Ny asylsøker pågrepet

Politiet mener 26-åringen solgte hasj til tenåringsjente.

Les også:

Den 26 år gamle mannen som har oppgitt at han er fra Nigeria, ble pågrepet søndag kveld.

– Politiet pågrep først en person som vi mener har kjøpt narkotika fra ham. Salget er observert, sier politiadvokat Magne Kvamme Sylta.

Les også: Proppfullt i fengslene Proppfullt i fengslene

- Solgte hasj
Den angivelige kjøperen, en jente på 17-18 år, hadde 1,2 gram hasj på seg da hun ble pågrepet.

Kort tid etter ble 26-åringen pågrepet. Han blir i dag fremstilt for varetektsfengsling.

– Han var i besittelse av et pengebeløp som vi mener stammer fra omsetning av narkotika. Det ligger i fengslingsbegjæringen at vi mener han har drevet med salg også ut over dette ene tilfellet. Vi mener det er snakk om organisert aktivitet, sier Sylta.

Pågripelsen kom som et ledd i politiets pågående aksjon mot det de mener er organisert salg av narkotika i Nygårdsparken. De siste ukene er mellom ti og femten afrikanere pågrepet i parken, flesteparten av dem asylsøkere.

Avslag på asyl
26-åringen har fått avslag på sin søknad om asyl, og hadde ifølge politiet stukket av fra asylmottaket han oppholdt seg på.

– Vi vil benytte denne anledningen til også å få forkynt avslaget for ham, sier Sylta.

Han vil argumentere både med fare for gjentakelse og fare for bevisforspillelse når han i dag ber retten varetektsfengsle 26-åringen.

- Utstyres med små mengder
– I og med at han ikke har lovlig opphold, har han ikke inntektsmuligheter. Dermed mener vi det er fare for at han fortsetter med kriminell aktivitet. I tillegg mener vi det er bevisforspillelsesfare. Ut fra de små mengdene narkotika vi beslaglegger i disse sakene, mener vi det spekuleres helt bevisst i å utstyre disse selgerne med små mengder, for å holde dem unna politiets og rettsvesenets søkelys. Vi mener det finnes en organisator som deler ut disse små mengdene, sier Sylta.

Advokat Jostein Alvheim er oppnevnt som forsvarer for 26-åringen. Han hadde i formiddag ikke fått snakket med sin klient.

– Dermed er det for tidlig for meg å kommentere denne saken, sier Alvheim.

Les også

Siste fra Lokalt

Slik kom politiet på sporet av vrakene

Ren slump avslørte dumpingplass ved Knarvik. Her er historien bak.

Båt havarerte ved kai i Sandviken

Brannvesenet legger ut lenser for å stoppe diesellekkasje fra båten «Victoria Regina» i Elsesro i Bergen.

Forbyr salg av barnegrøt

Barnegrøten kan være helseskadelig.

- Ulykkene preger folk her ute

To dødsulykker på kort tid i Lindås. Rusede sjåfører skal ha utløst begge - og selv overlevd sammenstøtene.

Planla flukt med småfly til Serbia

På Youtube hadde han lært å fly småfly. Med det kunne han komme seg til Serbia. Slik planla Anders Behring Breivik flukten.

Krever 90 millioner for omstridt hus

Etter å ha leid ut ulovlig i flere år, kan Thomas Jellestad Jensen tjene flere titalls millioner kroner på eiendommen.

Relaterte bilder

FOTO: 2211-TIPSER

Dette deler våre lesere på Facebook:

Mest lest

SØK I SKATTELISTENE (2009)

Siste saker

Lederstillinger

Stillinger