. Noen har fått sparken. Andre har sluttet på bakgrunn av trakasseringen, sier Djevat Hisenaj, leder i Hotell- og restaurantarbeiderforbundet Hordaland.
Det vanlige er at arbeidsgiveren betaler fagforeningskontingenten via et fast trekk i lønnen. 19 prosent av medlemmene vil heller ha giro sendt hjem til seg privat.
- Vi har trekkavtale med de aller fleste arbeidsgiverne. Dette er medlemmer som vil betale selv for å holde medlemskapet skjult, sier Hisenaj.
Hett lunsjtema
Hele to av tre ansatte i hotell- og restaurantbransjen er uorganiserte, men i sommer fikk Hisenaj åtte nye medlemmer ved Comfort Hotel Holberg i Bergen sentrum.
Stuepikene ved hotellet krever fulltidsstillinger for noen av ringevikarene. Hotellet har 149 rom, men for tiden ingen fast ansatte stuepiker.
- Det var to som gikk i front og meldte seg inn. Da var det lettere for oss andre å følge etter. I dag er åtte av tretten stuepiker organisert, sier tillitsvalgt Silje Kolltveit.
Arbeidsmiljøloven er nå blitt det heteste temaet rundt lunsjbordet. Kolltveit mener mange i bransjen frykter konsekvensene av å organisere seg.
- Jeg har hørt om stuepiker som har organisert seg, og deretter fått sparken. Derfor skjønner jeg at noen vil holde medlemskapet sitt skjult. For oss var det viktig å stå frem og jobbe for forandring, sier Kolltveit.
Hotelledelsen lover at to av de ansatte skal få tilbud om fulltidsstilling i løpet av høsten. Ellers merker resepsjonssjef Svein Andersen godt at stuepikene har organisert seg.
- Så mange fagorganiserte er nytt for oss. Vi er nå i startgropen med å få finne ut av tingene som er tatt opp. Det er bare positivt at de ansatte engasjerer seg, og ingen skal trenge å skjule at de er organisert, sier Andersen.
Usikkert om frykten er reell
Arbeidstilsynet på Vestlandet har ikke undersøkt hotell- og restaurantbransjen spesielt, men er kjent med at mange arbeidstakere velger å holde fagforeningsmedlemskapet skjult for arbeidsgiveren.
- De vil ha sikkerheten det er å være organisert, men er usikre på hvordan arbeidsgiveren vil reagere. Om frykten er begrunnet eller ei, vet vi lite om, sier Kåre Askvik, tilsynsleder i Bergen.
Les også: - Mye rart i bransjen
- Mye rart i bransjen
Graden av åpenhet varierer fra bransje til bransje. Bygningsarbeiderne er mer åpne om fagforeningsmedlemskapet sitt enn hotell- og restaurantarbeiderne. Mellom 10 og 15 av 3000 organiserte bygningsarbeidere holder medlemskapet hemmelig.
- Noen holder det skjult bare for en kortere periode. De begynner i ny jobb og er usikre på hva den nye arbeidsgiveren synes om fagforeninger. Andre er hemmelige medlemmer lenge. Det finnes dessverre en del fagforeningsfiendtlige arbeidsgivere, sier forretningsfører Stein Bruse Hofstad i Unionen fagforening.
Blokkering av forfremmelse
Rundt 10 av 6300 medlemmer i Handel og Kontor Vest skjuler medlemskapet sitt for sjefen.
- De sier de frykter forskjellsbehandling og blokkering av forfremmelser. Men dette er ikke noe stort problem i vår bransje, sier regionkontorleder Jan Arve Sundli.
Les også: - Kortsiktig
- Kortsiktig
I Oslo og Akershus er de hotell- og restaurantansatte i all hovedsak åpne om medlemskapet sitt.
- Men vi blir ikke sjokkert når nye medlemmer ber om at sjefen ikke får vite noe. Mange er skeptiske i starten, men åpner seg opp etter å ha møtt andre organiserte på arbeidsplassen, sier nestleder Birgit Tandberg i Hotell- og restaurantarbeiderforeningen i Oslo og Akershus.
Har du lignende historier? Si din mening her!
Les også
Siste fra Lokalt
fakta hotell- og restaurantbransjen
- Har rundt 4800 arbeidstakere i Hordaland.
- 1530 personer (32 prosent) er registrert som medlemmer i Hotell- og restaurantarbeiderforeningen i Hordaland.
- På landsbasis er organiseringsraten 26 prosent.
Frosset ut
Dette er noen av sakene som skal ha blitt meldt inn til Hotell- og restaurantarbeiderforeningen i Hordaland. Eksemplene er anonymiserte.
- En innvandrerkvinne jobber flere år som stuepike. Hun melder seg inn i fagforeningen, som krever at hun skal få fast jobb. Det får hun, men bare tilbud om å jobbe i oppvasken, en tyngre og dårligere jobb.
- To venninner jobber som servitører på en restaurant i Bergen. De melder seg inn i fagforeningen og blir momentant truet med sparken.
- En jente jobber tre år som stuepike-ekstrahjelp på et hotell i Bergen. Hun blir gravid, og hotellet oppdager det etter noen måneder. Hotellet er negative til å la henne fortsette. Hun blir skjøvet ut da hun kontakter fagforeningen.
- Flere ungdommer, som jobber på en restaurant utenfor Bergen, tar kontakt med fagforeningen for å organisere seg. Blant annet serverer de alkohol, selv om de er under 18 år. De blir truet til å slutte etter at de melder seg inn.
Relaterte bilder
FOTO: Odd Mehus