Kommunen varsler flere tiltak
Mens værgudene hjelper Bergen, varsles det nye innstramminger.
Bilder
- Publisert: 14.jan.2010 07:42
- Oppdatert: 14.jan.2010 11:15
Bergen kommune har innkalt til pressekonferanse klokken 13.00 for å informere om nye tiltak for å redusere luftforurensningen.
I mellomtiden ser byen ut til å få hjelp fra oven: På noen timer steg temperaturen med fem grader i natt. Det betyr trolig adjø til giftteppet over Bergen.
Kombinasjonen vindstille, svært kald luft på bakken og mildere i høyden sørget for at forurensningen over Bergen har vært skrudd fast over Bergen de siste dagene. Nå snur det.
- I natt var det minus fem grader ved målestasjonen på Florida. Nå i morges - tre timer etterpå - har temperaturen steget til null grader, sier statsmeteorolog Berit Hagen ved Vêrvarslinga for Vestlandet.
bt.no har egen vindmåler på taket av Krinkelkroken i sentrum. Følg vindutviklingen direkte her.
Øker på
Samtidig har temperaturen i høyden sunket - og vinden begynt å ta.
- Det er ikke mye som skal til før giftskyen blir borte. Og i morgen og lørdag øker det på, sier Hagen.
- Fortsetter temperaturen å stige?
- Nei, den blir nok liggende rundt null. Så snøen fordufter ikke.
Foreløpig er det ingenting som tyder på at lokket over Bergen kommer tilbake med det første.
- Men det blir kaldere til uken. Får vi et høytrykk og vindstille, kan selvsagt en lignende situasjon oppstå. Men prognosene for neste uke er foreløpig veldig uklare.
Stiv kuling
I går kveld blåste det fem knop, eller 2,5 meter i sekundet, i Bergen
sentrum. Det hjalp til å fortynne forurensningen, men er ikke nok til å bli
kvitt den. Da trenger vi at vinden blåser fem meter i sekundet, ifølge
statsmeteorolog Anne Reistad.
I morgen skal vinden gradvis øke på, og natt til fredag vil det blåse 10 knop. Lørdag blir vinden enda sterkere, i tillegg til at vi før nedbør.
- Sammen hjelper de to elementene utrolig på å fortynne forurensningen, sier Reistad.
Hva bør byrådet gjøre for å redusere forurensningen?
Kommentarer
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen. NSB kor e du? Vekke som vanlig..
NSB har dei siste 10 åra prøvd å kvitte seg med kundar mellom Arna og Bergen. Det har dei klart. Eit lite oppsving kan dei no få om det vert gratis turar mellom Arna og Bergen dei neste ti åra. Og litt mindre bilar til sentrum. Få tilbake gamle NSB, det ville nok blitt skikk på sakene - men kanskje for mange kundar.
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
I mne litt eldre dager (for ca. 25 aar siden) var all tungtransport fredag til mandag forbudt i Nord-Italia. Paa "daarlige dager" (luftforurensing) var det partallskjoering i Milano. Det er paa tide vi ogsaa tar tak. Ikke skyld paa Bybanen -det blir for dumt. "Ligg dokker sammen a gjorr nokke for byen!"
Dyrt
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Å beskrive Monica Mæland som handlingssvak er vel egentlig å bomme på skiva B.A
Trøst dere med, Monica Mæland og Lisbeth Iversenat, at ingen hadde taklet en ny og ubeskrevet ekstremsituasjon bedre enn det dere har gjort.
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
RE: Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Det beste ville vaert om vi hadde saa mange busser at ingen kjoerte bil lenger. Da kunne de betale for bybanen de som giddet.
Og det hadde ikke blitt meg.
Lufta er forresten OK den. Hysterisk panikkvedtak fattet av hysteriske kvinnfolk.
Er det helsa som er viktig, kan de begynne med klassrommene. Mugg og fukt og tung ungdomspust renner av veggene.
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Hva lærte vi bergensere av og la bilen stå 1 dag? INGENTING!!!
Målingene er på vei opp igjen og jeg kan si så om Mæland får snusen i dette vil hun igjen innføre par/oddetalls kjøring fra mandag av også vil dere syte å klage over hvor dumt det er fordi det hjalp jo ikke... Det HJALP veldig mye faktisk, nei det er ikke bare bilistene sin feil... men denne gangen var det dere det ble fokusert på! Et lite tips....
A ) La bilen stå om dere absolutt ikke er NØDT til å bruke den og vist dere kan ta buss så gjør det eller gå i finværet før bergen blir forurenset igjen.
B) Dra på fjellet vist dere har fri noen dager, trekk inn den friske luften og merk forskjellen på Fjellluft og Byluft.
C) Drit i alt sammen og få helseproblemer, ikke er det bare oss IKKE kjørende det går utover, men alle sammen fordi noen idioter ikke klarer å tenke miljø eller helsesikkerhet.
Jeg er stygt redd for at i 2 tiden i dag vil målingene vise ORANSJE eller enda verre... RØDT! Og hva skjer da kjære bilister? Jo da blir det kjøreforbud igjen og mye syting å klaging fra enkelte som ikke tenker klart eller som bryr seg veldig lite om sin egen ( å andres) helse. Forpest bergen og få helseproblemer, det er jo det ALLE ønsker ikke sant?
RE: Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Det var nedgang i privatbilisme på 20%.
Samtidig, var det oppgang i leiebiler, oppgang i taxibruk på 10-15%.
70-80% av NoX kommer fra tungtransport, en supplybåt slipper ut mer enn 500 biler. Videre, har gamle kaminer/peiser mye utslipp (ikke NoX, men svevestøv).
I den samme perioden, ble det satt inn flere busser. De slipper også ut NoX.... Så ja, et totalt regnskap er nok 0, eller muligens på minus.
Men nå kan jo alle uten kritiske blikk, tenke seg til å ta æren for det temperatur og været har ordnet for oss.
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Det er ikke Oslo - det er distriktene
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Tenk å betala så mykje penga for metall på fira hjul, åsså sitte da eit makt-dass og tar fra deg friheten for å bruka da ette behov - da blir for domt...
RE: Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Jeg håper virkelig at noen (mange) av tiltakene blir videreført. Bergen kan med dette bli den ledende miljøbyen i Norge. Vi (særlig jeg) trenger politisk ledelre som tar ansvar og gjennomfører tiltak.
Jeg vil, som de fleste andre, helst snakke om å velge miljøriktige løsninger, men jeg velger å kjøre min lille varme bil. Jeg trenger politikere som leder - det har dere nå gjort i Bergen. Mitt håp er at politikerene i Oslo, hvor jeg bor, skal være like flinke som dere. Så må jeg også velge kollektiv transport
Hurra for Bergen. Gratulerer dere er best!
Miljøklem RE
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Kjør igang bybanen snarest mulig!!
Få fingen ut og bygg videre på byggetrinn nr 2 også, ikke stå og se at problemene bygger seg opp!!
Men med tanke på reaksjonstiden til de som sitter i bystyret er jeg ikke for opstimisk dersverre....
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Kan FFO komme på banene og gjøre noe med dette?
En person med en (usynlig) funskjonshemming kan ha større bevegeslsesvansker enn en person med et (synlig) handicap.
Enda godt vi fikk væromslag!
RE: Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
- Billigere bensin?
- Mer veibygging?
- Ingen bilavgift osv?
Nå må man våkne og skjønne at løsningene er mindre biltrafikk i Bergen, - ikke mer! Prognosen er 50% økning i privatbilismen de neste årene, - ønsker vi virkelig dette??
4- felts motorvei til Os og til Sotra. Ringvei vest. Milliardprosjekter alt sammen. Er det virkelig noen som tror at dette medfører mindre trafikk og forurensing?
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Tipper denne ordningen har hatt ca samme effekt som om alle bileiere ble pålagt å gå med en wunderbaum rundt halsen. Mens vi er inne på sprø hastverkstiltak, kanskje det hadde vært bedre å dele ut surstofflasker, luftrensere eller sydenturer til særlig plagede astmatikere.
Monika Mæland & Co. = Fiasko
Det skal bli artig å se hva disse menneskene pønsker ut videre !!
Lurer på hvilken skyllebøtte de har fått fra regjeringsfhold ... ?
RE: Monika Mæland & Co. = Fiasko
Hm.... Er ikke disse tiltakene tatt i sammarbeid med regjeringen da ??
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Oddetall, partall ordningen skal jo sørge for å halvere tilstrømmingen av biler, så å hindre noen av disse i å slippe til på ledige plasser på grunn av denne halveringsutestengelsen medvirker til at disse kjører rundt på måfå for å finne en ledig parkering. Det er således mot hensikten.
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
MEN det foreligger enda ikke seriøs forskning som sier at vi kunne ha klart oss med hest og kjerre og togene står ofte.
I forhold til NOx er jeg glad for at jeg har bensinbil og ikke disel, jeg har LITT bedre samvittighet på grunn av det nå.
Når jeg skal ut til min datter i Fjell på torsdag, skal jeg kjøre Bjørgeveien (Burmaveien) og ikke tunellene i sentrum.
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Din kommentar
Søk i skattelistene Topplister
Tema: Luftforurensningen
3 mest leste artikler »
-
Is får elvene til å renne over
Unormalt mye is på elvene gir oversvømmelser. Så mye regn er ventet.
-
Trafikksyndere i fleng
Parkeringsplassen på Nøstet ble fylt opp av trafikksyndere da politiet aksjonerte i dag.
Vegrapport
-
Rv 13
Vikafjellet
-
Fv 664
Otredalen (i Hornindal kommune)
-
Fv 722
Storesunde - Flo, ved Flo
-
Fv 723
Bødal - Loen, ved Bødal
-
Fv 724
Briksdal - Olden, ved Olden
Følg alle skip direkte
Bt.no har mange digitale tjenester. Her kan du følge skipstrafikken i Hordaland minutt for minutt.
På forsiden nå
- 07:58 Den nye kapteinen
- 07:48 Deler ut eventyrlig pengegave
- 07:46 Mest solgt i verden
- 07:38 Lionels lekegrind
- 07:36 Vil hedre far og ektemann
- 07:32 Velgjerarbyen
- 07:23 – Et profesjonelt valg
- 07:11 Redningen ble et barn med Downs syndrom
- 07:00 Første rettssak om sexkjøp
- 07:00 Gud i kvit frakk
Webkamera
Søk i skattelistene
Hva koster egentlig nabohuset ditt?
Her kan du finne det ut! Prøv vårt boligsøk.






























































Siste Kommentarer
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Diskuter: Krisetiltak mot dårlig luft i Bergen
Se alle innlegg