At Blood Command ble nominert for debutplaten «Ghostlocks» kom kanskje som en overaskelse for noen. De kjemper mot blant andre Kvelertak i klassen for beste rock. En annen mulig overaskelse var at Bjørn Torske ble nominert i elektronikaklassen for platen «Kokning», mens Röyksopp ikke fikk noen nominasjon.

Kjemper mot Karpe

Det var derimot ingen overaskelse at Lars Vaular ble nominert for platen «Helt om natten, helt om dagen». Han må kjempe mot blant annet Karpe Diem om prisen.

Susanne Sundfør var også en av favorittene til å bli nominert i kvinnklassen for «The Brothel». Den bergenske jazzpianisten Vigleik Storaas, Karl Seglem, og Leif Ove Andsnes kan også få pris. I tillegg kan Knut Vaage vinne i klassen for samtidsmusikk for en innspilling med Bergen Filharmoniske Orkester.

Her er nominasjonene:

KVINNELIG ARTIST

Christel Alsos – Tomorrow is (Sony Music)

Ida Maria – Katla (Nightliner/Universal Music)

Ingrid Olava – The guest (Universal Music)

Susanne Sundfør – The brothel (EMI Music Norway)

MANNLIG ARTIST

Moddi – Floriography (Impeller Recordings)

Odd Nordstoga – November (Sonet/Universal Music)

Thom Hell – All good things (Voices Music and Entertainment)

Thomas Dybdahl – Waiting for that one clear moment (Universal Music)

POPGRUPPE

deLillos – Hjernen er alene i Operaen (Warner Music Norway)

I was a king – Old friends (Hype City Recordings/Voices Music and Entertainment)

Kråkesølv – Bomtur til jorda (Kråkesølv Plateselskapet/Grand Sport Records)

Madcon – Contraband (Cosmos Music Group)

ELEKTRONIKA

Bjørn Torske – Kokning (Smalltown Supersound)

Lindstrøm & Christabelle – Real life is no cool (Smalltown Supersound)

Ost & Kjex – Cajun lunch (Voices Music and Entertainment/Dynamic Music)

SAMTIDSMUSIKK

Alpaca Ensemble – Systema naturae (Øra Fonogram)

Edvin Østergaard – Die 7. himmelrichtung (Lawo Classics)

Øivind Farmen – Norwegian safari (Grappa Musikkforlag/Aurora)

ROCK

Blood Command – Ghostclocks (Tiger Safari/Fysisk Format)

Kvelertak – Kvelertak (Indie Recordings)

Motorpsycho – Heavy metal fruit (Rune Grammofon)

Serena-Maneesh – No 2: Abyss in b minor (Smalltown Supersound/4AD)

Tommy Tokyo & Starving for my gravy – Go time, showtime & absolute war (Warner Music Norway)

BLUES

Billy T Band – L.O.V.E. (Just a silly notion) (Big H Records)

Erik ‘Slim’ Zahl & the South West Swingers – Daddy’o (Stavanger Media)

Little Andrew – Loadstone (Hunters Records)

COUNTRY

Earlybird Stringband – Earlybird Stringband (Voices Music and Entertainment)

Hellbillies – Leite etter lykka (EMI Music Norway)

Ida Jenshus – No guarantees (Universal Music)

Steff Nevers – Ain’t no bad life (Universal Music)

METAL

Enslaved – Axioma Ethica Odini (Indie Recordings)

Ihsahn – After (Tuba Records/Candlelight)

Shining – Blackjazz (Indie Recordings)

Solefald – Norrøn livskunst (Indie Recordings)

HIP HOP

Karpe Diem – Aldri solgt en løgn (Cosmos Music Group)

Lars Vaular – Helt om natten, helt om dagen (Cosmos Music Group)

Salvador Sanchez – Happy daze (MTG Productions)

FOLKEMUSIKK/GAMMALDANS

Gjermund Larsen trio – Aurum (Heilo/Grappa Musikkforlag)

Ingvill Marit Buen Garnås og Per Anders Buen Garnås – Salme, segn & solbøn (Talik Da)

Sondre Bratland/Annbjørg Lien – Alle vegne (Kirkelig Kulturverksted)

Unni Boksasp Ensemble – Keramello (Øra Fonogram)

DANSEORKESTER

Furulunds – Ekte diamant (Tylden & co)

Ole Ivars – Stjerneklart (Tylden & co)

Sogns – Ei enkel rose (Tylden & co)

JAZZ

Elephant9 – Walk the nile (Rune Grammofon)

Ivar Antonsen/Vigleik Storaas – Dialogues (Ponca Jazz Records)

Paolo Vinaccia – Very much alive (Jazzland Recordings)

Supersilent – 10 (Rune Grammofon)

Trondheim Jazz Orchestra – Triads and more (Midtnorsk Jazzsenter)

KLASSISK MUSIKK

Håvard Gimse/Henning Kraggerud – Schubert & Schumann (Losen Records/Naim)

Leif Ove Andsnes – Rachmaninov: Piano concertos 3 & 4 (EMI Music Norway)

Sigurd Slåttebrekk/Ofo/Jurovski – Chasing the butterfly (Simax Classics)

Trondheimsolistene – In folk style (Lindberg Lyd/2L)

VISER

Finn Kalvik & Erik Fosnes Hansen – Neste stasjon Grorud (Daworks Records)

Frida Ånnevik – Synlige hjerteslag (Grappa Musikkforlag)

Jan Toft – Alle e aleina (Warner Music Norway)

Narum – Ælt som var søkk borte (Warner Music Norway)

Vamp – I full symfoni II (Majorstudio)

ÅPEN KLASSE

Beady Belle – At Welding Bridge (Jazzland Recordings)

Jaga Jazzist – One-armed bandit (Universal Music)

Karl Seglem – Ossicles (Nor CD/Ozella Music)

Pelbo – Pelbo (Denstad Rec Play Forward/Rhinoprod)

Petter Wettre/Audun Kleive – The only way to travel 2 (Household Records)

BARNEPLATE

Eiksmarka Skole og Rikskonsertene – Jeg vil bygge mitt land (Eiksmarka Skole)

Maj Britt Andersen – Indranis sang (Barnemusikken)

Rasmus og verdens beste band – Puppan te pappa (MBO/MBN)

Terje Formoe – Kaptein Sabeltann og havets hemmelighet (Egmont/Barneselskapet/Grappa)

TEKSTFORFATTER

Bare Egil Band – I fyr og flamme (Grappa/Duplex)

Erik Fosnes Hansen – Neste stasjon Grorud (Daworks Records)

Ingrid Olava – The guest (Universal Music)

Odd Nordstoga – November (Sonet/Universal Music)

Susanne Sundfør – The brothel (EMI Music Norway)

POPULÆRKOMPONIST

Gjermund Larsen – Aurum (Heilo/Grappa)

Ingrid Olava – The guest (Universal Music)

Odd Nordstoga – November (Sonet/Universal Music)

Susanne Sundfør – The brothel (EMI Music Norway)

Thom Hell – All good things (Voices Music and Entertainment)

SAMTIDSKOMPONIST

Lene Grenager – Systema naturae (Øra Fonogram)

Knut Vaage – Gardens of Hokkaido (Grappa Musikkforlag/Aurora)

Nils Henrik Asheim – Mazurka–remaking Chopin (Lawo Classics)

ÅRETS NYKOMMER

Bjørn Johan Muri (Universal Music)

Frida Ånnevik (Grappa Musikkforlag)

Kvelertak (Indie Recordings)

Moddi (Impeller Recordings)

Thomas Eriksen (Warner Music Group)