• Under bønnen fredag, lørdag og søndag er det stapp fullt i moskéen. Vi vil ha mer plass, sier imam Mohammed Azeem.

MAGNUS VOLLSET magnus.vollset@bt.noHan er åndelig overhode for muslimenes moské på Nøstet, og skuffet over at menigheten har fått avslag på søknaden til kommunen om å få leie større lokaler. — Ikke nok plass Ifølge Den Islamske Forening i Bergen, bor det rundt 5000 muslimer i bergensområdet.Sammen deler de en moské på Nøstet i et lokale de leier av kommunen. Der er det plass til mellom 150 og 200 personer. I helgene og under høytidene kommer det ifølge Azeem gjerne 500 mennesker for å be.- Da er det ikke nok plass, sier imam Azeem. Vil motarbeide fordommer Lokalene på Nøstet har ingen vinduer. Når det regner, drypper det vann innendørs. - Dette ser ut som et lager, ikke et sted der du kan be til Gud, kommenterer Momodu Bandeh i menigheten, og peker på lysstoffrørene i taket. Derfor skrev menigheten et brev til Bergen kommune hvor den søkte om å få leie større og bedre lokaler.- Vi ber ikke om å bygge noe slott, men å få leie et sted hvor vi får nok plass. Der kunne vi hatt arrangementer, og invitert andre til å diskutere trosspørsmål. Det er mange fordommer mot oss muslimer i Bergen. Hadde vi hatt et sted å møtes, kunne vi motarbeidet disse, sier imam Mohammed Azeem. Ingen spesialbehandling I svaret fra kommunen, får menigheten avslag på søknaden.- Vi har behandlet den som vi ville behandlet alle andre søknader om leie av lokaler. Det står ikke på vilje, men evne. Vi har ingen slike lokaler tilgjengelig, sier forvaltningssjef Jorunn Nerheim i Bergen Bygg og Eiendom. Isteden anbefaler hun muslimene om å søke på det åpne markedet.- Det blir altfor dyrt for menigheten. Vi fikk ingen statsstøtte for 1999. Søknaden om støtte for år 2000 er fremdeles til behandling, sier imamen.Han understreker dessuten at det ikke er aktuelt å ta opp lån. - Å betale renter er imot vår religion. Særlig gjelder dette når det er snakk om en moské, sier Azeem til Bergens Tidende.

AVSLAG: Kommunen har avslått søknaden fra muslimene om å leie større lokaler.